Кабінет Міністрів України - Всесвітній день боротьби з раком: чому рання діагностика має вирішальне значення.
4 лютого в усьому світі святкують День боротьби з раком. Ця дата підкреслює необхідність профілактичних заходів, своєчасної діагностики та доступності медичних послуг. Виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях є вирішальним чинником для ефективного лікування, адже воно підвищує ймовірність позитивного результату та повного одужання.
Згідно з даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році було зафіксовано 110 022 нових випадків онкологічних захворювань (52 626 чоловіків і 57 396 жінок). Серед дітей виявлено 484 випадки раку. Більше половини онкологічних захворювань у чоловіків України становили рак легень, передміхурової залози, колоректальний рак та рак шлунка. У жінок 56% діагнозів відповідало раку молочної залози, тіла і шийки матки, а також колоректальному раку.
У 2024 році уряд України затвердив Національну стратегію боротьби з онкологічними хворобами до 2030 року та план її реалізації до 2025 року. Ця стратегія має на меті зменшення рівня захворюваності і смертності, покращення якості життя пацієнтів, а також створення системи доступних та високоякісних медичних послуг в Україні. Вона також спрямована на вирішення системних проблем у цій галузі. Стратегія включає профілактику, раннє виявлення захворювань, доступ до сучасних методів лікування, підвищення рівня медичної освіти, інформування населення, а також розвиток реабілітаційних, доглядових і паліативних послуг.
Послуги з раннього виявлення та лікування онкологічних захворювань є безоплатними в рамках Програми медичних гарантій. Кількість медичних закладів, законтрактованих за онкопакетами у 2024 році, становить 113.
Бюджет програми за цими напрямами у 2025 році становить понад 6,4 млрд грн. Зокрема, 2,4 млрд грн виділено на хімієтерапевтичне лікування, 2,75 млрд грн -- на радіологічну терапію, понад 1,2 млрд грн на лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями.
Крім того, для придбання медикаментів та медичних засобів у боротьбі з онкологічними захворюваннями, а також для проведення трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин у дітей і дорослих, заплановано виділити більше 2 мільярдів гривень.
У період з 2023 по 2024 роки було придбано безпрецедентну кількість лінійних прискорювачів — 21 одиницю, що є найбільшим досягненням за всю історію незалежності країни. Це сучасне обладнання надає лікарям можливість проводити точне, ефективне та індивідуалізоване лікування онкологічних захворювань, зменшуючи ризик виникнення побічних ефектів у пацієнтів. Нові технології вже впроваджені в медичних установах Полтави, Сум, Черкас, Києва, Одеси, Львова та інших населених пунктів.
Одним з головних напрямків системи охорони здоров'я є раннє виявлення онкологічних захворювань. З цією метою, 1 січня 2025 року в Україні набрав чинності указ, що регулює процедури скринінгу та ранньої діагностики раку молочної залози, шийки матки та колоректального раку. Документ також передбачає моніторинг здоров'я пацієнтів, які належать до груп ризику, а також визначає маршрути пацієнтів до лікарів первинної медичної допомоги або фахівців.
Первинна профілактика спрямована на зниження ризиків розвитку раку, а вторинна -- на його раннє виявлення. Жінкам від 21 року рекомендовані регулярні огляди щодо раку шийки матки (РШМ) та молочної залози (РМЗ), у 30+ -- ПАП-тест, чи ПРЛ тест у 50-69 років -- мамографія кожні два роки. Людям 40-49 років важливо не забувати про заходи з раннього виявлення колоректального раку (КРР), а у 50-75 років -- проходити тест на приховану кров у калі. Усі ці обстеження можна зробити безоплатно за направленням лікаря в межах Програми медичних гарантій.
У рамках профілактики онкологічних захворювань Міністерство охорони здоров'я пропонує внести зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які набудуть чинності з 2026 року. Передбачено безкоштовну однократну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12-13 років. Ця вакцинація забезпечить захист дітей, а згодом і дорослих, від онкологічних захворювань, які можуть виникнути внаслідок впливу онкогенних типів цього вірусу.
Рак є серйозним випробуванням, але його можна подолати завдяки інноваційним методам лікування та ранній діагностиці. Пам'ятайте про важливість регулярних медичних перевірок і дбайте про своє здоров'я.