Кабінет Міністрів України провів засідання колегії Державного геокадастру, на якому були підведені підсумки роботи Служби за 2024 рік та окреслені основні напрямки діяльності на майбутній рік.
Сьогодні пройшла нарада Державної служби з геодезії, картографії та кадастру, під час якої були підведені підсумки роботи установи за 2024 рік та окреслені ключові напрямки діяльності на майбутній рік.
Доповідаючи про підсумки роботи служби, в. о. Голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко наголосив, що протягом 2024 року до Державного земельного кадастру (ДЗК) внесено відомості про 651 тис. земельних ділянок, 514 меж адміністративно-територіальних одиниць, 71 межу територій територіальних громад, 447 обмежень у використанні земель, 114 функціональних зон та вперше - масив земель сільськогосподарського призначення.
У 2024 році державними кадастровими реєстраторами територіальних органів Держгеокадастру надано 1 348 372 адміністративні послуги у сфері ДЗК, зокрема 669 053 - про державну реєстрацію земельної ділянки, 111 608 - внесення до ДЗК відомостей (змін до них) про земельну ділянку з видачею витягу.
Протягом зазначеного періоду територіальні підрозділи Держгеокадастру видали 5 024 699 довідок з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель. З цієї кількості 4 409 776 довідок було сформовано в автоматичному режимі.
У 2024 році до ДЗК внесено відомості про нормативну грошову оцінку земель 2 858 населених пунктів, найбільше - у Львівській (665), Одеській (286), Дніпропетровській (217) областях.
З 1 січня 2024 року юридичні особи, які були створені виключно українськими громадянами, отримали право на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, на які раніше діяв мораторій. В результаті угод купівлі-продажу було відчужено 106 669 земельних ділянок, загальна площа яких перевищує 320,7 тисяч гектарів. Середня вартість за гектар цих земель становить 46,7 тисяч гривень.
Згідно з результатами аналізу ринку земель, порівнюючи дані 2023 та 2024 років, у цьому році обсяги продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, на які діяли обмеження, зросли в 2,6 рази.
З питань розвитку національної інфраструктури геопросторових даних Дмитро Макаренко поінформував учасників засідання про роботу національного геопорталу, ведення Державного картографо-геодезичного фонду України, Державного реєстру географічних назв, результати загальнодержавного топографічного картографування та про Державну геодезичну мережу.
Крім того, під час колегії було розглянуто підсумки роботи щодо розроблення та прийняття нормативно-правових актів, перетворення матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель в електронну форму, міжнародного співробітництва, внутрішнього аудиту в системі Держгеокадастру та інші питання.
Учасники колегії також розглянули основні напрямки діяльності Держгеокадастру на найближчий період, а також ключові ініціативи, які заплановані в проекті робочого плану Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру на 2025 рік. Зокрема, у 2025 році планується запровадження автоматизованої системи для публічного моніторингу земельних відносин у рамках роботи ДЗК, а також активація геоінформаційної системи для масової оцінки земель, яка є частиною програмного забезпечення ДЗК. Крім того, передбачається реалізація пілотного проекту, що передбачає внесення відомостей про земельні ділянки до ДЗК сертифікованими інженерами-землевпорядниками, оновлення ДЗК актуальною інформацією, забезпечення прозорого управління земельними ресурсами, цифровізацію процесів та послуг, а також ряд інших заходів.
За розглянутими питаннями колегія Держгеокадастру ухвалила відповідні рішення.