Перша глобальна конференція, присвячена захисту української спадщини, об'єднала делегатів з 28 країн світу.
Захід відкрився наступного через день після балістичної атаки по історичному центру Одеси
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України за підтримки ЮНЕСКО організувало перший саміт міністрів культури для захисту української культурної спадщини від знищення у часи війни.
У суботу, 1 лютого, в Ужгороді пройшла перша міжнародна конференція під назвою "Співпраця заради стійкості", в якій взяли участь 28 делегацій з країн-партнерів, а також представники Єврокомісії та ЮНЕСКО. Серед учасників було 19 делегацій, що представляли міністрів та заступників міністрів культури.
Захід відкрився наступного дня після однієї з найбільш зухвалих атак Росії на українську культурну спадщину - постраждав від балістичних ракет історичний центр Одеси, зокрема, об'єкти під захистом ЮНЕСКО.
It seems like you've provided a shortcode or a reference to an attachment rather than a text passage. If you can provide the actual text or content you would like to make unique, I'd be happy to help!
Гленн Мікаллеф, комісар Європейського Союзу, відповідальний за питання справедливості між поколіннями, молодіжну політику, культуру та спорт, який очолював делегацію Єврокомісії, висловив впевненість: "Європейська комісія буде підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Європа завжди буде поруч, адже ми усвідомлюємо, що ви щодня боретеся за нашу спільну свободу. Майбутнє України – це Європейський Союз. Україна є частиною Європи".
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький відкрив дискусію із закликом до консолідації зусиль партнерів для захисту та відновлення української культурної спадщини, яка зазнає колосальних втрат внаслідок військової агресії Росії.
Перший модуль Конференції був присвячений ролі культури як складової національної безпеки. У цьому контексті голови делегацій обговорили спільні кроки для захисту та збереження культурної спадщини в Україні.
Кріста Піккат, директорка з культури та надзвичайних ситуацій (CLT/CEM) ЮНЕСКО, підтвердила, що організація почала відстежувати стан культурної спадщини України з моменту початку повномасштабного вторгнення.
В обговоренні взяли участь: Міністр культури Греції Ліна Мендоні, Міністр культури та національної спадщини Республіки Польща Ганна Врублевська та Міністр культури Латвії Агнеса Ласе, Міністр культури та медіа Республіки Хорватія Ніна Обулєн-Коржінек, Міністр культури Королівства Іспанія Ернесто Уртасун Доменек, Міністр науки та культури Республіки Фінляндія Марі-Ліна Талвітіє, Міністр культури Швеції Паріса Лільєстранд, Міністр національної спадщини, мистецтва та місцевого самоврядування Республіки Мальта Оуен Боннічі, Міністр культури Люксембурга Ерік Тілль, Заступниця Міністра культури Литви Інгріда Велюте, Посол з міжнародної культурної співпраці Міністерства закордонних справ Нідерландів Деві ван де Веерд, Міністр культури Болгарії Маріан Бачев, Надзвичайний і Повноважний Посол Словенії в Україні Матея Превольшек, другий секретар Посольства Японії в Україні Такецугу Ішіхара.
У ході другого модуля учасники зосередилися на ключовій темі – необхідності об'єднання світових зусиль для протидії грабежу та нелегальній торгівлі культурною спадщиною України, а також на забезпеченні покарання за військові злочини, що завдають шкоди культурним цінностям.
Заступниця міністра юстиції України Інна Богатих поділилася даними про викрадення культурних об'єктів, скоєних Росією. Вона зазначила, що в цілому було втрачено близько 7 мільйонів культурних цінностей, з яких 1,5 мільйона залишаються на територіях, що перебувають під окупацією.
За словами заступниці міністра закордонних справ України Мар'яни Беци, за 4 роки активної роботи вдалося суттєво послабити вплив росії на міжнародному рівні. У 2022 році країна-агресор зазнала поразки на виборах до дев'яти органів та програм ЮНЕСКО. Також було досягнуто значного прогресу у документуванні злочинів росії проти української культури та посиленні санкцій проти її організацій.
Окрім цього, Україна зробила важливі кроки для збереження своєї культурної спадщини. Зокрема, у грудні 2024 року на 19-й сесії Комітету із захисту культурних цінностей під час збройних конфліктів Україна ініціювала рішення щодо наслідків пошкодження культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом ЮНЕСКО. Також у список об'єктів, що знаходяться під посиленим захистом, увійшло 27 об'єктів культурної спадщини України.
Зазначимо, що станом на кінець січня 2025 року внаслідок російської агресії в Україні було пошкоджено 1333 об'єкти культурної спадщини та 2185 об'єктів, що становлять культурну інфраструктуру.