Квітневі холоди в Україні: чому весна принесла снігові опади.
Коли в Україні почнеться потепління?
У травні 2025 року в Україні спостерігалося різке зниження температури — після незвично теплої зими на території країни встановилися морози та снігопади в різних областях.
ТСН.ua дізнавався, чому весною вдарили морози та як погодні зміни вплинуть на українців.
Квітнева зима
Метеоролог Наталія Птуха з "Укргідрометцентру" повідомила, що на території України протягом цього тижня (з 7 по 13 березня) збережеться холодна погода.
"На даний момент в атмосфері панує повітряна маса, що походить з Арктики. За словами Наталії, до суботи вона залишиться на своїх місцях."
Вона зазначила, що саме це стане причиною холодних днів та нічних морозів. Атмосферний тиск буде незначно змінюватися через атмосферні фронти, що переміщуються в Україну.
Зокрема, у середу, 9 квітня, дощі закінчаться, але не на всій території країни. 10-11 квітня очікується надходження атмосферного фронту з північного заходу, який принесе із собою помірний дощ зі снігом.
Так, 12 квітня будуть дощ та мокрий сніг вночі у західних, Вінницькій, Житомирській та Одеській областях, а вдень -- на півдні та в Карпатах.
Цього тижня погода буде, м'яко кажучи, не дуже комфортною, зазначає експерт. Нічні заморозки все ще спостерігаються, з температурами від 0 до -5 градусів, а в Карпатах навіть до -6...-11 градусів. Протягом дня температура по всій країні коливатиметься в межах +1...+4 градусів, а на півдні та південному сході повітря прогріється до +9 градусів.
Птуха наголошує, що про себе нагадає ожеледиця на дорогах західних та частково північних і центральних областей.
Причина різкого похолодання у квітні
Більшість українських метеорологів пояснюють мінусову температуру у квітні різкою зміною циркуляції атмосфери та зміною клімату, коли традиційні сезонні межі стають менш чіткими.
У бесіді з 24 Каналом Наталія Птуха зазначила, що різке похолодання в квітні є наслідком аномально теплої зими та ранньої весни.
Однак, метеоролог зазначила, що цей холод не можна вважати аномальним.
За її словами, у кліматичний період з 1991 до 2021 -- 2022 років, -- були перші декади квітня і з морозами, і зі сніговим покривом. Зокрема, у 1997, 2002, 2003, 2015, 2019, 2021 роках у перших декадах квітня температура повітря знижувалася до від'ємних значень.
У деяких регіонах могли утворюватися снігові покриви.
"Отже, це не є чимось зовсім незвичайним. Однак, враховуючи, що березень виявився надзвичайно теплим, фактично найтеплішим за всю історію спостережень у деяких областях, і вегетаційний процес розпочався раніше, нинішнє зниження температури, особливо для плодових дерев, безумовно, матиме дуже негативний вплив," -- підкреслила Наталія Птуха.
Вона звернула увагу на те, що найнижчі температури повітря, зафіксовані в Україні в квітні протягом усієї історії метеорологічних спостережень, коливалися в межах від -6 до -16 градусів.
Українські навчальні заклади переходять на онлайн-формат навчання.
Через значне похолодання, чимало навчальних закладів (школи та дитсадочки) у кількох регіонах України переходять на дистанційне навчання.
Місцева адміністрація приймає необхідні заходи для забезпечення безпеки та комфорту учнів і вчителів, повідомляє РБК-Україна.
Дистанційне навчання було впроваджено в наступних областях:
Як зміна кліматичних умов позначається на урожайності.
Еколог та геоботанік Яків Дідух попередив, що через зниження температури у квітні ранніх абрикосів чекати не варто.
На його думку, будь-які аномальні температури негативно впливають на сільське господарство. Однак фермери усвідомлюють можливі ризики і тому підготовлюються до різних сценаріїв.
"Вони вирощують різні сорти, не обмежуючись лише ранніми. Якщо один врожай не вдається, завжди можна розраховувати на інший. Аграрії вже встигли підлаштуватися під ці зміни. Добре, що нещодавно пройшли ранньовесняні дощі. Це велике благо для природи, адже земля насичується вологою, що сприятиме отриманню гарного врожаю," — зазначив Яків Дідух.
Коли в Україні почнеться потепління?
Метеоролог Наталка Діденко зазначила, що незабаром в Україні розпочнеться справжня весняна пора, оскільки холоди поступово відходять.
Як зазначила вона, з 10 квітня атмосферні умови почнуть перетворюватися — з західних широт наближається новий циклон.
Він принесе більше дощів і посилить вітер, що зробить атмосферу менш приємною.
"В Україні вже від Вербної неділі, приблизно з середини квітня, нарешті прийде справжнє весняне потепління. Температура підніметься до +12...+18 градусів", -- зауважила Діденко.
Прогноз атмосферних умов на свято Великодня.
На думку метеорологів, тиждень перед святом буде з досить низькими температурами, але 20 квітня очікується більш комфортна погода, хоч і з деякими атмосферними особливостями.
Згідно з попередніми прогнозами, в західних, північних і частково східних регіонах України передбачаються періодичні дощі та грози. Однак на більшій частині країни опади не плануються.
У південних регіонах температура варіюватиме від +15 до +18 градусів, тоді як на заході країни вона становитиме від +10 до +15 градусів. У північних, північно-східних та центральних областях температурні показники також залишаться в межах +10 до +15 градусів.
Народний синоптик Володимир Деркач у розмові з "Главредом" зазначив, що на початку квітня не слід очікувати на справжнє весняне тепло. За його словами, один-два теплі дні будуть чергуватися з двома-трьома прохолодними, що супроводжуватимуться дощами. Подібні погодні умови зберігатимуться майже до завершення першої декади місяця.
Він також зазначив, що друга декада квітня буде різноманітною: спочатку очікується волога погода з вітрами, можливі незначні заморозки вночі, а вдень температура залишиться помірно позитивною. Наприкінці декади температура підвищиться, і дощі припиняться.
У третій декаді місяця спочатку пануватиме тепла температура, проте згодом очікується незначне похолодання та короткочасні дощі.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, коли варто садити овочі, фрукти та квіти.
Читайте також: