Детектив Ткачук і тютюновий скандал: чому необхідно оновити БЕБ? (Сергій Лямець)

Ще півроку тому Бюро економічної безпеки балансувало на межі ліквідації. Його роботу розслідувала комісія Верховної Ради. БЕБ піддавали критиці через те, що воно за своєю сутністю залишилося податковою міліцією. А податкова міліція від часів Азарова найбільше відома не подоланням економічних злочинів, а закошмаренням бізнесу та кришуванням залів гральних автоматів, підпільного виробництва цигарок та розливайок.

Отже, сучасний вигляд БЕБ є відголоском корумпованої системи, що залишилась після радянської епохи, від якої ми вже не перший рік намагаємося звільнитися. Це питання порушується, зокрема, в численних матеріалах громадської організації "Маніфест 42", яка об'єднує представників Федерації роботодавців України, СЕО-клубу, Асоціації працівників легкої промисловості, Антирейдерського Союзу, Асоціації ветеранів-підприємців та інших організацій.

Однак за останні шість місяців всі ознаки кризи раптово зникли. БЕБ, який раніше вважався аутсайдером, став частиною мейнстріму. У новинах панує лише позитив і перемоги. У проекті бюджету на 2025 рік видатки на Бюро навіть збільшилися: тепер це буде близько 2 мільярдів гривень, що на 600 мільйонів гривень більше, ніж у 2024 році. Що ж сталося?

Може, БЕБ було таємно реформовано? Може, детективи Бюро припинили купувати собі квартири вартістю у 200 місячних зарплат? Може, з нього таки звільнили усіх податкових міліціонерів, натомість отримавши штат аналітиків роботи бізнесу? Ні, нічого такого не сталося.

На мою думку, ми стали свідками звичного ганебного явища. Керівництво БЕБ "порозумілося" з необхідними особами. Бюро залишилося незмінним. Це все ті ж податкові міліціонери, але тепер вони задовольняють інтереси всіх учасників. А нелегальні доходи, які, ймовірно, виникають через зловживання своїми повноваженнями, тепер розподіляються справедливо.

Переглянув свіжий випуск Bigus.info, присвячений Вінниківській тютюновій фабриці. Найбільш вражаючим моментом програми стала розповідь про керівника детективів БЕБ Олександра Ткачука. Суть справи в тому, що Вінниківська (також відома як Львівська) тютюнова фабрика вже багато років відзначається як виробник підроблених сигарет. Ці вироби не лише реалізуються на території України, але й вивозяться контрабандою до Європи. Ситуація залишається незмінною: спочатку проходять обшуки, арештовуються обладнання та товар, публікуються гучні прес-релізи про боротьбу зі злочинністю, а згодом з’являються нові повідомлення про підробки та контрабанду. Так сталося і цього разу.

Полтавське (!) Бюро економічної безпеки вирушило до Львівщини, щоб здійснити справжню, а не імітаційну боротьбу з контрабандою. Чому саме полтавське? Бо воно не має жодних зв'язків із місцевими контрабандистами з Галичини. В результаті операції були затримані сигарети та обладнання для їх виробництва. Однак у цю ситуацію втрутився керівник детективів БЕБ Олександр Ткачук, і полтавське БЕБ змушене було повернутися додому. Натомість справу передали до одеського (зверніть увагу, це важливо) Бюро, і розслідування фактично зупинилося.

На мою думку, нині БЕБ активно підтримує Вінниківську фабрику в відновленні її діяльності. Схоже, що в БЕБ більше немає політичної зацікавленості у питаннях, пов'язаних з цією фабрикою, як це спостерігалося раніше. Зараз ситуація спокійна, всі експертизи намагаються згорнути, і складається враження, що всі зусилля БЕБ можуть не привести до результату, а фабрика продовжить свою роботу. Представники ринку стверджують, що власник фабрики досяг домовленостей з усіма сторонами, - зазначив нардеп Ярослав Железняк.

