У зіркових лелек з Полтавщини, Одарки та її молодого партнера Грицика, з'явилися яйця: як це пов'язано з гіперсексуальністю самця?
Продовжуємо ділитися спостереженнями за знаменитою лелечою парою у Леляках на Полтавщині. Рівно через тиждень після першого спарювання, ввечері 31 березня, Одарка знесла перше яйце. На той момент у Леляках температура була +9 і періщив дощ. Однак лелеча пара навіть не намагалася захистити від несприятливих погодних плід свого кохання...
Три роки тому в селі Леляки, розташованому поблизу Пирятина в Полтавській області, було налагоджено систему відеоспостереження за парою лелек. Ініціатором прямої трансляції з їхнього гнізда став доцент кафедри екології та зоології Навчально-наукового центру "Інститут біології та медицини" Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, кандидат біологічних наук, а також провідний науковий співробітник Національного природного парку "Пирятинський" Анатолій Подобайло. З того часу майже 50 тисяч підписників YouTube-каналу "Лелека Грицько" мають можливість цілодобово спостерігати за життям цих величних птахів у їхньому гнізді.
Цього року Грицько, який оселився в Леляках ще у 2019 році, не повернувся з теплих країв. Його давня супутниця Одарка, з якою вони разом виростили не один виводок пташенят, два дні відганяла молодого самця, що намагався зайняти її велике гніздо. Врешті-решт, коли Одарка вилетіла в пошуках їжі, молодий лелека зайняв її місце. Коли вона повернулася, то не прогнала його. З часом між птахами встановилася певна симпатія.
Глядачі назвали обранця Одарки Грициком.
Вечір понеділка, 31 березня, став справжнім святом для учасників чату, де панувало активне обговорення. Постійні відвідувачі з нетерпінням чекали на момент, коли самка відкладає перше яйце, адже це відбувається приблизно через тиждень після спарювання. З великим ентузіазмом вони слідкували за ситуацією, помітивши, що Одарка виглядає неспокійною, ходячи туди-сюди по своєму гнізду. Приблизно о 22:30 лелека присіла, і уважні спостерігачі невдовзі помітили яйце під нею. "Вітаємо, Грицику!" -- чат наповнився словами підтримки для молодого батька.
Ейфорія серед глядачів тривав лише короткий час. "Капець, з яєчком! Ніхто не збирається його гріти," -- занепадали в паніці деякі. "Грицику, сідай на яйце!" -- прохали інші. "Це ж батьки, вони знають, коли і як краще це робити," -- заспокоювали їх більш розважливі. "Для яєць така температура не є критичною. Перше яйце птахи залишають у холоді, щоб малюк розвивався повільніше. А друге також не гріли надто сильно раніше," -- пояснювали експерти з життя лелек.
— Чи є така поведінка досвідченої самки та молодого самця нормою? — поцікавилися ми у Анатолія Подобайла.
-- Абсолютно! -- відповів він. -- Період спарювання у лелек триває приблизно тиждень, а самка має лише один яйцепровід, тому вона здатна відкладати яйця через день. Теоретично, яйцекладка може тривати десять днів. І якби пташенята всі ці 10 днів підряд вилуплювалися, то старше було б дуже великим у порівняння з найменшим. І тоді більші могли б затоптати малюка.
-- Дехто з учасників чату висловлює припущення, що в цьому сезоні Одарка може відкласти шестеро, або й семеро яєць, бо Грицик, мовляв, суперсексуальний.
-- Сексуальність самця тут ні до чого! Кількість відкладених яєць напряму залежить від фізичного здоров'я самки. Якщо під час зимівлі в Африці вона добре харчувалася й набрала достатню кількість поживних речовин, то яєць може бути більше. Але не більше п'яти, оскільки вони формуються через день, зважаючи на те, що самка має лише один яєчник. Інша справа, що самець мусить забезпечувати її сперматозоїдами щодня, аби вони могли проникнути в жовток на початку яйцепроводу й відбулося запліднення.
-- Грицько та Одарка були найплодовитішою парою в парку "Пирятинський"...
Отже, в 2021 та 2023 роках вони випустили по п’ять лелеченят, а в 2022 році – чотири. Зазвичай ж, успішні пари лелек вирощують двох чи трьох пташенят.
За інформацією наукового співробітника, перше пташеня очікується приблизно через місяць, в районі 1 травня.
