Пошкодження існують, але компенсацій немає: жителі Одеси стикаються з труднощами у отриманні виплат за програмою "єВідновлення". У чому ж причина?
Протягом років Великої війни в Україні було знищено більше ніж 1200 об'єктів культурної спадщини.
В Одесі власники квартир, які постраждали від російських обстрілів, зіткнулися з труднощами у процесі отримання виплат за програмою "єВідновлення". Згідно з чинним законодавством, акти комісійного обстеження, необхідні для отримання компенсації, застосовуються до всіх об'єктів, за винятком пам'яток культурної спадщини. Однак, багато одеситів зазнали пошкоджень у своїх квартирах, розташованих у будинках, що є об'єктами культурного надбання. Наша журналістка Аліна Оганезова намагалася з'ясувати, чи є вихід із цієї ситуації.
Власниця пошкодженої обстрілом квартири Ірина Плінська: "Упала одна з несущих балок. Як сказали майстри, вона не несе конструктивної важливості, бо ми робили капітальний ремонт, але вона дуже важка, і якщо вона впаде, то вона може зробити вібрацію і своєю вагою може потягнути, проломити просто до підвалу все".
Раніше в цій квартирі проживали кілька поколінь родини. Однак тепер житло зазнало серйозних руйнувань внаслідок ворожого нападу. У листопаді російський дрон вдарив по будівлі в історичному центрі Одеси. Третій поверх знищений, а другий і перший зазнали значних пошкоджень.
"У моїй квартирі, наприклад, вже починає обвалюватися стеля. Чимало частин вже відпало, і в іншій кімнаті ситуація також непроста. На стінах з'явилася пліснява, і цю стіну потрібно повністю демонтувати, адже вона тріснула", - розповіла власниця пошкодженої внаслідок обстрілу квартири Христина Поповська.
Свою квартиру продемонструвала також Христина. Вона поділилася, що незадовго до удару в їхньому помешканні завершили ремонт. Проте, жителі пошкоджених квартир зіткнулися з ще однією складністю. Оскільки їхній будинок вважається архітектурною пам'яткою, вони не можуть розраховувати на компенсацію від держави.
"Почали звертатись до відділів ЦНАПу і я, відповідно, почала звертатись через "єВідновлення", через "Дію". Подаючи заявку, є примітка-галочка "памʼятка архітектурної спадщини", "архітектурна будівля" тощо. Тобто ти, коли натискаєш, ти можеш подати заяву, але твою заяву не будуть розглядати, враховуючи, що це архітектурна памʼятка".
Протягом років Великої війни в Україні було знищено більше ніж 1200 об'єктів культурної спадщини.. Лише в листопаді в Одесі зафіксований 21 випадок. Мешканці історичного будинку дивуються, чому в законі досі існує прогалина.
"Якщо б ми були першою будівлею, яка зазнала ушкоджень, я б це могла зрозуміти. Але, вибачте, пройшло вже три роки, більше тисячі пам'яток постраждали, а компенсації досі немає. Мене, як мешканку, дивує, як люди, які на третій рік війни отримують заробітну плату за свої обов'язки, не звернули увагу на таке важливе питання. Чи можна це вважати просто недоглядом, а не серйозною помилкою, за яку колись доведеться відповідати?" - зазначила Христина Поповська.
Люди зверталися по допомогу до місцевої адміністрації. Проте в управлінні охорони культурної спадщини зазначають: їхні повноваження обмежуються лише оцінкою загального стану пошкоджених архітектурних пам'яток, а не приватних помешкань.
"Ми фіксуємо факти пошкоджень, такі як вибиті вікна, розбиті скла, ушкоджена кроквяна система та деформація даху. Зазначимо, що ми не ідентифікуємо конкретні квартири, оскільки це не передбачено чинною постановою. Місто бере на себе відповідальність за відновлення цих об'єктів культурної спадщини, проте не має можливості виплатити компенсацію в рамках програми "єВідновлення", - зазначив Федір Стоянов, заступник директора департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради.
Цього року Одеська міська рада вже двічі направляла запити до відповідних міністерств з метою внесення змін до актуальних постанов. Проте, на сьогоднішній день, відповіді так і не надійшло.
"Ми отримали листи від Міністерства культури, до яких зверталися, але вони, у свою чергу, перенаправляють наше питання до Міністерства інфраструктури. Зараз очікуємо на відповідь від останнього щодо вирішення цієї проблеми. Важливо, щоб це питання було врегульоване на законодавчому рівні, щоб люди могли отримати компенсацію для відновлення своїх домівок," - зазначила секретар комісії з розгляду заяв на компенсацію за знищені об'єкти нерухомості Одеської міської ради Надія Швець.
Окрім того, самі жителі зруйнованих домівок також зверталися до Верховної Ради, Офісу президента та навіть до ЮНЕСКО.
"Щоб хоча б врятувати квартиру, ми не отримуємо жодних компенсацій. Не кажучи вже про серйозні ремонти. Навіть для того, щоб встановити спеціальні фени для сушіння стін або обробити їх від плісняви, яка вже набула великих масштабів, у нас немає ні коштів, ні процедур для отримання відшкодувань", - підкреслила Ірина Плінська.
Жителі будинків, які мають статус архітектурної спадщини, очікують на внесення змін до законодавства. В даний момент їх турбує, чи зможе їхній будинок витримати зимові холоди.
"Для наших жителів найголовніше - це пережити зиму, зберегти своє житло, розпочати роботи з відновлення. Проте, ми усвідомлюємо, що навіть якщо відбудеться відновлення, у наших приміщеннях наразі немає жодних ознак відновлення," - підкреслила Христина Поповська.
І поки мешканці пошкоджених памʼяток намагаються достукатися до влади, комунальні служби вживають протиаварійних заходів.
Аліна Оганезова та Сергій Іщенко з Одеси, представники "5 каналу".
Як повідомляв 5.UA, ворог завдав удару по Одесі: у ОВА розповіли про наслідки атаки.
Читайте також: СБУ розібрала "Орєшнік" путіна на частини: що приховує нова балістика кремля - хроніка 1005-го дня Великої війни. США позначили на карті близько 200 російських військових об'єктів, які можуть бути цілями ЗСУ.