У 2024 році в Україні було встановлено 12 нових модульних медичних закладів в рамках спільної ініціативи Міністерства охорони здоров'я, Європейського Союзу та Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Протягом 2024 року в таких областях, як Одеська, Харківська, Херсонська, Сумська та Чернігівська, були встановлені нові модульні клініки для первинної медичної допомоги, а також модульна станція для бригад екстреної медичної допомоги. Цей проект реалізується в рамках співпраці Міністерства охорони здоров'я України та Всесвітньої організації охорони здоров'я, з метою забезпечення пацієнтів найнеобхіднішими медичними послугами, незважаючи на виклики, пов’язані з повномасштабною війною. Фінансування проекту здійснюється за рахунок коштів Європейського Союзу.
"Модульні клініки розгортаються в найбільш уражених війною районах, де медичні установи зазнали значних ушкоджень. Міністерство охорони здоров'я, Всесвітня організація охорони здоров'я та наші партнери працюють над забезпеченням українців доступом до критично важливих медичних послуг. У 2024 році заплановано встановлення 12 таких клінік, які зможуть обслуговувати близько 50 тисяч пацієнтів у різних куточках України", - повідомив Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.
Завдяки встановленню нових модульних клінік у регіонах покращиться доступ пацієнтів до необхідної первинної медичної допомоги.
У медичних закладах функціонуватим мобільний персонал, до складу якого увійдуть лікарі та медсестри. Кожна з розгорнутого клінічного центру обладнана усіма необхідними зручностями, такими як електропостачання, санітарні вузли, зони очікування та кабінети для огляду пацієнтів. Крім того, амбулаторії мають сучасне обладнання та підготовлені до роботи в умовах відключень електрики, адже оснащені генераторами для забезпечення безперервного електроживлення.
Слід зауважити, що будь-яка клініка може бути зведена протягом 10-14 днів і має тривалий термін експлуатації, який перевищує 10 років. Модульні медичні установи інтегровані в українську систему охорони здоров'я, щоб ефективно реагувати на виклики та наслідки повномасштабної війни.
Цей проект є надзвичайно важливим, оскільки він гармонійно поєднує реагування на екстрені ситуації з процесами раннього відновлення, забезпечуючи швидкий і тривалий доступ до медичних послуг. Враховуючи, що 40% атак на медичну інфраструктуру в Україні спрямовані на первинну медичну допомогу, ці модульні клініки стають критично важливим рішенням — укомплектовані українським медичним персоналом, вони здатні забезпечити безперервність медичного обслуговування для своїх громад, - підкреслив д-р Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні та голова її офісу в країні.
"Вторгнення Росії в Україну призвело до катастрофічних наслідків для системи охорони здоров'я. Тисячі людей залишилися без доступу до життєво важливої медичної допомоги, особливо у прифронтових зонах, де ситуація продовжує бути надзвичайно напруженою. Модульні медичні заклади виконують критично важливу функцію в забезпеченні необхідних медичних послуг у регіонах, що постраждали від значних руйнувань інфраструктури", - підкреслила Маріанна Франко, голова Офісу гуманітарної допомоги ЄС в Україні.
Зазначимо, що прифронтові регіони та ті, які наближені до зон ведення бойових дій ще від початку повномасштабної війни, перебувають під безперервними артобстрілами та авіабомбардуваннями рф. Через це постраждало багато обʼєктів цивільної інфраструктури, в тому числі й медичної, багато медзакладів пошкоджено або зруйновано вщент. Крім того, деякі частини регіонів були окуповані росіянами та зазнали великих ушкоджень.
Інформаційно
Модульні клініки - це проект ВООЗ щодо реагування та відновлення в Україні, який пропонує оперативне та довгострокове розв'язання гострої проблеми. Так у рамках проєкту протягом 2024 року встановили 12 модульних клінік за фінансової підтримки ЄС, ще 17 встановили у 2023 році за підтримки ЄС, Німеччини та Гуманітарний фонд для України. Загалом модульні заклади встановлені на Херсонщині, Харківщині, Сумщині, Миколаївщині, Чернігівщині, Одещині, Донеччині та Житомирщині.