Які види фінансової підтримки доступні в Україні на сьогоднішній день?

На яку фінансову допомогу можуть претендувати українці / Фото: freepik

Громадяни України, які постраждали внаслідок бойових дій або мають статус внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО), можуть у травні 2025 року отримати фінансову підтримку не лише від держави, але й від ряду міжнародних організацій. Давайте розглянемо, хто саме і на яку фінансову допомогу може розраховувати.

Субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб було введено в дію з кінця січня 2025 року для наступних груп населення:

ВПО, які перемістилися в будь-який підконтрольний Україні регіон, якщо майновий стан таких відповідає критеріям постанови; географія дії постанови розширилася порівняно з попередніми роками, оскільки раніше її дія поширювалася тільки на 9 українських регіонів;

сім'ї, які витрачають на оренду житла понад 20% сукупного сімейного бюджету, підтвердженого офіційно; у проєкті постанови такий поріг становив 30%, але затверджений варіант - 20%.

Цю субсидію призначають так само, як і житлову субсидію, а її розмір розраховують виходячи з індивідуального сімейного доходу. Крім того, на розмірі субсидії може позначитися кількість членів сім'ї та цінова політика щодо оренди житла в конкретному регіоні за наявності договору оренди. Крім того, держава може компенсувати власникам житла податки з доходу.

У таких містах, як Дніпро, Запоріжжя, Київ, Кривий Ріг, Кропивницький, Миколаїв, Одеса, Суми, Харків і Чернігів, можна розраховувати на багатоцільову грошову допомогу від УВКБ ООН.

Заявку на допомогу в 3600 грн. на кожного члена сім'ї протягом трьох місяців приймають від ВПО, або тих осіб, які повернулися на ПМП з-за кордону (за місцем постійної прописки).

Заявка приймається і може бути успішно схвалена в тому разі, якщо сім'я раніше не отримувала ніяких виплат від УВКБ ООН або будь-яких інших міжнародних організацій, і, крім того, дохід на кожного члена сім'ї становить менше ніж 5400 грн щомісяця, а також сім'я належить до однієї з категорій уразливості:

Ці групи сімей можуть включати як осіб, які перемістилися всередині країни, так і тих, хто повернувся з-за кордону.

Якщо ви вже отримували фінансову допомогу в сумі 2220 грн. від іншої гуманітарної організації, що підпорядковується ООН, ваша заявка на підтримку від УВКБ ООН може бути відхилена.

Якщо особи належать до категорії вразливих і раніше отримували виплати як внутрішньо переміщені особи (ВПО), але з моменту отримання цих виплат минуло більше трьох місяців, і при цьому вони або залишилися ВПО, або повернулися на постійне місце проживання за адресою реєстрації, їм надається можливість подати заявку на отримання допомоги від Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців.

У разі попереднього схвалення заявки на вас очікує співбесіда з партнером УВКБ ООН.

Наступним кроком вам слід підготувати такі документи:

Також врахуйте, що під час збору даних обов'язкова присутність усіх членів сім'ї. У разі успішного проходження всіх вищеназваних етапів, ви отримаєте грошову допомогу відразу за 3 місяці на банківський рахунок через фінансову установу Rapyd або Western Union.

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців разом із благодійною організацією "Право на захист" реалізує ініціативу зі збору інформації для надання фінансової допомоги на оренду житла на період шести місяців у 2025 році. Ця програма охоплює Київ та його околиці, а також Дніпропетровську, Полтавську, Кіровоградську та Запорізьку області.

На таку фінансову допомогу можуть розраховувати:

Якщо ви не брали участі в жодній програмі допомоги з орендою житла раніше, а також не отримуєте державні субсидії, ви маєте можливість скористатися цією допомогою. Виплати будуть зараховані на ваш цифровий гаманець Vibrant у вигляді цифрових доларів США. Щоб отримати ці кошти, необхідно буде завантажити спеціальний додаток.

Отримання універсальної фінансової підтримки для термінового реагування.

Додатково, УВКБ ООН разом з благодійним фондом "Право на захист" надають багатоцільову грошову допомогу в рамках програми "швидкого реагування". Ці кошти виплачуються не пізніше ніж через 30 днів після подання запиту. На таку допомогу можуть розраховувати:

Сума фінансової допомоги складає 3600 гривень для кожного члена родини на протязі трьох місяців.

З 1 травня 2025 року особи, які перемістилися з тимчасово окупованих територій (ВПО) та відповідають установленим критеріям, матимуть можливість отримувати автоматичне продовження виплат. Ці виплати, які зазвичай надходять 15-го та 28-го числа кожного місяця, становитимуть 3000 грн. для людей з інвалідністю та дітей, а також 2000 грн. для інших категорій переміщених осіб.

Якщо ви знаходитесь у Польщі, ви маєте можливість скористатися так званою сімейною допомогою (zasiłek rodzinny), яка зазвичай надається з 1 листопада до 31 жовтня наступного року. Для подачі заявки за місцем проживання потрібно підготувати документи до 1 липня та надіслати їх через портал Empatia, а з 1 серпня також у паперовому вигляді. Важливо, щоб ваш дохід не перевищував 674 злотих на одну особу або 764 злотих у випадках, коли в сім'ї є дитина з інвалідністю. Для визначення права на допомогу враховуються доходи сім'ї за попередній рік.

Ця допомога становить 95 злотих на дитину віком до 5 років; 124 злотих на дитину віком від 5 до 18 років; 135 злотих на дитину віком від 18 до 24 років.

У Польщі функціонує ініціатива під назвою "Разом до незалежності", що надає фінансову підтримку українцям, які отримали статус тимчасового захисту та мешкають у центрах колективного проживання.

У рамках цієї програми доступні такі можливості:

Щоб узяти участь у програмі, ви маєте проживати в центрі колективного розміщення в Шльонському, Малопольському, Вармінсько-Мазурському, Підляському, Великопольському, Західнопоморському або Любуському воєводствах. Жителі інших воєводств можуть звернутися я до Польського Червоного Хреста www.pck.pl.

Якщо ви перебуваєте в Польщі з дитиною, ви маєте можливість отримати одноразову допомогу в розмірі 800 злотих. Однією з основних умов для отримання цієї підтримки є навчання дитини в місцевій школі. Ви можете подати заявку на виплату, скориставшись онлайн-сервісами PEU ZUS, порталом Emp@tia, мобільним додатком mZUS або через онлайн-банкінг.

Жінки з України, які стали матерями в Польщі після 24 лютого 2022 року, можуть отримати одноразову фінансову підтримку у розмірі 1000 злотих. Головною вимогою для отримання цієї допомоги є реєстрація в польській жіночій консультації з 10-го тижня вагітності. Заявку на виплату слід подати до ZUS протягом перших 12 місяців після народження дитини.

Висновок

Тепер у вас є інформація про фінансові допомоги, які доступні для внутрішньо переміщених осіб в Україні та українців, що наразі перебувають у Польщі. Якщо ви підпадаєте під один з зазначених критеріїв, але ще не скористалися фінансовою підтримкою, рекомендуємо терміново звернутися до відповідних органів для подачі заявки на отримання допомоги.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.