Битва за Україну. День 1440.
Зеленський: стан енергосистеми, який був до аварії в суботу повністю відновлено. Каллас: Європа має вимагати від Росії обмежень армії та ядерної зброї, а також - відповідальності "за скоєні злочини"
Ми зібрали для вас інформацію про тисяча чотириста сороковий день Великої війни: чим жили Україна та українці 2 лютого 2026 року.
НАЙГОЛОВНІШЕ
Президент Володимир Зеленський погодив рамки розмови та конкретні завдання для української переговорної команди перед новим раундом тристоронніх зустрічей в Об'єднаних Арабських Еміратах - Фейсбук глави держави.
Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс, який очолює ОБСЄ, разом із генеральним секретарем організації Ферідуном Сінірліоглу здійснили візит до Києва - повідомляє Укрінформ. Під час зустрічі український міністр закордонних справ Андрій Сибіга обговорив з Кассісом і Сінірліоглу важливість ролі ОБСЄ у процесах, що сприяють встановленню миру - зазначено в соцмережі міністра.
Питання фінансування програми PURL, що дозволяє Україні здійснювати закупівлі озброєння в США, буде основною темою на найближчій зустрічі в форматі "Рамштайн". Про це повідомив Єгор Чернєв, заступник голови Комітету з національної безпеки, оборони та розвідки.
Мюнхенська конференція з безпеки, що відбудеться з 13 по 15 лютого, вперше відкриє двері для Українського дому - повідомляє Укрінформ.
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн здійснила телефонний дзвінок до Президента України Володимира Зеленського. Українська команда та представники Європейської комісії планують більш тісну співпрацю для забезпечення прозорості та глибокого розуміння майбутніх рішень, які стосуються гарантій безпеки, плану відновлення та загальної дипломатичної діяльності, як зазначила фон дер Ляєн у соціальних мережах.
Висока представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас підкреслила, що Європа повинна наполягати на обмеженнях для російських збройних сил та ядерної зброї, а також домагатися відповідальності за вчинені злочини, згідно з інформацією The Guardian. Вона застерегла, що зосередження уваги на поступках з боку України може розмити чіткі межі відповідальності Росії за її агресивні дії.
В Офіційному журналі Європейського Союзу було опубліковано регламент REPowerEU, який передбачає поетапне припинення імпорту російського трубопровідного газу та зрідженого природного газу до країн ЄС. Цей регламент набуде чинності 3 лютого 2026 року, а перші контракти будуть скасовані вже 25 квітня, повідомила пресслужба Європейської Комісії. Угорщина, у свою чергу, подала позов до Суду ЄС, оскаржуючи даний регламент, як зазначив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
Спецпредставник президента США Стів Віткофф поїде на наступний раунд переговорів між Україною та Росією, який відбудеться 4-5 лютого в Абу-Дабі - Axios.
ЦИТАТИ
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України, заявив: "Росія знову підтверджує своє становище як держава-терорист. Російські злочинці (...) повинні відповісти за свої дії. Відповідальність є ключовим елементом для досягнення справедливого миру".
Кая Каллас, високопосадовець ЄС, відповідальний за зовнішню та безпекову політику, зазначила: "Якщо проаналізувати останні сто років, ми можемо побачити, що Росія здійснювала агресію проти щонайменше 19 держав, причому деякі з них стали мішенню для нападів до 3-4 разів. Жодна з цих країн ніколи не здійснювала атаки на Росію".
ВТРАТИ ПротивникА
Конфлікт
На фронті від початку доби відбулися 63 бойові зіткнення, найбільшу активність загарбники проявляють на Покровському напрямку - Генштаб (станом на 16:00).
Сили оборони здійснили низку ефективних атак на командні пункти та склади з боєприпасами російських військ, розташовані на тимчасово окупованих територіях України в Донецькій та Запорізькій областях, згідно з інформацією Генерального штабу.
Сили оборони України зупинили спробу російських військ просунутись у районах населених пунктів Ступочки на Краматорському напрямку і Торецьк на Костянтинівському напрямку - угруповання військ "Схід".
Військовослужбовці 43-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України перешкодили наступу російських військ у районі Куп'янська.
В Головному управлінні розвідки оприлюднили інформацію про 31 російську компанію, що займається виготовленням універсальних модулів планування та корекції (УМПК), які використовуються Росією у конфлікті з Україною. З них шість підприємств досі не підпали під санкції.
Керівник відділу зв'язків командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат в розмові з РБК-Україна:
В Україні спостерігається нестача ракет для систем протиповітряної оборони, і трапляються ситуації, коли ці комплекси залишаються без боєприпасів перед черговими ударами з боку Росії.
- Росія використовує "Циркон" та "Орєшнік" для демонстрації сили, а не масованих атак по Україні;
Російські масштабні напади на Україну часто включають відразу кілька видів повітряних загроз, таких як балістичні та крилаті ракети, а також безпілотники-ударники. У таких ситуаціях навіть найсучасніші системи протиповітряної оборони діють на межі своїх можливостей.
На сьогоднішній день однією з найбільш гострих проблем є "Шахеди", які з'являються у небі сотнями.
Окупаційна армія РФ посилила штурмові дії на півдні, особливо на Гуляйпільському напрямку - Владислав Волошин, речник Сил оборони півдня.
Ситуація для Сил оборони на Північно-Слобожанському напрямку, зокрема у Куп'янську, є стабільною та сприятливою, тоді як у Вовчанську обстановка залишається вкрай непростою, заявив Віктор Трегубов, речник Угруповання об'єднаних сил.
Бійці "Сталевого кордону" знищили чотири російські укриття з особовим складом та дві антени зв'язку на Курському напрямку - ДПСУ.
Сили ППО знешкодили 157 зі 171 ворожого безпілотника - Повітряні сили.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
Втрати. Злочини, пов'язані з війною.
Російські загарбники завдали удару по ринку у Харкові, є постраждалі - Ігор Терехов, міський голова Харкова.
Російські окупанти скинули авіабомбу на житловий будинок на Донеччині, двоє людей загинули, троє поранені, серед них двоє дітей - прокуратура Донецької області.
Енергетичний сектор
Росіяни вдруге за добу атакували шахту на Дніпропетровщині, пошкоджені адмінбудівлі - ДТЕК.
Росія знову розпочала атаки на енергетичну інфраструктуру, внаслідок чого в Сумській, Харківській, Дніпропетровській та Черкаській областях сталися нові знеструмлення. Крім того, через несприятливі погодні умови 162 населені пункти в Одеській, Миколаївській та Кіровоградській областях залишилися без електрики, повідомляє Укренерго.
У столиці України Києві близько 80 житлових будинків не мають опалення, повідомив Віталій Кличко, мер міста.
ОСТАННІ НОВИНИ: УКРАЇНА
Президент Зеленський
виддав розпорядження про введення обмежувальних заходів стосовно компаній, які надають послуги російському танкерному флоту та транспортують нафту, що підпадає під санкції.
зазначив, що енергетичні фахівці успішно відновили енергосистему до її попереднього стану, який існував перед технічною аварією в суботу.
На Дніпропетровщині 2 лютого оголошено днем жалоби за загиблими через атаку російського дрона шахтарями - Олександр Ганжа, голова Дніпропетровської ОВА.
Глава Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга висловив вимогу притягнути Росію до відповідальності за цілеспрямований удар безпілотника по автобусу на Дніпропетровщині, внаслідок якого загинули 15 шахтарів, повідомляє соціальна мережа X.
Влада
- призначив Леоніда Музикуса тимчасово виконуючим обов'язки голови Держгеонадр;
ініціював програму енергетичної підтримки для підприємств.
В Україні розпочинається процес верифікації Starlink: доступ до мережі отримають тільки перевірені та зареєстровані термінали, повідомляє міністр оборони Михайло Федоров.
В Україні планується створення реєстру безпілотників, який функціонуватиме як державна інформаційна система, подібно до реєстрації автомобілів, але з урахуванням особливостей безпілотних літальних апаратів, – зазначив Іван Вигівський, голова Національної поліції.
