5 квітня: цікаві події, свята та факти. Міжнародний день совісті, а також день відкриття острова Пасхи.
Сьогодні в глобальному масштабі святкують кілька цікавих подій: Міжнародний день супу, День дослідження дорожніх карт, Міжнародний день совісті та День чистої карми.
У Мексиці - День Абасоло, Національний день боротьби з раком легенів, у Чилі - День бронетанкової кавалерії та День трудотерапевта, у Домініканській Республіці - День журналіста, у Палестині - День захисту дітей, у США - День приймального адміністратора шпиталю, Національний день карамелі, День чиказької піци, Національний день пластинок з родзинками і спеціями, Національний день кульбаби, у Південній Кореї - свято висаджування дерев, День холодної їжі, або Хансік, в Аргентині - Національний день AulaVereda, в Індії - Національний день мореплавання, у Китаї, Малайзії, Гонконгу і Макао - День поминання померлих, або Цінмін - свято чистоти та ясності.
5 квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер було ухвалено першу українську Конституцію.
В цей день на світ з'явилися видатні особистості, серед яких Папа Римський Урбан VIII, що ініціював судове переслідування Галілео Галілея та Томмазо Кампанелли. Також варто згадати англійського філософа-матеріаліста і математика Томаса Гоббса, британського хірурга Джозефа Лістера, який впровадив антисептичні практики у медицину, а також українського історика і публіциста В'ячеслава Липинського. Серед інших – український письменник Анатолій Шиян, канадський автор Артур Гейлі, інженер-хімік та винахідник Богдан Жеплинський, американський політик і військовий діяч, державний секретар США за часів Джорджа Буша Колін Пауелл, шведська співачка Агнета Фельтскуг, солістка гурту ABBA, український хокеїст Сергій Климентьєв, а також офіцер Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України Аль Шамі Фарес Недаль.
События
56 рік до нашої ери - у місті Луці відбулася важлива церемонія, на якій зустрілися тріумвіри Гай Юлій Цезар, Марк Ліциній Красс та Гней Помпей, що увійшла в історію як Перший тріумвірат.
1242 рік - "Льодова битва" між армією новгородського князя Олександра Невського та лицарями Тевтонського ордену, що відбулася на льоду Чудського озера.
У 1340 році арабський флот завдав поразки іспанській ескадрі в Гібралтарській протоці.
1536 року імператор Священної Римської імперії Карл V здійснив свій останній урочистий в'їзд до Риму, який став останнім тріумфом в історії.
У 1614 році в Королівстві Англія скликається "тухлий парламент" (англ. Addled Parliament), отримавши таку назву через неможливість прийняття жодного законодавчого акта.
1710 року в османському місті Бендери було підписано угоду між гетьманом Запорозького війська, старшиною та українським козацтвом. Цей документ, відомий як "Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького", згодом отримав назву Бендерська конституція або Конституція Пилипа Орлика, на честь гетьмана, який його створив.
1722 - голландський мореплавець Якоб Роггевен відкрив острів Пасхи.
1792 рік - Джордж Вашингтон став першим президентом в історії Сполучених Штатів, який використав право вето.
У 1797 році імператор Росії Павло I видав указ, який забороняв поміщикам примушувати селян працювати в неділю.
У 1814 році, після того як війська союзників — Росії, Прусії, Австрії та Великої Британії — увійшли до Парижа, французький імператор Наполеон I відмовився від трону. Союзники вирішили зберегти за ним титул імператора та надали йому в управління острів Ельба.
1815 року розпочалося виверження вулкана Тамборо, розташованого на острові Сумбава (тепер частина Індонезії). Це природне явище тривало до 12 квітня і призвело до загибелі близько 4900 людей, а також стало відомим як "рік без літа". За приблизними оцінками, вулкан викинув близько 1,7 мільйона тонн матеріалів та попелу.
1818 рік - війна за незалежність Чилі: сили Хосе де Сан-Мартіна та Бернардо О'Гіґґінса здобули перемогу над іспанськими роялістами.
1913 - Нільс Бор завершив першу з трьох статей, що сформували успішну атомну модель, на якій побудована стара квантова теорія.
1919 рік - французькі війська, що окупували місто, покинули Одесу.
У 1933 році Рузвельт видав указ, який забороняв громадянам США мати золото в своєму розпорядженні, і це обмеження залишалося в силі до 1974 року.
1941 рік - британські війська увійшли до Аддис-Абеби, столиці Абісинії, яка була під контролем фашистської Італії.
1945 - початок грузинського повстання на острові Тексел (Голландія).
1951 - перше застосування апарата штучного кровообігу при відкритій кардіотомії в Міннеаполісі, Міннесота.
1956 - американські хіміки Маршалл Гейтс-молодший та Гільг Чуді здійснили повний синтез морфіну.
1992 року, під час Боснійської війни, стартувала облога Сараєва, яка стала найдовшою в сучасній історії та однією з найбільших облог міст у світовій історії.
2001 - Верховна Рада ухвалила Кримінальний кодекс України.
2017 - у Німеччині в складі Бундесверу засновано новий рід військ - кібервійська з 13500 службовців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу