Син столичного забудовника намагається юридично оскаржити право власності на унікальний санаторій у Києві, належний ГУР: деталі справи стали відомі з інформації, опублікованої в ЗМІ.
У Києві компанія "Київінвест", яка належить екс-депутату Київради та сину колишнього керівника "Київміськбуду" Іллі Кушніру, намагається домогтися права на власність, що знаходиться в Дніпровському районі. Мова йде про будівлю колишньої водогрязелікарні, що знаходиться в жахливому стані. У ролі відповідачів у цій справі виступають Головне управління розвідки (ГУР) та одна з військових частин. Крім того, в суді розглядається ще одна справа, пов'язана з цією ж будівлею, що стосується законності її придбання.
Згідно з даними "Телеграф", колишня бальнеологічна лікарня в Києві, що знаходилася на вулиці Гетьмана Павла Полуботка (раніше Попудренко), 34, була неповторною санаторною установою, єдиною у своєму роді в місті. Ця лікарня входила до складу державної системи профспілкових санаторіїв.
На веб-сторінці ПрАТ "Укрпрофоздоровниця" все ще можна знайти інформацію про можливість проходження діагностики та отримання різних лікувальних процедур для пацієнтів із захворюваннями опорно-рухового апарату та сечостатевої системи. У санаторії були доступні такі зручності, як басейн, тренажерні зали, кафе, перукарня, сауна та аптека.
Відзначається, що організація діяла до 2018 року — у лютому того ж року на одному з провідних телеканалів транслювали сюжет, присвячений послугам санаторію. Однак, всього через кілька місяців фінансова ситуація закладу різко погіршилася, про що свідчать заяви його керівництва, які зафіксовані в судових документах.
У зв'язку з цим правління "Укрпрофоздоровниці" провело збори, наглядова рада прийняла рішення, що подальше використання бальнеолікарні не доцільно, тому його слід пустити з молотка. До кінця 2018 року було проведено нібито незалежну оцінку, яка визначила, що ціна основної будівлі площею 11 672,3 кв. метра та гаражів площею 356,9 кв. метрів становить 70,814 млн гривень, тобто 5886,8 грн/кв.м, а також проведено позачергові збори акціонерів, які дали згоду на таку угоду, зазначає видання.
Навесні 2019 року відбувся аукціон, на якому перемогла компанія ТОВ "Київінвест". Вона придбала лікарню за 74,355 мільйона гривень, що становить 6181,24 гривні за квадратний метр. У першій половині 2019 року вартість комерційної нерухомості економкласу в Києві була значно вищою - в середньому 24 тисячі гривень за квадратний метр. Що стосується будівель "еліт"-класу, то їх ціни досягали 54 тисяч гривень за квадратний метр.
Компанія "Київінвест", за даними "Опендатабот", була створена у листопаді 2006 року Ігорем Мельником. Вона займалася діяльністю готелів та інших місць тимчасового розміщення. Власники фірми кілька разів змінювалися - у 2015 році компанія належала Грачу Антоняну та Давиду Ростомяну, а у 2019-му до бенефіціарів додалася кіпрська компанія Amethystos Capital Investments LTD. У 2021 році її замінило АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний фонд "Орландо". Його керівником на той момент був Ілля Кушнір - син Ігоря Кушніра, який тоді був президентом та головою правління ПрАТ "ХК "Київміськбуд". А "Орландо", в якому Ілля Кушнір є кінцевим бенефіціаром, належить 100% корпоративних прав у ТОВ "Київінвест".
Справа щодо прав на володіння лікарнею.
Менш як через рік після того, як "Київінвест" став фактично належати фонду "Орландо", вибухнув скандал із незаконною приватизацією санаторно-курортних закладів. Зокрема, у липні 2022 року ДБР повідомило про викриття схеми розкрадання майна профспілкових організацій. Тоді було встановлено, що з кінця 90-х десятки об'єктів нерухомості за безцінь перейшли у приватні руки - зокрема готелі "Турист" та "Дружба" у Києві, санаторії "Куяльник" в Одесі, "Поляна" на Закарпатті тощо.
Згодом з'явилася інформація, що йдеться про 230 санаторіїв, реабілітаційних центрів і інших установ з загальною вартістю 25 мільярдів гривень. Служба безпеки України вказала, що до цих дій можуть бути причетні четверо колишніх чиновників Головного управління комунальної власності Київської міської державної адміністрації, а також заступник голови Федерації профспілок України, якого, згідно з медіа, звуть Володимир Саєнко. Йому було висунуто підозру за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою. Дії фігурантів з КМДА були кваліфіковані як зловживання владою або службовим становищем за частиною 2 статті 364 КК України.
Виявилось, що високопосадовець Федерації профспілок України був залучений до окремого розслідування стосовно Київської бальнеологічної лікарні. Під час слідства було з'ясовано, що реальна вартість цього об'єкта суттєво перевищувала пропозицію компанії "Київінвест", яка становила 138 мільйонів гривень. Зокрема, обвинувачення стверджувало, що керівництво "Укрпрофоздоровниці" сприяло створенню вигляду, що санаторій є покинутим та збитковим, що, в свою чергу, вплинуло на його оцінку.
