Рекорд за останні п'ять років. Яка кількість самозайнятих професіоналів в Україні та який обсяг податкових надходжень вони забезпечують до державного бюджету -- Опендатабот.
В Україні на сьогоднішній день зафіксовано понад 28 тисяч самозайнятих працівників, що є найвищим показником за останні п'ять років.
З моменту початку повномасштабної війни в Україні кількість самозайнятих осіб зросла на 1,1 тисячі, досягнувши 28,3 тисячі. Це стосується фахівців, які здійснюють незалежну професійну діяльність, таких як юристи, приватні викладачі, перекладачі, архітектори, нотаріуси, психологи, митці, науковці, лікарі та інші спеціалісти, які не мають статусу фізичної особи-підприємця, але працюють самостійно, передає Опендатабот.
Це -- рекордний показник за останні п'ять років. Пік кількості самозайнятих фахівців раніше фіксували у листопаді 2021 року -- 27,9 тис.
Слід підкреслити, що в Єдиному реєстрі адвокатів на сьогоднішній день можна знайти більше ніж 71 тисячу професіоналів. Проте не всі з них мають статус самозайнятих, адже деякі можуть бути працевлаштовані в адвокатських бюро чи об'єднаннях, або ж працювати як фізичні особи-підприємці.
Найбільше таких фахівців працює у Києві -- 4,2 тис. осіб. Далі йдуть Дніпропетровська (2,5 тис.) та Одеська (2,4 тис.) області.
За перші п'ять місяців 2025 року самозайняті сплатили до бюджету 292,29 млн грн податків. Це на 33% більше, ніж за аналогічний період 2024-го. При цьому у Херсонській, Волинській та Київській областях сума сплачених податків зросла майже удвічі.
Загалом такі фахівці за 2024 рік сплатили 603,16 млн грн податків. Це у 1,6 раза більше, ніж у 2023 році та у 1,2 раза більше, ніж до початку повномасштабної війни.
У 2024 році середня сума податків, сплачена самозайнятими особами у Львівській області, становила 38 тисяч гривень. У Києві цей показник досяг 33 тисяч гривень, а у Вінницькій області — 31 тисячі гривень. Найнижчі середні податкові внески зафіксовані в Луганській, Донецькій та Херсонській областях. Варто зазначити, що ці дані є приблизними, оскільки неможливо точно оцінити, скільки з осіб, зареєстрованих як самозайняті, дійсно займаються підприємницькою діяльністю та отримують доходи.
Варто підкреслити, що незалежні фахівці складають лише 1,4% від загальної кількості самозайнятих осіб в Україні, включаючи фізичних осіб-підприємців. Їх внесок у податкові надходження становить всього 0,6% від загальної суми, сплаченої усіма самозайнятими.
Банки регулярно перевіряють статус своїх клієнтів щодо самозайнятості -- це важливо для оцінки фінансового профілю, оподаткування та відповідності регуляторним вимогам.
Як стало відомо, у квітні уряд України дав зелене світло законопроєкту, який має на меті запровадження міжнародного автоматизованого обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи. Цей законопроєкт передбачає оподаткування доходів осіб, які працюють на себе, зокрема від діяльності на таких платформах, як Uklon, Bolt, OLX, Prom, Rozetka та інші.