Кабінет Міністрів України - Безперешкодна зайнятість: ініціативи підтримки від державної служби зайнятості.

Економічна безбар'єрність - важливий елемент побудови інклюзивного середовища та вагома складова Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської та передбачає заходи для усунення перепон у різних сферах життя, посилення можливостей та забезпечення рівних прав для всіх українців.

Економічна безперешкодність є одним із основних пріоритетів роботи Державної служби зайнятості України. Її мета полягає у формуванні умов, що гарантують однакові можливості для всіх громадян у питаннях працевлаштування, професійного навчання та кар'єрного зростання.

Економічна доступність для громадян забезпечується різноманітними безкоштовними сервісами та послугами, які надає служба зайнятості. До їх числа відносяться:

1. Процес пошуку роботи. Служба зайнятості надає підтримку тим, хто шукає роботу: підбирає відповідні вакансії, зважаючи на професійний досвід, освіту та індивідуальні уподобання клієнтів. Пошук здійснюється не лише на власній базі даних вакансій, але й в рамках відкритого ринку, включаючи сайти партнерів.

Ті, хто бажає знайти роботу, можуть самостійно скористатися Єдиним порталом вакансій або ж завантажити мобільний додаток Державної служби зайнятості.

2. Отримання статусу зареєстрованого безробітного та соціальна підтримка під час безробіття.

Отримати статус безробітного можна:

Розмір допомоги розраховується індивідуально для кожної людини. Тривалість виплат під час воєнного стану не може перевищувати 90 днів, а для осіб передпенсійного віку -- 360 календарних днів.

Протягом 2023 року кількість безробітних становила 483 тисячі осіб, а з початку 2024 року цей показник знизився до 373 тисяч.

3. Професійна підготовка. Служба зайнятості надає можливість пройти професійне навчання для зареєстрованих безробітних згідно з запитами роботодавців або з метою самозайнятості, якщо особа має намір розпочати власну справу. Таке навчання відбувається в навчальних закладах різних форм власності, а також у Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Ці центри є унікальними освітніми установами, які забезпечують підготовку дорослих у стислі терміни за 98 ліцензованими професіями та приблизно 400 освітніми програмами. В Україні функціонує вісім таких центрів, розташованих у Рівному, Дніпрі, Полтаві, Харкові, Одесі, Сумах, Івано-Франківську та Львові. По завершенні навчання слухачі отримують сертифікат державного зразка. Заняття можуть проводитися в очній, дистанційній, індивідуальній (безпосередньо на робочому місці) або дуальній формах навчання, а також у комбінації різних форматів.

Протягом 2023 року професійне навчання за сприяння служби зайнятості проходили 51 тисяча осіб, з початку 2024 року навчалося вже 65 тисяч.

Також з осені минулого року службою зайнятості реалізується експериментальний проект з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Під час проходження навчання ветерани отримують житло, а також компенсацію за витрати на транспорт і медичні огляди. У випадку, якщо ветеран є особою з інвалідністю і потребує допомоги супроводжуючого, також покриваються витрати на його проїзд і проживання.

Протягом січня-листопада 2024 року таке навчання проходили 2,3 тисячі ветеранів.

4. Ваучер для навчання. Відповідно до законодавства, певні категорії осіб, які не зареєстровані як безробітні, мають можливість отримати ваучер на навчання в службі зайнятості. Цей документ дозволяє пройти підвищення кваліфікації або освоїти нову професію зі списку, затвердженого Міністерством економіки, що налічує 155 професій і спеціальностей. На сьогоднішній день вартість ваучера складає до 30 тисяч гривень.

У 2023 році ваучер отримали 18 тисяч українців, з початку 2024 року - 23 тисячі.

Подати заявку на отримання ваучера можна через інтернет на офіційному веб-сайті Служби зайнятості, за допомогою мобільного додатку ДСЗ або безпосередньо у найближчому центрі зайнятості.

З початку листопада цього року стартувала програма переосвіти для жінок у професіях, де їхня присутність була мінімальною. Серед нових спеціальностей, які вони можуть опановувати, є водійка тролейбуса, трамвая, навантажувача, фрезерувальниця, кранівниця, токарка, теслярка та інші.

Ця ініціатива прагне не лише підвищити потенціал жінок, але й стимулювати економічний прогрес держави, усуваючи гендерні перешкоди у робочій сфері.

