В Одеському регіоні було успішно знайдено та знищено авіаційну бомбу, що провела два роки у морських глибинах.
В Одеській області водолази ВМС ЗСУ вилучили з акваторії Чорного моря і знешкодили авіабомбу ФАБ-500, що становила загрозу для судноплавства.
Цю інформацію передає кореспондент Укрінформу.
Вибухонебезпечний предмет виявили на глибині 21 метр. Його знищення проходило у три етапи. По-перше, військові від'єднали хвостову частину бомби з вибуховою речовиною масою понад 200 кг. По-друге, було проведене випалення більшої частини вибухівки в носовій частині снаряда. Третій етап - знищення носової частини з останніми 50 кг вибухівки на берегу.
Зазвичай збройні сили ліквідують такі авіабомби безпосередньо на місці їх знаходження, однак у цьому випадку було ухвалено рішення провести більш детальне дослідження снаряда перед його знищенням.
"Мова йде про незвичайний тип боєприпасу – фугасну авіабомбу, яка, ймовірно, обладнана спеціальними сенсорами. Ці міни можуть містити до 300 кг вибухової речовини, що становить серйозну загрозу для великих суден. Цю міну ми виявили в морському коридорі, яким регулярно курсирують кораблі. Хоча ми вже знищили чимало таких мін, цю вдалося успішно знешкодити та витягти з води для подальшого аналізу сенсорів. Зразок зберігся у відмінному стані. У разі вибуху, радіус ураження може сягати до 300 метрів у воді", - зазначив військовослужбовець ВМС ЗСУ на ім'я "Джон".
Завдяки гідролокатору було виявлено міну.
"Потрібно було повільно та обережно підходити до цієї міни. Водолази працюють парою. Її потужності достатньо, щоб завдати судну масштабних пошкоджень. На моєму рахунку вже десятки знешкоджених вибухонебезпечних предметів. Зараз знешкодження мін стало просто роботою, як прийти в офіс і випити кави", - розповідає бойовий водолаз Валерій.
За інформацією прес-секретаря Військово-морських сил ЗСУ Дмитра Плетенчука, цей боєприпас був скинутий російським літаком у море як мінімум два роки тому.
"Останній СУ-24, який виконував скидання ФАБів, завершив свою місію в 2023 році. На сьогоднішній день ці літаки не здатні виконувати такі операції, однак їхні попередні скидання були настільки масовими, що у нас залишається чимало роботи", - повідомив Плетенчук.
За його словами, наразі в акваторії Чорного моря налічується близько 400 вибухонебезпечних снарядів.
"Військово-морські сили здійснюють моніторинг усіх скидів для забезпечення безпеки цивільних суден. Ми готуємо комплексну операцію з розмінування акваторії Чорного моря, тому наші екіпажі проходять спеціалізоване навчання за межами країни. У складі ВМС був створений протимінний дивізіон. Ця діяльність є безперервною", - зазначив Плетенчук.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, прикордонники Одеського загону Державної прикордонної служби України виявили і ліквідували дві морські міни.