Як бізнес-спільнота може сприяти підтримці ветеранів та Збройних Сил України — на прикладі Young Business Club.
Працювати та допомагати тим, хто захищає Україну -- основне завдання сучасного бізнесу. Набагато більше можливостей у підприємців, які об'єднуються. Клуб Young Business Club (YBC) разом з учасниками більше року працює над соціальною складовою, допомагаючи ветеранам влаштуватися на роботу чи організувати свій бізнес.
"У листопаді 2023 року ми заснували благодійний фонд клубу, однією з цілей якого є допомога ветеранам і військовим, -- каже засновник YBC Андрій Остапчук. -- Ми бачимо, що на фронті люди отримують нові навички, у них з'являються інші цілі. Більшість ветеранів не обирають колишню роботу та змінюють спеціальність. Найбільший ресурс клубу -- це соціальний капітал бізнесменів: більш ніж 1000 підприємців із досвідом ведення бізнесу в понад 40 нішах. Тому ми пропонуємо працевлаштування до наших учасників, партнерів клубу та бізнес менторство для ветеранів та військових".
Редактор на платформі електронної комерції та засновник бренду чаю.
Більше ніж 20 ветеранів отримали нові робочі можливості: серед них виявилися збиральник БПЛА, експерт з кібербезпеки, начальник охорони та навіть заступник директора навчального закладу. Наприклад, 32-річний Віктор Корчев з Одеси, який повернувся з травмою після служби, прагнув знайти роботу з можливістю віддаленого формату. Він був сапером і старшим оператором взводу, брав участь у боях поблизу Бахмуту.
"До початку служби я працював на заводі в якості оператора станка, але тепер вирішив змінити свою професію, -- ділиться Віктор. -- Мені порекомендували звернутися до Young Business Club через VeteranHub. Після цього я пройшов співбесіду з рекрутером, отримав допомогу в підготовці резюме, і вже через кілька днів знайшов нову роботу. Зараз уже більше місяця я працюю редактором на маркетплейсі, де самостійно визначаю свою завантаженість."
Існують приклади ветеранів, які успішно реалізували свої бізнес-ідеї. Наприклад, один з військовослужбовців разом з другом відкрив автопарк для оренди автомобілів, а інший – заснував кондитерську разом зі своєю дружиною. Особливо вражаючим є досвід Сергія Степаненка, який у перші дні повномасштабного вторгнення вступив спочатку до територіальної оборони, а згодом – до Сил оборони. Під час служби він виконував обов'язки водія, сапера, але найбільше часу провів у снайперській роті як кулеметник. Сергій зі столиці брав участь у визволенні Херсона, а потім обороняв Бахмут і Вовчанськ. Після служби в ЗСУ він отримав нагороду – Золотий хрест за мужність 2-го ступеня.
Спочатку 38-річний сім'янин хотів допомогти дружині відкрити коворкінг для майстрів б'юті-індустрії, тоді член YBC Єгор Рожков надав ветерану менторські консультації. Але, спробував, Сергій вирішив взятися за більш знайому задачу - відкриття закладу харчування. Ще у 22 роки він з другом запустив суші-ресторан, а потім довгий час працював керуючим мережі пивних.
"На фронті я отримав позивний 'Китаєць' завдяки своїй пристрасті до якісного чаю. Обіцяв своїм бойовим товаришам, що після повернення до мирного життя відкрию чайну, і так і зробив, -- ділиться спогадами ветеран. -- Це не звичайний заклад, а чайна з різноманітним меню смачних страв. Лише через півроку після відкриття обсяги продажів зросли в сім разів, і тепер на вихідні ми приймаємо гостей лише за попереднім бронюванням, адже кількість бажаючих відвідати нас вражає."
Служити і розвивати бізнес
Підприємці активно підтримують учасників клубу, які захищають нашу країну. Серед військовослужбовців ЗСУ є кілька десятків бізнесменів. Киянин Дмитро Машинець, який розпочав свою діяльність в автобізнесі в лютому 2022 року, наразі служить у силах спеціальних операцій. Тим часом харків'янин Тарас Шевченко виконує обов'язки командира окремої військової частини.
Учасник YBC, полтавець Євген Ракіта, успішно поєднує військову службу в Збройних Силах України з управлінською діяльністю в бізнесі. Він здобув червоний диплом у Полтавському військовому інституті, після чого віддав п’ять років службі в армії, де досяг звання капітана. Після завершення військової кар'єри Євген вирішив зайнятися підприємництвом і став засновником компанії, що спеціалізується на виробництві гофрокартону, а також партнером великого поштового оператора.
Протягом перших кількох місяців підприємець активно займався волонтерством, перебуваючи в гарячих точках, навіть не будучи військовослужбовцем. Навесні 2022 року він вирішив приєднатися до 18 бригади армійської авіації, котра надає підтримку піхоті на фронті. Спочатку Євген обіймав посаду начальника бортового вузла зв'язку, а згодом перейшов на посаду начальника групи комунікацій. Нині він активно співпрацює з медіа, волонтерами та лобіює інтереси бригади на рівні держави. Євген згадує, як у перші півроку, коли забезпечення бригади ще не було організовано, інші члени клубу допомогли придбати необхідне обладнання. Зараз він не лише виконує свої обов'язки в ЗСУ, але й успішно управляє своїм бізнесом дистанційно. За цей час підприємець зміг вдвічі збільшити обсяги виробництва та розширити бізнес.
Мільйон на реконструкцію львівських житлових споруд.
Young Business Club продовжує масштабуватися по всьому світу. За вісім років бізнес-спільнота зросла до 11 філій, які представлені в семи країнах. Всі представництва регулярно організовують збори та аукціони для підтримки наших захисників. Так, тільки члени львівського клубу за півроку зібрали 3 мільйони гривень, на які придбали пікап, вантажний бус, зарядні станції та обладнання по збору інформації для 74-го окремого розвідувального батальйону. В серпні підприємці передали пiсля аукціону Українському фонду розвитку 740 000 гривень для купівлі дронів -- в межах проєкту "Пташки перемоги".
Окрім підтримки Сил оборони та ветеранів, члени YBC активно долучаються до різних інших проектів. Наприклад, для ініціативи "Подаруй дитині можливість" було виділено 100 000 грн, що спрямовані на допомогу дітям з сімей загиблих військових та сиротам. Найзначнішою ініціативою, безумовно, є участь у проекті Львівської міськради #ВізьмиБудинокПідОпіку, який стартував після обстрілу 4 вересня, коли 189 будинків постраждали від вибухової хвилі. 42 компанії з клубу зібрали понад мільйон гривень, за що отримали вдячність від мера Андрія Садового.
"З прикладу Young Business Club можна з упевненістю стверджувати, що співпраця в рамках спільноти забезпечує значну синергію. Підприємці, незважаючи на труднощі, спричинені війною, продовжують свою діяльність, підтримують один одного та економіку, створюють нові робочі місця і надають допомогу тим, хто боронить країну від агресора," – зазначає Андрій Остапчук.