Ви будете вражені: чому найбільша кількість ромів мешкає на Закарпатті.

Роми живуть в окремих поселеннях, в яких зберігають свою ідентичність

Сьогодні, 8 квітня, у всьому світі відзначається Міжнародний день ромів. Це одна з найбільших етнічних меншин, що мешкає в Україні. Роми володіють унікальною мовою, культурою та традиціями, які вони бережуть у своїй спільноті. Нещодавно ми ділилися інформацією про форум, на якому піднімали питання, що стосуються життя ромів.

"Телеграф" висвітлить інформацію про ромську спільноту та їх найбільші поселення на території України.

Які факти відомі про ромську спільноту?

Міжнародний день ромів був заснований 8 квітня 1971 року під час першого Всесвітнього ромського конгресу, що проходив у Лондоні. У цей важливий момент представники ромської спільноти вирішили активно боротися за свої права. Саме тоді було затверджено символіку ромського народу, включаючи прапор, гімн та день, присвячений ромам.

Роми — це етнічна спільнота, що має індоарійські корені, але не володіє власною державністю. Внаслідок цього вони розподілені по території Європи, Америки, Азії та Африки. Загальна чисельність ромів у світі коливається приблизно від 10 до 12 мільйонів осіб. Серед основних факторів, що спонукають до міграції ромів, виділяють збройні конфлікти та економічні труднощі.

Вперше ромів на українських землях зафіксували у XV столітті. Їхній кочовий спосіб життя викликав змішані почуття у місцевого населення, яке часто звинувачувало їх у крадіжках. Роми постійно переміщувалися з місця на місце, пропонуючи свої таланти в музиці, ковальстві та ворожінні. Оскільки вони не мали права на землю, створення постійного житла для них було неможливим.

Де живе найбільше ромів в Україні

Згідно з оцінками, які надають громадські організації, в Україні нині проживає приблизно 400 тисяч ромів. Проте багато з них не оформлюють документи в державних установах, що ускладнює визначення точної чисельності. Найбільша концентрація ромської спільноти спостерігається в Закарпатті, а також в Одеській, Донецькій і Дніпропетровській областях.

У Закарпатті утворилася найбільша ромська громада. Згідно з даними перепису населення 2001 року, в цьому регіоні проживало близько 14 тисяч ромів. Наразі, за неофіційними оцінками, кількість ромів у Закарпатті може коливатися від 40 до 80 тисяч.

Закарпаття характеризується спільним кордоном з такими країнами, як Угорщина, Словаччина та Румунія. Саме з цих держав переселилися представники етнічних груп в Україну. Це територія була заселена ними ще в епоху Середньовіччя. Значна частина ромської громади спілкується угорською мовою, що стало одним із факторів їхнього осідку в цьому регіоні.

Представники цієї етнічної групи, як правило, оселяються в таборах або в окремих громадах. Наприклад, їх можна знайти в Мукачеві, Ужгороді та Береговому. Завдяки такому способу життя вони успішно підтримують свою культуру, мову та традиції. Вони створили самостійну спільноту з визначеними нормами та "баронами", які виконують роль лідерів у їхньому середовищі.

А от на Донбас та Одещину роми почали мігрувати дещо згодом. Вони переїжджали в індустріальні міста в XIX-XX століттях. Зокрема, на Одещині роми займалися портовою торгівлею.

Зауважимо, що називати ромів "циганами" вважається некоректно. Це може асоціюватися з певними стереотипами щодо ромів або ж демонструвати зневажливе ставлення. Тому варто казати саме "роми", а не "цигани".

Нещодавно "Телеграф" повідомляв про те, як представники ромської громади створили свій табір безпосередньо на Львівському залізничному вокзалі, ночуючи на платформі.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.