Тустань, Солотвино, Гуцульщина та навіть Одеса: незвичайні рекомендації фахівця для вашої відпустки в Україні.

В Україні триває піковий період літніх відпусток: складно потрапити на прийом до перукаря, відновити одяг або знайти приятелів у Києві. Усі насолоджуються відпочинком! Але де саме?

Експерт у сфері якісного відпочинку Михайло Шевелюк, щоб поділитися своїми порадами, також знайшов час під час своєї міні-відпустки. Він люб'язно погодився на інтерв'ю, в ході якого відкрив безліч таємниць і секретів ідеального літнього відпочинку в Україні, включаючи свої особисті вподобання.

Зараз я в міні-відпустці і відповідаю вам не з офісу, не з конференц-залу, а з місця, де мій день починається не з дзвінків, а з запаху сосен, звуку гірської річки

Михайло Шевелюк — спеціаліст у сфері готельно-ресторанного бізнесу, директор української школи гостинності Ukrainian Нoreсa School, фахівець з обслуговування, доктор філософських наук у галузі культурології та видатний тревел-блогер.

Де і як ви відпочиваєте зараз і чи часто дозволяєте собі відпустки взагалі?

В цілому, цей липень я витратив на себе. Не для того, щоб втекти від реальності, а щоб зануритися в неї глибше, відчути щирість кожного моменту і вшанувати те місце, де я перебуваю.

Цього року я обрав для своїх подорожей Одесу та Тустань. Це два абсолютно різних місця, але обидва вони українські та вражаючі по-своєму.

Я рідко дозволяю собі відпустки, адже завжди маю безліч справ: працюю менеджером з розвитку в готелі, а також займаюся навчанням у коледжі. Проте важливо знаходити час для відновлення сил. Саме після таких пауз ми можемо стати більш продуктивними і генерувати нові ідеї та смисли.

Для деяких відпочинок означає все включено на узбережжі. Я також ціную море, але для мене ідеальна відпустка — це ранок, проведений з карпатським сиром, ароматним свіжим хлібом та кавою, приготованою на газовій плиті.

Сьогодні Карпати для мене — це не просто рідний край, а справжнє джерело енергії. У цьому прекрасному місці я відкриваю нові ідеї та отримую натхнення, яке важко описати словами.

Чому липень став популярним місяцем для відпусток в Україні?

Я дуже рідко дозволяю собі довгі відпустки: надто багато проєктів, тренінгів, людей, які чекають. Так, але ця міні-відпустка запланована ще на весні, бо липень - це час, коли Україна трохи сповільнюється, і це варто використати.

По-перше, ми така - дуже літня нація: ми любимо тепло, яскраве сонце, кавуни, фестивалі

По-друге, липень - це час, коли багато сервісних компаній вступають у більш спокійний ритм роботи, студенти насолоджуються канікулами, школи не функціонують, а в бізнес-середовищі відчувається певний релакс.

Тому саме липень - це місяць, коли можна, так би мовити, вирватися з рутини, але не втрачаючи зв'язку з країною, зробити собі мінімальне перезавантаження.

Де ви найчастіше любите відпочивати в Україні?

Зараз - Одеса. Місто-герой, що дихає життям навіть під звуки сирени. Коли я вже зараз під час війни приїхав в Одесу, перше, що мене вразило - це стійкість. Так, поряд війна, так, дуже часті тривоги, але між цим триває життя.

Ввечері на узбережжі - сміх ,на привозі - аромат кавуна, в Аркадії - звуки морської води, в яких хлюпочуться діти і дорослі. Одеса - це не просто курорт, це місто-господар, місто, яке приймає гостей на з обов'язку, а з честі

Сьогодні це місце перетворилося на магніт для тисяч українців, які прибувають з усіх куточків країни. У першій половині 2025 року Одеська область зустріла понад 650 тисяч внутрішніх туристів, що на кілька тисяч більше, ніж у попередньому році.

Слід також зазначити, що тривоги стали частішими, і ситуація там все ж не зовсім безпечна. Проте мені пощастило: під час мого недавнього відпочинку в Одесі насправді не було жодних вибухів.

Ось і зараз, у ці липневі дні, мене вразило, як готелі, кав'ярні та музеї не лише відновили свою діяльність, а й переосмислили своє призначення. Патріотичні тури, вдячні звернення до Збройних Сил України у вітринах, значки для ветеранів – усе це свідчить про зміни. Знаєте, я б не сказав, що це нове, але це точно – українська Одеса. Я відчуваю гордість за те, що наше місто-герой займає таке важливе місце на карті гостинності.