Ткачук не вперше виявляється в центрі корупційних скандалів. Нещодавно Борислав Береза обговорив випадок, який яскраво ілюструє функціонування Бюро в цілому. Варто зазначити, що в цьому випадку також розкривається причина вибору саме Одеського БЕБ.

Про що йдеться. Наприкінці жовтня 2024 Державне бюро розслідувань провело обшуки в керівників одеського Бюро економічної безпеки. Був величезний скандал навколо чуток, що місцеве БЕБ реалізує "схему" з ухилення від сплати податків зернотрейдерами, які використовують "зерновий коридор". Потенційна сума зловживань - близько 10 мільярдів (!) гривень. Тобто, у 7 разів більше, ніж річний бюджет усього Бюро.

Сутність схеми описана у заяві "Маніфесту 42". "Затримка й арешт експорту зерна відбувався після завантаження збіжжя на судно, щоб змусити підприємців бути більш "зговірливими". Через недопущення нарахування пені за простій судна зернотрейдери були змушені контактувати із силовиками на предмет сплати корупційної данини".

Згідно з інформацією підприємців, слідчі БЕБ несподівано "відчули" наявність правопорушень і вирішили здійснити поглиблену перевірку. Винуватість трейдерів визначалася лише на основі припущень слідчих і їхньої службової інтуїції, оскільки ані податкова, ані митні органи не висували жодних претензій на той момент. Насправді, трейдерів, які прагнули експортувати зерно, змушували виплачувати хабарі, щоб уникнути ще більших витрат через простій судна.

По суті, нічого не змінилося - кілька років тому я вже описував подібну ситуацію, але з участю митників Ізмаїла. Це типовий приклад силового тиску.

Яка ж могла бути вигода від такої "схеми"? На мою думку, дуже значна.

Виявилося, що Максим Кондратюк, старший детектив одеського БЕБ, у 2024 році став власником квартири в Одесі, вартість якої становить 4,2 млн грн. Ця сума дорівнює його зарплаті за десятирічний період, якщо не враховувати витрат на їжу та придбання предметів особистої гігієни. Проте Бюро існує лише близько трьох років. Це викликає певні підозри щодо можливих джерел його доходів.

Сліди від Кондратюка вели до Києва, до двох персонажів: Дмитра Вербицького та власне згаданого Олександра Ткачука. Вони були дуже відомими персонажами, адже були неодноразово присутні на зустрічах з бізнесом у Офісі президента, що влаштовував вже звільнений заступник голови ОП Ростислав Шурма. Під час цих зустрічей бізнес отримував обіцянки щодо підтримки, але по факту все продовжувалося.

Як стало відомо, Шурму вже звільнили. Аналогічна доля спіткала й Дмитра Вербицького. Нагадую, він був екс-заступником генерального прокурора, якого усунули з посади в липні після резонансного скандалу, пов’язаного з дорогою нерухомістю вартістю півмільйона доларів та Porsche, зареєстрованим на його цивільну дружину. Де ж узялися ці кошти? Вербицький стверджував, що фінансових ресурсів у нього немає. Проте, його підозрювали у "кришуванні" бізнесу відомого одеського кримінального авторитета Володимира Галантерника ще з тих часів, коли прокурор обіймав посаду в Одеській області.

Також на Вербицького покладали підозри щодо надання "дахів" для тих самих зернових "схем" в Одесі. Це, в свою чергу, може пояснити джерела його статків, від яких екс-прокурор намагається відсторонитися. У липні 2024 року Вербицького звільнили, але захист "схем" продовжив існування. Ймовірно, це стало можливим саме завдяки Олександру Ткачуку.

Ткачук очолює Головний підрозділ детективів БЕБ, діючи від імені Департаменту. Він став справжньою сенсацією в інтернет-просторі – просто введіть його прізвище в пошукову систему. Однією з причин його "відомості" стала жахлива аварія, в якій постраждала жінка, що керувала іншим автомобілем. На жаль, внаслідок цього зіткнення вона втратила обидві ноги.

