УІНП визнало одесита Михайла Жванецького "агентом пропаганди російської імперської ідеології".
Український інститут національної пам'яті (УІНП) ухвалив рішення визнати об'єкти, пов'язані з уродженцем Одеси Михайлом Жванецьким, частиною "символіки російської імперської політики". Експерти вважають, що подальше використання імені цього сатирика в назвах географічних об'єктів, юридичних осіб та інших елементів власності може розглядатися як "пропаганда російської імперської політики". Цю інформацію наведено у спеціалізованому висновку УІНП.
У УІНП підкреслили, що хоча Жванецький з'явився на світ в Одесі, основна частина його життя та творчості була тісно пов'язана з російськими містами Санкт-Петербургом (колишнім Ленінградом) і Москвою.
В Інституті національної пам'яті зазначили, що творчість Жванецького є виключно російськомовною, а його внесок у російську культуру неодноразово отримував визнання у вигляді почесних звань та державних нагород з боку агресора – Російської Федерації.
У 2015 році в УІНП повідомили, що Міністерство культури України включило Жванецького до "білого" списку діячів культури, які виступили проти анексії Криму Росією в 2014 році та підтримали цілісність України. Проте під час одного з його виступів у 2014 році, відповідаючи на запитання про російсько-українські відносини після анексії, письменник висловився так: "Дехто прагнув свободи і Європи - отримав. Дехто хотів Крим - також отримав. Тепер слід довірити все верхівці. ... Якщо вирішувати це питання на рівні влади, то, на диво, між собою - це Росія та Америка. Ось ці дві країни можуть знайти рішення. А поки, як сказав Обама, Крим втраченo, його не повернути".
"По суті, така точка зору повністю узгоджується з російським наративом, що свідчить про формальну, а не реальну суб'єктність України як незалежної країни. Подальша перспектива її державності, на думку цього наративу, має визначатися виключно Сполученими Штатами та агресором РФ", - підкреслили в УІНП.
Крім того, в Інституті нацпамʼяті розповіли, що в 2019 році Жванецький відвідав окупований Крим, де взяв участь у зніманні кінофільму "Одесский пароход" на замовлення пропагандистського каналу "Россия 1". Головні ролі в ньому виконували Федір Добронравов та Михайло Порєчєнков, які внесені до "Переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України", що охоплює діячів культури Російської Федерації, які публічно підтримали російську військову агресію на Сході України, анексію Криму, висловлювали заперечення державного суверенітету та незалежності України.
"Виходячи з наведеного, творчість Михайла Михайловича Жванецького (1934-2020), радянського та російського сатирика, не має стосунку до прогресу української культури, однак повністю відповідає концепції русифікації у контексті Закону", - зазначили в УІНП.
Водночас окремі висловлювання Жванецького щодо суверенітету і територіальної цілісності України, а також участь російського письменника-сатирика у пропагандистських проєктах держави-агресора Російської Федерації (зокрема, з відвідуванням тимчасово окупованої території АР Крим), на думку фахівців УІНП, можна кваліфікувати, як "пропаганду російської імперської політики".
Присвоєння імені М. Жванецького різним географічним об'єктам, юридичним особам та іншим об'єктам права власності, а також встановлення пам'ятників і меморіальних знаків на його честь в Україні є проявом русифікації. Це результат російської імперської політики, яка має на меті нав'язування російської мови, популяризацію російської культури як вищої в порівнянні з іншими національними мовами та культурами, а також поступове витіснення української мови та звуження українського культурного та інформаційного простору, - зазначили в Українському інституті національної пам'яті (УІНП).
Як повідомляли Українські Новини, раніше в Українському інституті національної пам'яті відмовилися від закликів "заборонити Булгакова".
Якщо ви виявили орфографічну помилку, будь ласка, повідомте нам.