Міністерство фінансів та Європейський інвестиційний банк провели дискусію щодо портфеля проектів на суму 600 мільйонів євро. Учасники зустрічі розглянули прогрес виконання існуючих проектів, а також обговорили ряд нових ініціатив, які планується впровадити в Україні в 2026-2027 роках, згідно з інформацією Мінфіну.
У Києві та області роздали 10 тисяч "пакунків тепла". До урядової ініціативи "Пакунок тепла" з надання адресної допомоги вразливим громадянам долучаються НАЕК "Енергоатом" ПрАТ "Укргідроенерго" - Юлія Свириденко, прем'єр-міністр України.
Згідно з даними Київського міжнародного інституту соціології, 52% респондентів в Україні висловилися проти передачі Донбасу Росії в обмін на гарантії безпеки, тоді як 40% підтримують такий крок.
Тільки 20% українців вважають, що конфлікт може закінчитись у найближчі тижні або хоча б у першій половині 2026 року, згідно з даними Київського міжнародного інституту соціології.
***
ДП "Гарантований покупець" торік сплатило виробникам енергії з відновлюваних джерел енергії 54,3 млрд грн - Укрінформ.
СВІТ: ПІДТРИМКА, ОБМЕЖЕННЯ, ПОДІЇ
Президент Євроради Антоніу Кошта запросив лідерів держав-членів ЄС зібратися 12 лютого на неформальний саміт, щоб обговорити зміцнення єдиного ринку ЄС - Європейська правда.
Президент США Дональд Трамп заявив, що зможе вирішити проблему з невиплатою внесків та бюджетними обмеженнями в ООН, яка перебуває під ризиком фінансового краху - Politico.
Американська адміністрація, використовуючи різні канали комунікації, донесла до Ірану своє бажання розпочати переговори щодо укладення угоди, повідомляє Axios.
Міністр закордонних справ Чехії Петр Мацінка оголосив, що його відомство не буде взаємодіяти з президентом країни Петром Павелом та його адміністрацією через існуючий між ними конфлікт - Radio International Prague.
Федеральна прокуратура Німеччини заарештувала п'ятьох осіб, підозрюваних у створенні злочинної організації, яка займалася оборонними закупівлями для російських компаній - сайт прокуратури.
Велика Британія скасувала акредитацію одного з російських дипломатів у відповідь на рішення Москви вислати британського дипломата з Росії, повідомляє сайт уряду Великої Британії.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що Європа не відмовляється від прямих контактів з Росією через потребу відстоювати свої інтереси у переговорах - Libération.
Мільярдер Ілон Маск відновив свої стосунки з президентом США Дональдом Трампом, зробивши внесок у розмірі 10 мільйонів доларів у передвиборчі фонди Республіканської партії, згідно з інформацією Financial Times.
Польща вже третій день поспіль реєструє вторгнення повітряних куль з території Білорусі, повідомляє Оперативне командування Збройних сил Польщі.
Іран викликав послів країн Європейського Союзу у зв'язку з рішенням про занесення Корпусу вартових Ісламської революції до переліку терористичних організацій, повідомляє АР.
Єдиний прикордонний перехід між сектором Гази та Єгиптом "Рафах" частково відновив роботу після майже дворічного закриття з боку Ізраїлю - ВВС.
Противник
Пресескретар Кремля Пєсков підтвердив, що настуний раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та США в Абу-Дабі 4-5 лютого - росЗМІ. Також він заявив, що контакти між Президентом Зеленським та Путіним можливі тільки в Москві.
Пєсков не зміг уточнити, на який період діятиме так зване "енергетичне перемир'я", зазначивши лише, що раніше обговорювалася дата першого лютого, як повідомляють російські ЗМІ.
Медведєв уже не вперше пригрозив світу ядерною зброєю: він заявив, що РФ застосує її, якщо "йтиметься про долю країни" - росЗМІ.
У Росії вчергове планують перегляд і перевидання державної лінійки шкільних підручників з історії. Причиною стали численні зауваження від учителів, які виявили фактичні помилки, суперечності та ідеологічні перекручення - Служби зовнішньої розвідки України.
Роспроп поширив понад 300 фальшивих публікацій навколо теми України у "файлах Епштейна" для дискредитації української держави та її керівництва - SPRAVDI.