Кабінет Міністрів України повідомляє, що Міністр охорони здоров'я України здійснив робочий візит до Латвії.

Під час своєї робочої поїздки до Латвії Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко зустрівся з латвійським колегою Хосамом Абу Мері та його командою. На зустрічі обговорили важливі аспекти двостороннього співробітництва в рамках технічної угоди, яку підписали 5 червня 2024 року. Ця угода була укладена в контексті безпекової угоди між Україною та Латвією, підписаної 11 квітня 2024 року під час візиту Президента України Володимира Зеленського та Президента Латвії Едгарса Рінкевичса на саміт Тримор'я у Вільнюсі.

"Співпраця з Латвією є прикладом справжньої солідарності та партнерства. Ми вдячні за всебічну підтримку української системи охорони здоров'я -- від гуманітарної допомоги до участі у відновленні медичної інфраструктури. Технічна угода чітко визначає напрями нашої пріоритетної співпраці, але не обмежується ними. Україна відкрита до розширення та поглиблення взаємодії задля зміцнення системи охорони здоров'я", -- зазначив Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Від початку широкомасштабної агресії Латвія надала Україні 44 тонни гуманітарної допомоги, вартість якої перевищує 58 мільйонів гривень. Це включає лікарські препарати, медичні прилади, імпланти, спектрометри, автомобілі швидкої допомоги та багато іншого.

Окрему увагу під час візиту було приділено відновленню медичної інфраструктури. Латвійська Республіка визначила Чернігівську область пріоритетним регіоном для реалізації спільних відновлювальних проектів. У межах відповідної угоди, підписаної у 2023 році, в регіоні реалізується реконструкція п'яти об'єктів соціальної інфраструктури, серед яких -- Чернігівська обласна дитяча лікарня.

У липні 2024 року в Чернігівській обласній дитячій лікарні було введено в експлуатацію 80 новітніх одиниць медичного обладнання, серед яких апарати штучної вентиляції легень, операційні столи та ультразвукові діагностичні системи. За сприяння Уряду Латвії та фонду Entrepreneurs for Peace заплановано реконструкцію приміщень для облаштування нової операційної зали, що спеціалізуватиметься на лікуванні новонароджених.

Також Україна отримує системну підтримку у сфері реабілітації та медичної евакуації. Станом на квітень 2025 року до Латвії евакуйовано 551 українця, серед яких 470 військовослужбовців і 81 цивільна особа. Пацієнти проходять лікування у провідних латвійських медичних установах, зокрема й у Ризькій Східній клінічній університетській лікарні (RAKUS), Лікарні травматології та ортопедії, а також у Національному реабілітаційному центрі "Вайварі".

Під час свого візиту Віктор Ляшко ознайомився з роботою Національного реабілітаційного центру "Вайварі" у Юрмалі. Він мав можливість поспілкуватися з українськими військовими, які проходять реабілітацію в цьому закладі, та дізнатися більше про організацію надання реабілітаційної допомоги.

Міністр охорони здоров'я України здійснив візит до Ризької Східної клінічної університетської лікарні — сучасного медичного закладу, який займає провідні позиції в галузі спеціалізованої медичної допомоги в Латвії. У цій лікарні активно впроваджуються новітні методи безперервного навчання медичного персоналу, а також надається допомога пацієнтам з серйозними травмами. Цей досвід має велике значення для України, особливо в умовах реформування медичної освіти. Яскравим прикладом є експериментальний проект на базі Львівського національного медичного університету, який був перетворено на державне некомерційне підприємство для інтеграції клінічної практики, освітніх процесів та наукових досліджень.

"Сьогодні в Україні понад 600 клінічних кафедр, але це не гарантує доступу студента чи викладача до пацієнта, а також належної оплати праці. Ми вивчили різні моделі університетських лікарень у Європі -- і враховуючи українське законодавство, визначили шлях, яким вже почали рухатися. У Львові ми реалізуємо модель першої в Україні університетської лікарні. Створюємо умови, аби студент міг у будь-який момент відпрацювати необхідні клінічні навички. Ми хочемо, щоб українські медуніверситети стали середовищем сучасної освіти, практики та наукових рішень. Досвід Латвії також може буде нам корисним. Також в планах -- створення міжнародного медичного кластеру у Львові, який дозволить залучати до співпраці кращих іноземних лікарів", -- наголосив Віктор Ляшко.

Україна зацікавлена у поглибленні горизонтальної співпраці між українськими та латвійськими лікарнями. У межах ініціативи міжнародного медичного партнерства вже підписано меморандуми між провідними закладами обох країн. Зокрема, між Івано-Франківською обласною клінічною лікарнею, Всеукраїнським лікувально-реабілітаційним центром "Циблі" та реабілітаційним центром "Вайварі", а також між Одеською обласною дитячою клінічною лікарнею та Ризькою дитячою університетською лікарнею.

Окрім того, Віктор Ляшко провів переговори з Міністром охорони здоров'я Чорногорії Воїславом Шимуном та Міністром охорони здоров'я Кіпру Міхаелем Діаносом. Під час зустрічі він висловив вдячність за підтримку України та допомогу українським біженцям. Міністри обговорили можливості для розширення співпраці між їхніми країнами в галузі охорони здоров'я. Зокрема, йшлося про створення партнерських зв'язків між медичними установами України, Кіпру та Чорногорії, а також про спільну роботу над реалізацією європейських ініціатив. Варто зазначити, що Україна приєдналася до Договору про спільні закупівлі медичних засобів (Joint Procurement Agreement, JPA), який функціонує в ЄС з 2014 року і наразі охоплює 38 країн, серед яких є як держави-члени ЄС, так і кандидатки на вступ.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.