В Одесі та Харкові спостерігається нестача простору для меморіальних інсталяцій через значну кількість загиблих на фронті - відео.
В Одесі доповнили меморіальну інсталяцію іменами полеглих на Алеї Героїв. За кожним портретом - історія героїзму, гідна роману. У Харкові також відкрили меморіал, але вже мультимедійний - стелу з інтерактивним екраном, де можна знайти інформацію та світлини про полеглих бійців, які поховані на цвинтарях міста. Більше дивіться в сюжетах журналісток "5 каналу" Аліни Оганезової та Оксани Нечепоренко у випуску новин.
"Суспільство має усвідомлювати і бути в курсі тих, хто їх оберігає та захищає. Важливо пам'ятати, що конфлікт ще не завершений. Необхідно докладати чимало зусиль, аби досягти миру," - зазначила Анна Хаблова, дружина загиблого.
Нові портрети полеглих одеситів також поповнили стіну памʼяті Собору Різдва Христового в центрі Одеси.
"Ми пам'ятаємо про наших дітей, героїв, які без вагань віддали свої життя, щоб ми могли працювати, спокійно відпочивати, прокидатися, звертатися до Бога з молитвами і просто жити. Це наші діти, які колись бігали цими вулицями Одеси, але коли прийшов час, вони не пожалкували за своїм життям і пожертвували ним заради кожного з нас," - зазначив архієпископ Владика Афанасій.
Меморіальні стенди на стіні Собору формуються завдяки щедрим пожертвам парафіян і добрим внескам небайдужих мешканців. Ця частина вже є третьою, що з'явилася від початку великої війни. У цьому раунді було додано 90 нових імен.
"Скільки цих дошок буде, це загадка, бо, на жаль, загиблих дуже багато в нашому місті, враховуючи те, що є навіть люди, які з області подавались до цієї стіни, то це може бути ще три таких відкриття, а, може, і чотири, бо черга є велика", - пояснила представниця ГО "Родини янголів світла" Ангеліна Любчак.
На стіні пам'яті вже викарбувано 270 імен загиблих захисників, а на Алеї Героїв розміщено 421 портрет українських героїв.
Ознайомтесь із матеріалом: "Знову на шляху до Незалежності": в Україні святкують День Збройних сил – Сирський і Буданов висловили вітання військовим.
Харків
У Харкові волонтери спільно з громадськими організаціями та місцевими органами влади працювали над інноваційним проєктом. Тепер, завдяки зручній навігаційній системі, можна ознайомитися з історіями сотень загиблих героїв. База даних буде постійно оновлюватися. Алея Слави на одному з харківських кладовищ виглядає як безмежне синьо-жовте море прапорів.
"На старті великої агресії ми мали три ряди. Подивіться, що коїться сьогодні, яка ціна нашого спокійного та мирного існування," - підкреслила голова всеукраїнського об'єднання рідних зниклих безвісти та загиблих захисників України Марина Полякова.
Протягом десятирічної війни жінка бере на себе турботу про родини загиблих та зниклих безвісти. Вона знайома з історією кожної родини і усвідомлює, яке значення має пам'ять про полеглих героїв для їхніх близьких.
"Пам'ять — це те, що залишається з нами. Харків в боротьбі, і місту справді нелегко", — підкреслила Марина.
Півроку тому волонтери задумали проєкт увічнення пам'яті всіх полеглих, які поховані у Харкові. На шляху, який веде до Алеї слави, з'явився мультимедійний меморіал. Розробляли проєкт волонтери разом із міською владою. Спілкувалися з сім'ями, відбирали фото та відео похованих воїнів.
Меморіал має вигляд стели з мультимедійним екраном. Завдяки простій навігації тут можна знайти не лише розповідь про бійця та його світлини, а й місце поховання.
"Визначити, в якому кварталі та ряду знаходиться місце поховання, досить складно через велику кількість могил. Легко можна заплутатися," - зазначила Марина.
На даний момент у мультимедійний меморіал внесено дані про сто загиблих воїнів. Проте база буде розширюватися. У найближчих планах — встановлення таких пам’ятників у місцях поховань, а також у центральній частині міста.
Дивіться також:
Друзі, приєднуйтесь до "5 каналу" у Telegram! Лише хвилина — і ви будете в курсі всіх новин. Не забудьте також слідкувати за нами в WhatsApp. А для тих, хто говорить англійською, ми маємо окрему групу в WhatsApp!