Блекауту вдалося уникнути, але Росія не відмовилася від своїх намірів: як виглядає нинішня ситуація в українському енергетичному секторі?

На Різдво 2024 року Росія здійснила вже тринадцяту масовану атаку на українську енергетичну інфраструктуру.

У семи областях електропостачання залишиться стабільним. Компанія "Укренерго" скасувала плани щодо знеструмлення майже в усіх західних регіонах, а також на Одещині та Миколаївщині. Це стало можливим завдяки відносно м'якій погоді та імпортові електроенергії з країн Європи. Проте, на Різдво Росія знову завдала ударів по енергетичній інфраструктурі України, використавши понад сто ракет і дронів. Внаслідок цього сталися нові руйнування на теплових електростанціях. Однак Кремль не досягнув своєї основної мети — загальнонаціонального блекауту. І хоча повної темряви вдалося уникнути, російські агресори не відмовилися від своїх амбіцій. Детальніше про це у сюжеті журналіста "5 каналу" Сергія Барбу.

Спочатку нарада, далі - список завдань і виїзд на місця. Так починається робочий день команди енергетиків у Кривому Розі. Вони лагодять лінії і повертають світло до осель українців. Це зовсім не кабінетна праця, минає вона переважно на виїздах. Раніше лінії лагодили здебільшого через негоду, як-ось блискавку чи сильний вітер. Все кардинально змінило повномасштабне вторгнення. Енергетика стала однією з головних цілей для росії.

"Приходиш на місце, а все навколо в руїнах. Але, як кажуть, очі лякають, а руки працюють. Завдяки нашим людям усі пошкодження усуваються, все приводиться до ладу," - поділився своїми думками майстер служби ліній електропередач Андрій Крисенко.

Пан Андрій є спеціалістом у галузі будівельної інженерії. Він розповідає, що до енергетичного сектору увійшов майже випадково в 90-х роках. На початку кар'єри працював електромонтажником, але з часом піднявся до посади майстра. Вже понад два десятки років він займається важливими проектами в цій сфері.

Ремонтники вже адаптувалися до умов, що склалися внаслідок війни. Вони також не забувають про свою безпеку. Наприклад, російські війська часто завдають ударів по енергетичній інфраструктурі, використовуючи ракети з касетними боєприпасами. Це вимагає попереднього обстеження місця удару саперами.

"Нам необхідно отримати 'коридор' від ДСНС, після чого ми зможемо приступити до виконання своїх обов'язків. Важливо залишатися пильними та обережними, щоб уникнути можливих небезпек. Також не слід забувати про ймовірність повторних ударів. Це ускладнює ситуацію," - зазначив спеціаліст з ліній електропередач Андрій Крисенко.

Згідно з інформацією, яку надають енергетики з Кривого Рогу, вони часто вирушають на підтримку своїх колег у Нікополь. Ситуація там значно напруженіша: місто постійно під загрозою обстрілів з боку російських військ, і атака може статися в будь-який момент. Незважаючи на це, енергетики невтомно продовжують виконувати свої обов'язки, щоб забезпечити життєдіяльність міста.

На Різдво росія завдала вже 13-ї масованої атаки по українській енергетиці. Кремль хоче занурити країну у темряву - спричинити тотальний блекаут. Але досягти їм цього не вдалося, повідомили у міністерстві енергетики України.

"Цей останні удар був практично виключно по тепловій генерації. При чому, якщо хтось каже, що це тільки одна частина України, то це не так. Були удари по станціях по всій території: у центрі і на заході також", - заявив перший заступник голови комітету ВР з питань енергетики Олексій Кучеренко.

Графіки відключень електроенергії знову з'явилися, але їхня жорсткість зменшилася – відключення тривають лише кілька годин на добу. Важливу роль у цьому відіграє імпорт електрики з Євросоюзу, хоча система ще не працює на повну потужність.

"На мою думку, немає жодних підстав говорити про можливий блекаут. У москалів просто немає достатньо ресурсів, щоб завдати ударів, які справді могли б становити загрозу. Хоча пошкодження вугільних електростанцій є серйозними, також є ушкодження гідрогенераторів. Вони не є критичними, але для відновлення обладнання знадобиться певний час", - зазначив директор Центру енергетичних досліджень Олександр Харченко.

Уряд вніс зміни до методики складання графіків відключень електроенергії. Тепер тривалість знеструмлень не повинна перевищувати шести годин безперервно. Однак наразі такі суворі обмеження в країні не діють. За сприятливих погодних умов і відсутності нових руйнувань, Центр дослідження енергетики прогнозує, що протягом 3-4 днів графіки можуть бути зовсім скасовані.

"Відключення електроенергії та графіки подачі – це наслідки атак на енергосистему. Ворог намагається підірвати стабільність енергетичної інфраструктури, і саме це є єдиною причиною, що викликає необхідність запровадження обмежень," – зазначив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

На даний момент погода цілком сприятлива для українців. Сильні морози не були зафіксовані синоптиками. Температура безпосередньо впливає на обсяги споживання електроенергії в країні: чим нижчі температури, тим більше необхідно енергії. Що стосується січня, прогнози також виглядаютьобнадійливо. Синоптики прогнозують, що середня температура наступного місяця не опуститься нижче -3 градусів Цельсія.

Сергій Барбу, представник "5 каналу"

Нагадуємо, що 27 грудня "Укренерго" прийняло рішення про скасування графіків вимкнень електроенергії в низці західних регіонів України.

Як повідомляв 5.ua, обстріл у ранок Різдва прокоментував президент України Володимир Зеленський.

Дивіться відео:

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.