Кабінет Міністрів України - перша міжнародна конференція, присвячена захисту української культурної спадщини, зібрала представників 28 країн.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, за сприяння ЮНЕСКО, провело перший саміт міністрів культури, метою якого стало збереження української культурної спадщини в умовах війни.
1 лютого 2025 року в Ужгороді відбулася перша міжнародна конференція "Співпраця заради стійкості" за участю 28 делегацій країн-партнерів, а також від Єврокомісії та ЮНЕСКО. У тому числі 18 делегацій на рівні міністрів та заступників міністрів Культури.
Подія розпочалася на наступний день після однієї з найагресивніших атак Росії на українську культурну спадщину — історичний центр Одеси, у тому числі об'єкти, що охороняються ЮНЕСКО, зазнав ударів балістичних ракет.
У своєму відеозверненні до учасників конференції Андрій Єрмак, глава Офісу Президента України, підкреслив, що російська культура служить виправданням для злочинних дій Росії. Він також закликав до посилення санкцій щодо російських пропагандистів.
Весь світ української нації був знищений за мить. Це сталося в урочищі Сандармох на території Росії, де в один день було розстріляно понад 100 видатних діячів української культури. Цей жахливий злочин увійшов в історію під назвою "Розстріляне відродження". І тоді, і зараз Росія боїться української ідентичності, адже культура — це те, що робить нас незламними та сильними. Історично, намагаючись знищити українську культуру, російські загарбники не враховують важливий аспект: українська культура нагадує Фенікса. Попри всі спроби її знищити, вона постійно відроджується з попелу. Ця здатність до відновлення доводить, що українська культура є вічною, - підкреслив Андрій Єрмак.
Гленн Мікаллеф, Комісар Європейського Союзу, відповідальний за питання справедливості між поколіннями, молодіжну політику, культуру та спорт, який очолював делегацію Єврокомісії, висловив запевнення: "Європейська комісія готова підтримувати Україну стільки, скільки буде необхідно. Європа завжди буде поряд з вами, адже ми усвідомлюємо, що ви щодня боретеся за нашу спільну свободу. Майбутнє України невід'ємно пов'язане з Європейським Союзом. Україна — це частина Європи".
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький відкрив дискусію із закликом до консолідації зусиль партнерів для захисту та відновлення української культурної спадщини, яка зазнає колосальних втрат внаслідок військової агресії росії.
"Ми прагнемо передати світовій спільноті ясний сигнал про необхідність охорони української культури. Сьогодні вкрай важливо об'єднати міжнародну підтримку українських культурних цінностей. Крім того, нам необхідно збільшити зусилля для оцінки завданих збитків і втрат", — підкреслив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький на відкритті конференції.
Формат конференції став реальним втіленням Плану внутрішньої стійкості України, який був представлений Президентом України Володимиром Зеленським у парламенті. Одним з десяти ключових аспектів цього стратегічного документа, що слугує основою для національної стабільності, є "Культурний суверенітет".
Спеціальний гість конференції письменник, поет та волонтер із Закарпаття Андрій Любка виступив із надихаючою промовою, в якій розповів про жертовний подвиг Максима Плеша, талановитого митця й філософа, який залишив творчу кар'єру та загинув на фронті, захищаючи Україну як доброволець.
"Допоможіть зберегти нашу культуру, оскільки вона допомагає берегти нам країну", -- звернувся він до учасників конференції.
Згідно з даними на кінець січня 2025 року, внаслідок російської агресії в Україні було завдано шкоди 1333 об'єктам культурної спадщини та 2185 елементам культурної інфраструктури.