Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) підрахував, яку фінансову підтримку отримала Україна з початку військових дій, та які перспективи продовження цієї допомоги.
"На URC-2025 ЄБРР брав активну участь у всіх чотирьох тематичних напрямках конференції: вступ до ЄС; відновлення бізнесу в приватному секторі; відновлення на місцевому, муніципальному та регіональному рівнях; соціальне відновлення та людський капітал", -- зазначили в банку, повідомляє Інтерфакс-Україна.
В контексті європейської інтеграції, Європейський Союз вирішив виділити Україні 540 мільйонів євро через програми Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в рамках інвестиційної ініціативи для країни. Очікується, що ці кошти будуть спрямовані на стимулювання кредитування малих і середніх підприємств в Україні, а також на прискорення реалізації проектів у сфері відновлювальної енергетики.
В Європейському банку реконструкції та розвитку повідомили, що Україна отримає EUR30 млн підтримки від ЄБРР, ЄС та ЄІБ для відновлення в рамках нового механізму Ukraine first. Цей механізм покликаний оптимізувати процеси планування, фінансування та реалізації великих інфраструктурних проектів.
У рамках програми відновлення бізнесу Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) реалізував значний обсяг фінансової та консультаційної допомоги. Він надав кредит у розмірі 160 мільйонів євро компанії Укрнафта для реалізації проекту, що передбачає встановлення 250 МВт маломасштабних газових розподілених енергетичних потужностей у різних регіонах країни. Крім того, ЄБРР запровадив механізм розподілу ризиків у розмірі 185 мільйонів євро спільно з Приватбанком та 89,2 мільйона євро з Укргазбанком, що дозволить цим банкам видати кредити підприємствам та домогосподарствам на загальну суму до 900 мільйонів євро.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) виділив фінансовий пакет у розмірі 100 млн євро для агропромислового виробника МХМ у співпраці з British International Investment та шведським Swedfund. З цієї суми ЄБРР надає кредит у розмірі 40 млн євро. Крім того, банк виділив кредит у 50 млн євро компанії NovaPost для реалізації інвестиційних планів на 2025-2026 роки та подальшого розвитку. Також передбачено кредит на суму 25 млн доларів для Varus, який буде спрямовано на фінансування сталого та енергоефективного розширення.
Окрім цього, банк виділяє EUR6,5 млн для венчурного фонду FlyerOne Ventures Fund V, що спеціалізується на інвестиціях у стартапи з України та Центральної і Східної Європи. У партнерстві з Міжнародною фінансовою корпорацією ЄБРР, планується продовжити розвиток програм інвестування в приватний капітал разом з українськими фондовими менеджерами, щоб залучити додатковий капітал.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) повідомив, що разом із партнерами по розвитку працює над створенням механізму, який стимулюватиме інвестиції в сектор відновлювальної енергетики в Україні. Цей механізм, що отримав назву "Механізм зменшення ризиків у сфері відновлюваної енергетики України", сприятиме стабілізації доходів для розробників і підтримуватиме проекти з відновлювальної енергетики загальною потужністю до 1,5 ГВт, потенційно залучаючи інвестиції в розмірі EUR2 млрд. Окрім того, банк має намір надати EUR60 млн компанії Галнафтогаз для реалізації проектів у вітровій енергетиці, уклавши відповідну угоду.
З метою стимулювання розвитку ринків капіталу Європейський банк реконструкції та розвитку уклав меморандум про співпрацю з Національним банком України, Міністерством економіки, Міністерством фінансів та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Це партнерство сприятиме формуванню більш ефективної та вертикально інтегрованої інфраструктури ринку капіталу.
На додаток, Європейський банк реконструкції та розвитку уклав угоди з місцевими органами влади під час регіональної конференції. В рамках цієї ініціативи місто Дніпро отримає кредит у розмірі 25 мільйонів євро, призначений для реалізації проектів з енергозбереження в громадських будівлях. Крім того, ЄБРР має намір сприяти відкриттю клініки Superhumans у Дніпрі, яка буде забезпечувати всебічну медичну та реабілітаційну підтримку як військовим, так і цивільним особам, постраждалим внаслідок війни. Очікується, що ці інвестиції будуть підтримані донорськими коштами з Нідерландів.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) виділить два кредити загальною сумою 10 мільйонів євро. Перший з них призначений для модернізації двох станцій очистки води в Львові, а другий - для пом'якшення наслідків війни, що дозволить фінансовим установам забезпечити безперебійне постачання комунальних послуг у Харкові. Крім того, між ЄБРР та Києвом було підписано угоду про попереднє фінансування, що закладає основи для кредиту у розмірі 150 мільйонів євро на закупівлю нових метро-поїздів.
У Тернополі та Миколаєві підписано угоди, що передбачають фінансування нових тролейбусів. Цей проект отримує донорську підтримку з боку Європейського Союзу, а також Іспанії, Канади, Італії та США.
Європейський банк реконструкції та розвитку підписав меморандуми про співпрацю з Міністерством розвитку для формування списку пріоритетних проектів у сфері дорожньої інфраструктури та з Міністерством аграрної політики щодо інвестицій у сталий розвиток систем зрошення для підвищення врожайності. Банк також розглядає можливість відновлення двох застарілих систем зрошення поблизу Одеси, щоб зміцнити продовольчу безпеку України в рамках процесу відновлення.
В межах ініціативи з розвитку людського капіталу Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) спільно з Міністерством економіки України презентували нову Хартію стійкості людського капіталу. Цей документ має на меті підтримати роботодавців у допомозі працівникам, які повернулися з війни, а також ветеранам, у подоланні труднощів, з якими вони стикаються на ринку праці в умовах конфлікту. ЄБРР став на бік провідних компаній України, підписавши цю важливу хартію.
Раніше було повідомлено, що Європейський банк реконструкції та розвитку скоригував свій прогноз зростання реального ВВП України на 2025 рік до 3,3%, знижуючи його з 3,5%, які були очікувані в лютому. Прогноз на 2026 рік залишився незмінним на рівні 5,0%, за умови, що війна Росії проти України буде припинена.