Читайте також: Таємничий артефакт: відкриття археологів на Полтавщині поставило вчених перед складною загадкою.
Грицько не мав можливості відпочити.
"ФАКТИ" звернулися до Анатолія Подобайла з питаннями про різноманітні захоплюючі аспекти життя лелек.
На питання, якими характеристиками можна підтвердити, що молодий птах став парою Одарці, він дав таку відповідь:
Ну, принаймні, можна сказати, що під час своєї першої спроби він намагався з'єднатися... не зовсім з того боку. З кожним новим наближенням до самки він отримував більше досвіду.
Окрім того, оселившись у гнізді, перший час Грицик, на відміну від свого попередника, не брався до роботи. Як тільки учасники чату не обзивали його із-з цього: і лінько, і сонько, і малий вайло... Але Одарка досить швидко навчила молодого лелеку прибирати й ремонтувати гніздо, показуючи йому, як вкладати нові гілочки, як намощувати сінця...
А найперша візуальна ознака -- у молодого птаха тонкі ноги.
Чи свідчить те, що глядачі стріму називали молодого лелеку "приймаком Одарченком", про його недосвідченість, якщо він переважно залишався в гнізді, поки Одарка займалася пошуками будівельних матеріалів?
-- Я читав іронічні дописи з цього приводу: "Таку кралю і хату відхватив, а тепер радіє і стереже", "Таке відчуття, що Гриць боїться гніздо покинути, щоб не захватили, стереже добро". Насправді у птахів так заведено: поки дітлахи не підростуть, хтось один лишається стерегти гніздо, щоб у ньому не з'явилися чужинці.
Цікаво, що в момент, коли у пари з'явилося перше яйце, до їхнього гнізда намагався проникнути якийсь сторонній лелека. На щастя, Гриць виявився поруч і змусив незваного гостя піти геть.
-- Може, то був Грицько?
З теоретичної точки зору, він ще має шанс повернутися до свого гнізда, адже лелеки зазвичай прибувають на Полтавщину до середини квітня. Проте, враховуючи, що в останні три роки його приліт відбувався 19-21 березня, з кожним днем ця надія стає все менш ймовірною.
До того ж Грицько, як давній господар гнізда, так просто не здався б. Він уступив би в бійку з Одарчиним приймаком і прогнав би його.
А ще Грицько мав певні поведінкові особливості -- після прильоту обов'язково навідувався на подвір'я до одного зі співробітників Національного парку, що живе неподалік. На випадок прильоту Грицька Рома тримає вдома рибку, якою підгодовує лелеку. На жаль, цього року на його подвір'ї лелека не з'являвся.
Читайте також: Мазут з Керченської протоки потрапив до заповідника в Одеській області: екологи попереджають про загрозу вимирання Чорного моря.
-- Чи міг Грицько знайти іншу подругу й полетіти з нею?
Це навряд чи можливо. Згідно з інформацією орнітологів, лелеки не здатні впізнавати один одного навіть поза межами своїх гнізд. У моногамних птахів фізіологія така, що статеві залози активуються тільки під час розмноження, приблизно на тиждень. Після цього у птахів зникають характерні морфологічні ознаки, що пояснює відсутність пташенят в Африці. Отже, під час своєї "еміграції" Грицько та Одарка не були справжньою парою.
І ще дуже важливо те, що лелеки дуже прив'язані до рідних гнізд, у які вони вкладають надзвичайно багато праці. Досить сказати, що їхні гнізда за десяток років можуть важити понад тонну. А будівельний матеріал -- це лише гілочки, стебла рослин, сіно, листочки...
То есть, погиб?
-- Як не прикро, неповернення Грицька має серйозну підставу.
У світі диких птахів існує безліч ворогів, і поняття "природна смерть" фактично відсутнє. Коли самка гине, самець знаходить собі нову пару, і навпаки. Це не слід вважати трагедією, адже в природі діють свої власні правила.
Одарка справді не могла довго залишатися без свого постійного супутника, оскільки затримка в процесі відкладання яєць могла негативно позначитися на повноцінному фізичному розвитку пташенят перед їхнім відльотом у теплі краї.
З впевненістю можу стверджувати: у новому сезоні гніздування нас чекає безліч змін.
Раніше "ФАКТИ" повідомляли про виявлення найбільшої в Україні долини шафранів на території Полтавщини.
Зображення та відеоматеріали - Національний природний парк "Пирятин"