Одеські витоки грецької незалежності: внесок українського міста в історію Греції.
Сучасна грецька держава була проголошена на світовій арені в 1830 році. Греки здобули свою незалежність від Османської імперії, ведучи національно-визвольну війну з 1821 по 1829 рік. Важливо зазначити, що підготовка до збройного повстання відбувалася за межами Греції.
Від давніх часів греки активно створювали колонії на узбережжях морів, зокрема на півдні нинішньої України. У середньовічний період Греція потрапила під владу османів, і це панування тривало більше 400 років. Втікаючи від переслідувань мусульманських правителів, багато греків вирушали шукати кращу долю в інших місцях.
"Зокрема, в кінці XVIII та на початку XIX століття вони мігрували на територію України. Вони оселялися не лише в Одесі, а й у Дніпрі, Херсоні, Миколаєві та Маріуполі," -- зазначає Павло Січкар у розмові з RFI Українською.
Павло вже п'ятнадцять років живе в Афінах та знайомить мандрівників із грецькою історією та культурою. Екскурсовод зазначає, що витоки грецько-української дружби дійсно мають давнє підґрунтя. Саме греки Одеси заснували таємну організацію під назвою "Філікі Етерія", яка і підготувала збройне повстання.
За словами одеської дослідниці Олени Уварової, вважається, що зустрічі членів "Філікі Етерії" відбувалися в резиденції купця Григорія Маразлі. Нині в цьому будинку, а також у двох сусідніх, розташована філія Грецького фонду культури. Пам'ятник, присвячений засновникам товариства – Ніколаосу Скуфасу, Еммануїлу Ксантосу та Атанасіосу Цакалову, – встановлено на протилежному боці будівлі, на Грецькій площі. Цю скульптуру Одесі подарувала греко-українська торгова палата з міста Пірей у 2004 році.
Кандидатка історичних наук звертає увагу, що про грецьку присутність на мапі Одеси нагадують також грецька церква та будинок Папудова.
Однак навіть сьогодні не всі усвідомлюють важливу історичну роль, яку відіграє наше місто. Можливо, це можна пояснити надмірною скромністю одеситів, і тому я вважаю, що необхідно активніше популяризувати українсько-грецькі зв'язки. Варто зазначити, що не лише Одеса має відношення до Грецької революції; українські міста Ізмаїл та Мукачево також відіграли в цьому свою роль, -- зазначає Олена Уварова.
Багато паралелей
У Греції Одеса відома дуже добре. Це портове місто стало символом свободи для греків.
Греки завжди пам'ятають про організацію "Філікі Етерія", яка була заснована в Одесі. Цю історію вивчають у навчальних закладах, тому кожен грецький учень знає про це. У Піреї, в самому серці міста, є площа, названа на честь Одеси. (...) Це місто має величезне значення для греків. Вони усвідомлюють, що революція, яка привела до незалежності Греції, має свої корені в Одесі та Україні, - зазначає грецький гід Павло.
Екскурсовод підкреслює, що греки мають добру обізнаність про українські населені пункти, в яких живе грецька громада.
"Коли Маріуполь піддавався бомбардуванням, новини про це активно транслювали. Це викликало неймовірний біль," – згадує Павло Січкар.
Однак навіть перед початком масштабного вторгнення Росії в Україну грецький народ відзначався особливою прихильністю до українців, -- підкреслює він. За його словами, це обумовлено тим, що між Україною та Грецією ніколи не виникало значних військових конфліктів.
"Ми маємо спільні цінності, культурні традиції, віру та безліч спільних рис. Греки прекрасно нас розуміють, адже вони теж пережили втрату свободи і незалежності, ставши частиною чужої імперії, як і Україна. Просто це сталося раніше у їхній історії. Греки глибоко усвідомлюють, за що ми боремося, які ідеали нам важливі. Вони знають, що таке втратити свободу і потім знову боротися за її відновлення. Тому вони з легкістю розуміють, що відбувається в Україні: ми боремося за нашу свободу, незалежність, ідентичність і навіть за право на існування", — наголошує гід.
Під впливом радянської системи
Проте, не всі греки поділяють однакову точку зору. Серед них є група, яка виросла під впливом радянської культури та після розпаду СРСР оселилася в Греції. Цю спільноту називають понтійцями, адже вони походять із історичної області Понту, що охоплює південний берег Чорного моря, північний схід Малої Азії та Кавказький регіон. Деякі з них вільно спілкуються російською мовою.
"Деякі з них усвідомлено виступають на підтримку України, тоді як інші споживають російське телебачення і підлягають впливу російської пропаганди," – зазначає Павло Січкар.
На території Греції немає зіткнень з українцями, а також відвертих проросійських настроїв, як зазначає наш гід. У країні існують комуністичні партії, які підтримують вихідці з пострадянських країн. Павло ділиться з нами, що в Афінах можна зустріти безліч плакатів комуністичної партії, прикрашених червоним серпом і молотом. На цих плакатах також є надписи, які закликають до того, щоб "Греція не брала участі у війні за жодних обставин".
"Я пригадую, це сталося в 2022 році, коли на площі Синтагма в Афінах зібралися українці. В той же час, коли був запланований виступ української громади, комуністи організували ходу навколо площі. Вони прийшли з червоними прапорами та своїми лозунгами. Конфлікту не виникло, але вони намагалися перекрикувати українців. Я не можу сказати, звідки йшло фінансування, але очевидно, що Росія має хоча б якийсь ідейний вплив на цю партію", -- зазначає Павло Січкар.