В Україні відзначено різкий ріст цін на основний продукт: яка наразі вартість у супермаркетах.

В Україні з настанням осені спостерігається різкий ріст цін на яйця. Лише за жовтень вартість цього продукту зросла в півтора рази. Тепер за десяток навіть найекономніших фасованих яєць С0 потрібно викласти близько 75 грн. На початку осені їх можна було придбати за 37-40 грн. Нефасовані яйця все ще коштують менше — від 57 грн за десяток, але їхня наявність в магазинах зменшується, оскільки приватні господарства скорочують виробництво через зниження температури.

Згідно з інформацією OBOZ.UA, у супермаркетах Одеси найнижча ціна на яйця поштучно становить 5,70 грн за одиницю. Проте ці яйця належать до другої категорії і є досить маленькими. Яйця категорії С1 вже продаються від 6 грн за штуку і вище.

Найбільш затребуваним форматом залишаються фасовані яйця категорії С0, які зазвичай реалізують за 75 грн за десяток. Яйця вищої категорії коштують ще дорожче — від 80 грн за десяток.

Згідно з даними моніторингу OBOZ.UA, на 15 листопада основні торгові мережі реалізують яйця категорії С0 у бюджетному ціновому сегменті в середньому за 74,9 грн. Вартість цього товару варіюється в межах від 69,9 до 79,7 грн.

Чому зросли ціни на яйця та які перспективи в цьому питанні?

Як зазначила Тетяна Попович, керівниця маркетингового відділу оптового ринку "Шувар", на ринку яєць почали впливати сезонні чинники. Вона також підкреслила, що не слід очікувати зниження цін на яйця до весняного періоду.

"Подібна ситуація вже спостерігалася в попередні роки, коли ринок відчував дефіцит продукції через сезонні фактори", - зазначила Попович. Вона перерахувала такі основні причини подорожчання яєць:

З настанням зимового сезону обсяги виробництва яєць зменшуються. Це пов'язано з тим, що кури несуть менше яєць через скорочення тривалості світлового дня та зниження температури, що призводить до зменшення пропозиції на ринку. Як наслідок, ціни зростають: попит залишається на високому рівні, тоді як кількість доступних яєць стає обмеженою.

Витрати на корми для птахів, електрику, необхідну для забезпечення комфортних умов у птахівництві, а також логістичні витрати значно зросли в умовах інфляції та економічних викликів. Ціна на корми, що становлять важливу частину собівартості яєць, підвищилася через зростання цін на зернові культури, що, в свою чергу, позначається на кінцевій вартості продукції.

Однак, незважаючи на те, що ціни на яйця зросли, вони все ще залишаються на 26% нижчими у порівнянні з минулим роком. Під час весни та літа роздрібна вартість яєць була меншою за їх собівартість, що призвело до фінансових втрат птахофабрик. Це пояснив керівник Спілки птахівників України Сергій Карпенко в розмові з "Мінфіном".

По суті, виробники чекали зручного моменту - поки попит на їхню продукцію почне зростати, а конкуренція з боку приватних домогосподарств знизиться. Такі умови виникли саме в жовтні, коли споживання яєць почало сезонно збільшуватися, а "приватники" знизили поставки через те, що кури почали гірше нестись (це сезонний фактор).

Згідно з інформацією, наданою Карпенком, восени приватне виробництво яєць знижується на 30% у порівнянні з літніми місяцями, а взимку цей показник досягає 50%. Водночас, промислове виробництво залишається на стабільному рівні.

Фахівці передбачають, що вартість яєць може продовжувати підвищуватись у сезон осінь-зима. Якщо не відбудуться зміни в собівартості їх виробництва або не зросте обсяг пропозиції, ціни можуть досягти рекордних значень.

Як інформував OBOZ.UA, в Україні спостерігається швидке підвищення цін на молочні товари: вартість вершкового масла досягла 100 грн за упаковку, а ціни на молоко та йогурти зросли на 10-15%. Основними причинами цього є збільшення витрат на сировину, енергоносії та високий попит на експортну продукцію.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.