Фальшиві збори на підтримку ЗСУ: способи перевірки правдивості інформації

У воєнний час активізувався волонтерський рух, активно ведуться збори на підтримку ЗСУ та постраждалим внаслідок обстрілів. Однак навіть благодійність стала прикриттям для нової хвилі шахрайства. Як не стати жертвою фейкових зборів, розповіли у Кіберполіції, передає https://bessarabia.ua/ua/ Бессарабія.UA .

Департамент кіберполіції фіксує збільшення випадків шахрайських повідомлень, в яких зловмисники нібито від імені державних установ, військових підрозділів чи благодійних фондів збирають кошти на підтримку ЗСУ. У цих повідомленнях вказуються нібито "офіційні" реквізити карток, QR-коди, а часто навіть використовуються підроблені логотипи держорганів чи справжні фото поранених військових.

Як працює схема

Шахрайські елементи активно надсилають повідомлення людям. Це може бути у вигляді SMS, повідомлень у месенджерах або постів у соціальних мережах. Вони використовують підроблені акаунти або навіть зламані профілі друзів для розповсюдження своїх повідомлень.

Вони застосовують методи емоційного впливу. Як правило, зміст повідомлень є дуже драматичним: "Терміново потрібні кошти на операцію для захисника", "Офіційний збір для бригади, що перебуває на передовій", "Врятуй життя - внеси свій вклад прямо зараз".

Злодії зазвичай просять переказувати кошти на особисті банківські рахунки або ж користуються платформами для швидких трансакцій, які не вимагають підтвердження особи отримувача.

Коментарі від кіберполіції

За словами представників Департаменту кіберполіції Нацполіції України, щодня фіксуються десятки нових звернень від громадян, які стали жертвами таких схем.

"Шахраї експлуатують нашу довіру, використовуючи війну як засіб для отримання прибутку. Часто злочинці маскуються під волонтерів або створюють підроблені версії справжніх благодійних фондів. Кожен збір коштів слід ретельно перевіряти. Ми закликаємо громадян бути обережними і не пересилати гроші на незнайомі рахунки," - зазначив начальник 1-го сектору управління протидії кіберзлочинам в Одеській області ДКП НПУ Богдан Крижанівський.

Як визначити шахрайський збір

Зверніть увагу на джерело. Офіційні установи (держоргани, військові частини, благодійні фонди) мають перевірені канали зв'язку: офіційні сайти, сторінки з "синьою галочкою" в соцмережах.

Переконуйтеся в правильності реквізитів. Жодна з державних організацій не має права просити гроші на особисті банківські рахунки. Якщо ви отримали картку, неодмінно з'ясуйте, хто є її власником.

Знайдіть дані про фонд або ініціативу. Зазвичай відомі волонтери та організації демонструють прозорість: вони публікують звіти, мають власні веб-сайти та отримують підтвердження з незалежних джерел.

Не піддавайтеся своїм емоціям. Зловмисники часто маніпулюють почуттями жалість або страху. Не поспішайте з переказом, дайте собі можливість перевірити факти.

Додаткову інформацію про різновиди онлайн-шахрайств можна дізнатися на ресурсі https://stopfraud.gov.ua/cybersecurity-in-life/shahrajski-shemy) "Кібербрама" - це освітньо-інформаційна платформа, створена за ініціативи Кіберполіції України, яка допомагає кожному користувачу мережі ознайомитись з найпоширенішими шахрайськими схемами та навчитися ефективно їм протидіяти.

"Якщо ви отримали підозрілі запити на пожертвування, не ігноруйте їх. Зателефонуйте до кіберполіції та повідомте про цю ситуацію. Не забувайте: справжня благодійність не приховується за анонімними рахунками", - підкреслюють у кіберполіції.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.