Завдяки незаконній торгівлі тютюновими виробами, український бюджет зазнає втрат, що перевищують 24 мільярди гривень щороку.
Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні 2025/Фото: Getty Images
Після року поступового спадання, у лютому 2025 року нелегальний ринок тютюнових товарів в Україні зафіксував зростання до 14,1%. Згідно з оцінками, річні втрати для державного бюджету України складають близько 24,2 мільярда гривень, а обсяги тіньового ринку сигарет перевищують 5 мільярдів штук.
Деталі
Більше 50% нелегально реалізованої продукції в Україні, що позначена написом Duty Free або призначена для експорту, виготовляється Винниківською тютюновою фабрикою. Згідно з інформацією на упаковці, ця продукція становить 55%. Основними брендами в цій категорії є Compliment (50%) та Lifa (5%).
Спостерігається зростання випадків виготовлення контрафактної продукції, включаючи фальшиві акцизні марки. Приблизно третина усіх контрафактних товарів має подібні характеристики. Основні виробники, що займаються цим, — компанії Marshall Finest Tobacco, United Tobacco та VK Tobacco FZE.
На початку 2025 року більшість контрабандних тютюнових товарів (68%) все ще реалізується через кіоски та магазини, що підтверджує стабільність цієї тенденції з попереднього року.
Найвищі рівні торгівлі нелегальними тютюновими виробами зазвичай спостерігаються в шести регіонах: Дніпропетровська область – 28%, Одеська – 16%, Львівська – 9%, Харківська – 8%; Київ та Київська область – 7%, а Хмельницька – 5%.
Нардеп Ярослав Железняк звертає увагу на те, що правоохоронні органи, зокрема БЕБ, "зливають" справи щодо виробників контрабандних цигарок, особливо в регіоні Львова. Це стало причиною зростання нелегальної торгівлі.
Раніше Гетманцев поділився інформацією про те, наскільки зміцнилася гривня щодо долара.