Освіта для жінок проводитиметься за ініціативою працедавця, який гарантує їх працевлаштування по завершенні навчального процесу. Жінки матимуть можливість самостійно вибрати навчальний заклад з наданого списку установ, що пропонують підготовку за обраною спеціальністю.

5. Грант на започаткування бізнесу. З 2022 року служба зайнятості реалізує урядову ініціативу, що передбачає надання грантів для створення або розширення існуючих підприємств. Ця програма користується значною популярністю серед українців, адже дозволяє отримати фінансування в межах від 50 до 250 тисяч гривень, а для підприємців з Харківської області — до 500 тисяч гривень. Ветерани бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та їхні родини можуть отримати грант до 1 мільйона гривень для реалізації своїх бізнес-ідей. Подати заявку на участь у грантових програмах можна через платформу Дія, подавши разом із нею бізнес-план. Важливо зазначити, що ця допомога є безповоротною. Кошти, отримані у вигляді гранту, підприємці повертають через сплачені податки і збори.

Від початку реалізації програми "Власна справа" у липні 2022 року, більше ніж 22 тисячі українців отримали мікрогранти, що дозволить створити понад 41 тисячу нових робочих місць.

Програма надає підтримку молоді в реалізації її соціально-економічного потенціалу та сприяє підвищенню рівня фінансової незалежності через створення нових молодіжних стартапів. Для українців до 25 років запроваджені спрощені умови для отримання гранту, максимальна сума якого складає 150 тисяч гривень. Програма стартувала в жовтні 2024 року. На сьогодні вже 40 молодих підприємців отримали позитивні рішення щодо надання гранту.

6. Компенсаційні програми для роботодавців. Ці програми не лише підтримують бізнес, але й сприяють безбар'єрному працевлаштуванню вразливих категорій населення, зокрема - ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, забезпечуючи рівні можливості для всіх.

Виплати для роботодавців за організацію робочих місць для осіб з інвалідністю: для 1 групи — до 106,5 тис. грн, а для 2 групи — до 71 тис. грн. Ця програма, що стартувала у вересні минулого року, має на меті забезпечити безбар'єрність та інклюзію, створюючи рівні можливості для працевлаштування людей з інвалідністю та їх інтеграцію в професійне середовище. Згідно з умовами програми, роботодавці, які приймають на роботу особу з інвалідністю, можуть отримати фінансову допомогу для облаштування робочого місця, що включає витрати на спеціалізовані меблі, обладнання та пристрої, які забезпечують комфортні умови праці для таких співробітників.

З моменту впровадження програми більше 1500 компаній забезпечили комфортні умови праці для 1710 співробітників з інвалідністю.

Щоб скористатися програмою, роботодавець має подати заяву на компенсацію протягом 90 днів з дня працевлаштування людини з інвалідністю. Це можна зробити онлайн на порталі "Дія" або офлайн -- звернувшись до центру зайнятості.

Фінансова підтримка для роботодавців, які приймають на роботу переселенців. Служба зайнятості пропонує допомогу компаніям, що забезпечують робочі місця для внутрішньо переміщених осіб. Протягом трьох місяців підприємці можуть отримувати компенсацію в розмірі мінімальної заробітної плати, яка становить 8 тисяч гривень. У випадку, якщо на роботу приймається переселенець з інвалідністю, підтримка буде надаватися протягом шести місяців.

7. "Єдине вікно послуг" – це інноваційний сервіс, що об'єднує більше ніж 450 програм підтримки для внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та ветеранів. У цьому центрі ВПО можуть знайти інформацію про доступ до гуманітарної та юридичної допомоги, ветерани отримують поради з адаптації свого військового досвіду в цивільному житті, а особи з інвалідністю - корисну інформацію про необхідну їм підтримку.

Економічна безбар'єрність є важливим компонентом створення інклюзивного середовища та розвитку безбар'єрного простору в Україні. Вона забезпечує рівні можливості для всіх громадян, зокрема для вразливих груп, таких як люди з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи та ветерани і сприяє їх економічній самостійності.

Послуги, що надає Державна служба зайнятості, забезпечують можливість для кожної особи отримати доступ до вакансій, проходження професійних курсів та кар'єрного зростання, а також отримати допомогу у започаткуванні власного бізнесу.

Ініціативи, такі як фінансова підтримка роботодавців за прийом на роботу осіб з інвалідністю, а також забезпечення комфортних умов для зайнятості внутрішньо переміщених осіб і ветеранів, відображають зусилля щодо реалізації рівноправності для всіх. Це є важливим етапом на шляху до створення справедливого і безперешкодного суспільства.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.