Проте основною причиною популярності є, безсумнівно, економічний аспект. Ткачука вважають другим впливовим діячем (після Вербицького), який "перекривав" незаконну схему ухилення від сплати податків зернотрейдерами. Саме ту, що оцінюється у 10 мільярдів.

Якою могла бути його роль у цій ситуації? Як керівник всіх детективів БЕБ, він мав бути в курсі розслідування щодо "схеми", яка могла завдати державі збитків у розмірі 10 мільярдів гривень, особливо після публічних заяв громадської організації "Маніфест-42" та численних зустрічей в Офісі Президента. Безумовно, він повинен був бути обізнаний про це. Але незважаючи на це, "схема" продовжувала функціонувати. Саме його звинувачують у її покритті.

Смішно, що Ткачук наступив на ті самі граблі, якими пішов його одеський підлеглий. Влітку 2023 року він придбав (оформивши на матір) квартиру на Воздвиженці. І теж витратив на купівлю суму, що співставна із зарплатою за десять років. Зарплата керівника детективів вища, ніж в Одесі, але і квартира у затишному районі Києва коштує набагато більше - близько 10 мільйонів. Отже, знову маємо класичну підозру у незаконному збагаченні.

Ще до цього в нього з'явилася квартира в Австрії. Ось його декларація за 2023 (на жаль, без деталей щодо помешкання):

Власне, численні дописувачі вже згадували, що Ткачук може бути причетний до блокування слідчих дій щодо Львівської тютюнової фабрики, яку неодноразово підозрювали у виготовленні контрафактних цигарок. Про це у травні 2024 року писав Євгени Плінський.

Цитата: "Детективи висловлюють незадоволення тим, що виконуючий обов'язки керівника детективів БЕБ Олександр Ткачук активно перешкоджає проведенню ефективних розслідувань на Львівській тютюновій фабриці. Зокрема, Ткачук намагається замаскувати та приховати виявлені в околицях фабрики сім виробничих ліній для виготовлення сигарет. Наразі знайдене обладнання намагаються розібрати так, щоб унеможливити проведення експертизи та довести його зв'язок з продукцією, що випускається фабрикою. Напередодні БЕБ здійснив необхідні контрольні закупівлі, включаючи сигарети типу Duty Free та іншу продукцію фабрики, проте Ткачук прагне унеможливити встановлення зв'язку між цими лініями та Львівською тютюновою фабрикою. Детективи стверджують, що Ткачук явно діє в інтересах власників фабрики."

Цікаво, що пан Ткачук певний час співпрацював з особами, які заснували компанії, що займаються продажем тютюну. Таким чином, можна припустити, що тютюнова тематика в житті керівника детективів БЕБ з’явилася не випадково.

При такій кількості даних, що вказують на корупційні дії в БЕБ, розслідування давно мало б початися. Однак, ми стикаємося з абсолютним мовчанням. Я не знайшов жодної інформації про судові процеси, слідчі дії чи навіть просту перевірку діяльності Ткачука. Можу припустити лише дві можливі причини, чому розслідування досі не ініційовано. Перша – можливо, фігурант абсолютно невинний, як немовля (хоча це малоймовірно). Друга – він може бути не лише винуватцем, а й просто виконавцем, тоді як справжні організатори "схем" з вимагання хабарів від зернотрейдерів знаходяться набагато вище.

Сподіваюся, я навів доволі яскравий приклад того, чому Бюро економічної безпеки потребує не просто "перезавантаження" за новим законом, яке більше схоже на ремонт у борделі. На моє переконання, Бюро у сучасному вигляді має бути розформоване, і замість нього мусить з'явитися альтернативний орган з економічних розслідувань - потужний, прозорий та ефективний для держави (а не окремих персонажів).

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.