"Далі до справи приєднався згаданий заступник голови ФПУ разом зі своїми партнерами (особи яких не встановлено), які, використовуючи погрози, пропозиції та маніпуляції, намагалися примусити правління ПрАТ, наглядову раду та загальні збори акціонерів ухвалити неправомірні рішення щодо продажу нежитлової будівлі лікарні. Очевидно, що Володимир Саєнко мав від цього вигоду, оскільки намагався за хабар у 150 тисяч доларів домогтися зміни запобіжного заходу. Це і стало причиною його затримання співробітниками ДБР", - інформують розслідувачі.
Останнє судове засідання у цій справі відбулося ще 25 січня 2024 року, чим закінчилася історія, невідомо. Проте, як наголошують журналісти, ця дата важлива, адже вона вказує на те, що власник ТОВ "Київінвест" мав розуміти, що угода з лікарнею була незаконною. Ба більше, все профспілкове майно, яке фігурувало у справі, було передано АРМА. Принаймні про це звітував ДБР.
Ці обставини не завадили компанії "Київінвест" у березні 2024 року звернутися до Київської міськради з проханням надати в оренду земельну ділянку площею 1,5396 га (кадастровий номер 8000000000:66:199:0002) та змінити її категорію на землі для забудови. Заява надійшла в той час, коли Ілля Кушнір, депутат Київської міської ради з 2021 року, подав у відставку. Офіційною причиною його рішення стало те, що він "рідко відвідував засідання".
У зверненні компанії "Київінвест" до Київської міської ради зазначалося, що земельна ділянка необхідна для зведення та обслуговування адміністративних будівель та офісів для підприємств, що займаються комерційною діяльністю. У коментарі до проекту зазначалося, що вона призначена "для реконструкції власного нерухомого майна, а саме будівлі бальнеолікарні та гаражів, що належать до комплексу багатофункціональних громадських та оздоровчих об'єктів". Тому журналісти висловлюють припущення, що фірма, ймовірно, планувала перетворити цю нерухомість на ще один торгово-офісний комплекс.
Під проєктом рішення стоїть підпис заступника голови КМДА Петра Оленіча (фігурує у так званій "справі Комарницького"), а також голові Постійної комісії Київського міського разу з питань архітектури, містопланування та земельних відносин Михайла Терентьєва. У підсумковому варіанті документа фігурував термін оренди вже не 5, а 15 років, і його було прийнято за №628/8594 30 травня 2024 року.
Судова справа проти Головного управління розвідки Міністерства оборони.
Рішення щодо земельної ділянки, на якій розташована бальнеологічна лікарня, приймалося в той момент, коли відбувався процес придбання власності на будинок військовими. Зокрема, 1 травня 2024 року командир однієї з частин видав наказ "Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану".
На процедуру пішов місяць. Вона включала оцінку об'єкта, складання акта про примусове відчуження та державної реєстрації прав та їх обтяжень ГУР Міноборони. Відповідний запис, як зазначено у судовому ухвалі, було внесено 30 травня 2024 року, тобто у день проведення сесії з оренди земельної ділянки.
"Попри те, що тривають судові слухання щодо незаконної приватизації бальнеологічної лікарні, компанія "Київінвест" вирішила боротися за цю нерухомість з новим власником", - повідомляють журналісти. У грудні 2024 року Господарський суд Києва ухвалив позовну заяву, відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на початок лютого 2025 року. Компанія Кушніра наполягала на тому, щоб:
На даний момент відомо, що у цій справі відбулося одне засідання в березні та два в квітні, а наступне заплановане на середину травня. Проте подробиці ухвалених рішень залишаються невідомими, оскільки за клопотанням військових розгляд справи проходить у закритому режимі. Водночас, враховуючи інформацію з Опендатаботу, яка вказує на ухвалення рішень, можна припустити, що справа не залишиться повністю закритою для публіки, адже йдеться про діяльність приватної компанії, - зазначають розслідувачі.
Поки тривають дебати про 12 тисяч квадратних метрів нерухомості в Дніпровському районі Києва, колишня лікарня-санаторій повільно приходить в занепад. Як зауважив письменник, публіцист і дослідник Кирило Степанець, всередині будівлі залишилися старі меблі, медичні прилади та ванни, які раніше використовувалися для лікувальних процедур. Усе це перебуває в жалюгідному стані.
Колишній профспілковий заклад виглядає сумно: більшість вікон розбиті, а стіни покриті графіті. "Щоб відновити його функціонування або адаптувати під нові потреби, якщо, наприклад, він залишиться в управлінні ГУР Міноборони, знадобляться значні фінансові вкладення. Чи вдасться знайти ці кошти під час війни, і скільки ще триватиме судовий процес – наразі це залишається невизначеним питанням," – відзначають журналісти.
Згідно з інформацією, наданою OBOZ.UA, стало відомо, що в Закарпатті розпочато судовий процес проти осіб, які організували незаконний видобуток мінеральних вод, завдавши державі збитків на суму 644 мільйони гривень. У списку обвинувачених опинилися керівник та його заступник одного з санаторіїв.