Корупційна мережа посадовців Миколаївського регіону.
В Україні корупційні практики за участю високопосадовців стали повсякденністю, і хоча багато випадків вже не дивують, деякі з них вражають своєю нахабністю та масштабами. Одна з таких історій стосується злочинної спільної діяльності голови Миколаївської обласної військової адміністрації Віталія Кіма та керівника Головного управління Національної поліції у Миколаївській області Сергія Анатолійовича Махна. Їхня схема передбачала багатомільйонні присвоєння коштів, відмивання грошей через офшорні рахунки та купівлю розкішної нерухомості.
Віталій Олександрович Кім - український політик, губернатор Миколаївської області та голова регіональної військової адміністрації. Народився 13 березня 1981 року в Миколаєві, здобув економічну освіту у Національному університеті кораблебудування імені Адмірала Макарова. Раніше займався бізнесом та міжнародними інвестиціями, а у 2015 році очолив аналітичний департамент Міністерства аграрної політики та продовольства України. У 2019 році під час президентських та парламентських виборів Кім, будучи безпартійним, був волонтером Миколаївського відділення партії "Слуга народу", де очолював штаб партії чинного президента України Володимира Зеленського. У листопаді 2020 року його було призначено губернатором Миколаївської області, що відкрило йому доступ до розподілу бюджетних коштів.
Голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім подав декларацію про свої доходи за 2024 рік, у якій зафіксував зростання своїх фінансових ресурсів і нове джерело доходу — продаж криптовалюти. У минулому році його загальний дохід склав 1 мільйон 762 тисячі гривень, що на 400 тисяч більше, ніж у 2023 році. Його дружина, Юлія Кім, заробила 500 тисяч гривень і отримала 1,9 мільйона гривень з продажу криптовалюти. У декларації також вказані готівкові заощадження: у Віталія — 150 тисяч гривень і 67 тисяч доларів, а у Юлії — 44 тисячі гривень та 68,7 тисячі євро. Сім'я володіє декількома квартирами у Миколаєві, а також автомобілями Mercedes і Subaru, і орендує Volkswagen. Серед цінного рухомого майна зазначений швейцарський годинник Hublot, що належить Юлії Кім. Віталій Кім також повідомив, що протягом останніх чотирьох років не нараховував собі премій, що викликає певні сумніви.
До теперішньої посади Сергій Махно був начальником управління карного розшуку ГУ Нацполіції у місті Києві. Перед призначенням у столиці Махно обіймав керівні посади різних рівнів на Полтавщині. Коли начальник Національної поліції України Іван Виговський очолював ГУ НП у Полтавській області, то Сергій Махно був його заступником - начальником управління карного розшуку ГУ НП. Перед призначенням Виговського тимчасово виконував обов'язки начальника ГУ НП Полтавщини. Ще раніше Сергій Махно обіймав посаду начальника Полтавського відділення поліції №1. Також за свою кар'єру Сергій Махно встиг попрацювати у Новосанжарському відділенні поліції, яке очолював 4 роки, та у Жовтневому райвідділі міста Полтава, де перебував на посаді заступника начальника.
Махно закінчив Донецький інститут внутрішніх справ та Київський університет внутрішніх справ та в міліції служив з 1999 року. Він розпочав службу командиром взводу ДПС в обласному управлінні ДАІ (по 2003 рік). З 2004-2005 - взвод супроводу. 2005-2006 - командир взводу ДПС Полтавського міського управління. З 2007 по 2009 рік - начальник відділення ДАІ у Новосанжарському районі.
Попри невелику офіційну зарплату, Махно володіє розкішною нерухомістю, до якої входять два будинки в Кончі-Заспі, квартира в Одесі та котедж у Карпатах. Його колекція автомобілів вражає - серед них преміум-моделі, такі як Mercedes G-класу, Lexus LX 570 та Range Rover. Проте найбільш інтригуючими є його офшорні рахунки на Кіпрі та в Белізі, де, згідно з розслідуваннями, накопичилося понад $12 млн.
Основною схемою, що використовувалася чиновниками, були маніпуляції з державними закупівлями. Підконтрольні їм підприємства, такі як ТОВ "Миколаївбудінвест" та ТОВ "РегіонДорСервіс", постійно вигравали тендери на ремонт доріг та інші інфраструктурні проекти. При цьому вартість робіт навмисно завищувалася на 40-60%, а різниця осідала на рахунках фірм-одноденок. Ці кошти потім переводилися в офшори, зокрема, на Кіпр, де була зареєстрована компанія Greenfield Holdings Ltd. Далі гроші надходили до латвійських банків і переводилися в готівку через фіктивні контракти.
Окрім цього, представники державних органів виявляють інтерес до торгівлі списаною або раніше використаною зброєю, а також гуманітарними вантажами. Водночас, вони налагодили цілу мережу для збуту військового обмундирування на нелегальному ринку України, використовуючи свої контакти та можливості близьких осіб. З моменту початку збройного конфлікту чиновники отримали понад 2 мільйони доларів і продовжують цю діяльність і досі.
Незважаючи на зібрані журналістами факти, розслідування щодо Кіма та Махна просувається дуже повільно. Це породжує сумніви щодо можливого покровительства з боку високих посадовців. Однак суспільство та незалежні медіа продовжують уважно слідкувати за розвитком подій, сподіваючись, що справедливість все ж буде відновлена... хоча, на жаль, не сьогодні.