Де можна зупинитися в самому центрі Одеси за 1500 грн? Особистий досвід від Михайла. Я з друзями обрав готель "Пале Рояль", що знаходиться неподалік Оперного театру. Персонал був надзвичайно привітним і тепло нас зустрів. Також поруч є надійне укриття на випадок тривоги. Ціни на номери варіюються від 1500 до 2000 гривень за добу. Це цілком прийнятні тарифи для українців, які бажають відпочити з комфортом. Однозначно рекомендую!

Чи ви зараз перебуваєте в Тустані?

Так Тустань - це теж цьогорічна любов (ред.: середньовічна фортеця та наскальне місто, розташоване у Львівській області). Тут все дивиться вгору: дерева, риси обличь гідів, власне легенди - це про вертикаль.

Ти стоїш на дерев'яному мосту між величезними кам'яними воротами і усвідомлюєш, що тут колись жили люди з честю. Це місто стало важливим торговим пунктом і захисною лінією, а також місцем духовного піднесення. Як мудро зауважив один з місцевих гідів: Тустань - це не просто музей, а відображення епохи. Обслуговування в Тустані без фальшивих усмішок, але з щирим теплом.

Найбільше мене тут вразила людяність.

Я зупинився в садибі в селі Урич - простий будинок, дерев'яні віконниці. І коли господар дізнався, що я цікавлюсь гостинністю, він сказав мені:

Гостинність — це не просто сфера послуг, а відчуття, коли тебе зустрічають з відкритими обіймами, навіть якщо ще не знайомі з твоїм ім'ям.

І справді чекали: подали грибну юшку, що пахла сосновим лісом, розповіли, де буде вечірній захід з буйківськими колядками. І ввечері сидиш біля вогню з людьми, яких ти не знав ще зранку, але з якими вже співали "Ой у лузі червона калина"... І це було частинкою сервісу також, бо сервіс - це емоція, що запам'ятовується.

Тустань є чудовим прикладом повільного туризму. На мою думку, це ідеальне місце для переосмислення уявлення про відпочинок в Україні.

Це не місце для відмітки в Інстаграм - це місце для перепрошивки внутрішньої операційки. Хоча ви здивуєте своїх підписників, відмітившись в Інстаграм звідси, тому що це надзвичайна краса, якої ніде більше в Україні немає

Тут немає всіх зручностей сучасного світу, але є чиста вода з криниці, мовчазні світанки, що споглядають з висоти скель, і можливість зустрітися з історіями, які не вигукують, а тихо живуть поруч. Повертаючись з Тустані, я замислився: якщо ми зможемо відпочивати так, як тут - з гідністю, повагою та увагою до простих речей - ми зможемо переосмислити своє життя і створити країну з глибшими сенсами, щирішими і яскравішими.

Як доїхати до Тустані за 200 грн і провести приємний відпочинок? Особисті рекомендації від Михайла. Якщо ви плануєте подорожувати автомобілем, відстань зі Львова до села Орічі становить приблизно 100 км. Можна обрати маршрут через Східницю, що зробить відстань трохи більшою — близько 110 км. Інший варіант — їхати через трасу Київ-Чоп, тоді загальна дистанція складе близько 120 км.

Існує можливість дістатися до заповідника автобусом Львів-Східниця-Угрич, що забезпечує зручний маршрут. Автобус працює з п’ятниці по неділю, відправляючись із залізничного вокзалу. З Львова виїзд о 9:00 та 14:00, а з Угреча повернення о 12:05 і 17:00. Ціна квитка починається від 200 гривень.

Де можна зупинитися під час поїздки до Тустані? Найкращим варіантом буде відвідати Східницю. Це курортне містечко, розташоване всього за 10 км від Тустані, пропонує великий асортимент готелів та різноманітних закладів для проживання, зокрема, садиб. Якщо ви хочете ознайомитися з Тустанню ще до прибуття, рекомендую знайти 3D-модель цієї фортеці.

Багатий готель без щирості - це коробка: краще - дримба і люди, які лікують словом

П'ятірка найкращих курортів України за версією Михайла Шевелюка - які рекомендації ви можете дати українцям на сьогодні?

У мене є власна думка щодо цього питання: важливо надавати допомогу тим містам і регіонам, які переживають найбільші труднощі сьогодні.

Тому, по-перше, поїдьте в Одесу на 1-2-3 дні: вона не втрачає ані ритму, ані теплоти.

Друге - це фортеця Тустань, місце з історією, яку можна відчути на дотик.

Третє - Солотвино: соляна реабілітація для душі і тіла.

Не пропустіть можливість відвідати Гуцульщину: тут вас чекають куліш, мелодії дримби та щирі люди, які лікують своїм словом.

Я вказав на найкращі локації, але є ще безліч місць, які б мені хотілося відвідати і які, на мою думку, українцям варто було б дослідити.

Шацькі озера - ідеальне місце для сімейного відпочинку з дітьми.

Це річка Південний Буг поблизу Гайворона — місце для наметів і риболовлі.

* Термальні джерела в Берегово - це справжнє відновлення для організму. Дністровське водосховище, Українська Норвегія, а також стрілки на Львівщині.

Стрій - це річка, що здатна конкурувати з морем завдяки своєму потоку і швидкості.

Війна стала каталізатором для нас, змусивши знайти своє серед своїх, як говорить відома приказка - свій до свого по своє. Українці почали відкривати для себе внутрішній туризм, і приємно бачити, що з кожним роком кількість туристів всередині країни зростає. Це чудово, це вражає, це дає натхнення.

Чи завжди приємний відпочинок залежить виключно від якості готелю?

Насправді, чи потрібен хороший дорогий готель для хорошого відпочинку? Відверто - ні. Готель, без щирості, який би багатий не був - це просто коробка

Звичайно, якість, комфорт і сніданок — це важливі складові. Але це лише фундамент. Справжній сервіс починається з людської уваги. Будь-який готель, незалежно від його вартості, є лише місцем, яке ми обираємо. Власне, його сутність формують саме люди та емоції, які вони створюють.

Чудова відпустка — це не лише рейтинг готелю, а й емоції, які ти переживаєш. Навіть розкішний готель з елегантними меблями не принесе радості, якщо обслуговуючий персонал не проявляє уваги та доброзичливості. Натомість, затишна садиба з кількома кімнатами, але з теплом і душею, може створити незабутні спогади, якими ти будеш ділитися з друзями.

Чи актуальний на сьогоднішній день пляжний відпочинок біля моря в Україні?

Відповім чесно і відповідально: сьогодні в Україні класичний пляжний морський відпочинок або ризикований, або обмежено доступний.

У зв'язку з постійними ризиками обстрілів, мінуванням берегової лінії та забороною на купання в багатьох областях, Чорне та Азовське моря залишаються територіями з невизначеним рівнем безпеки. Також слід зазначити, що доступ до Азовського моря в нашій країні є окупованим.

Офіційні джерела постійно оновлюють інформацію про дозволені та заборонені території. Тому, якщо ви плануєте поїздку, наприклад, до Одеси, рекомендую перевіряти ці списки за два дні до поїздки або навіть щодня.

Однак це не означає, що ми маємо відмовитись від води - пляжу, купання і навіть того недовготривалого відпочинку.

Які альтернативи можуть стати безпечним замінником моря в Україні сьогодні?

Україна - загалом це країна з тисячами водойм: річок, озер і навіть термальних джерел, які можуть дати не менше емоцій, ніж морське узбережжя.

Моя особиста рекомендація: обирайте озера замість моря.

Світязь, розташоване у Волині, славиться своїми кришталево чистими водами. Це глибоке та тепле озеро є справжнім раєм для сімей з дітьми, адже тут можна насолодитися піщаними пляжами, затіненими соснами та спокійною атмосферою.

* Шацькі озера. Це ціла система водойм, де можна поєднати відпочинок, наприклад, з кемпінгом, або з якимось іншими водними розвагами.

* Синевир на Закарпатті зрештою. Не для плавання, але для такої внутрішньої тиші, місця сили.

А якщо мова йде про річки, то де в Україні сьогодні можна знайти гарні місця для відпочинку?

Не забудьте звернути свою увагу на річку Дністер, яка протікає через Тернопільську та Івано-Франківську області. Тут є чудові можливості для організації сплавів та активного відпочинку на природі.

* Південний Буг, Гайворон та Мигійські пороги можуть слугувати своєрідною українською альтернативою Балканам.

Стрий у Львівській області – це прохолодне, чисте гірське місце, яке ідеально підходить для кемпінгу.

Звичайно, не можна забути про термальні джерела. Це не просто альтернатива, а зовсім інший рівень відпочинку. У Закарпатті, наприклад, ви знайдете Берегове, Косино та Велятино — термальні басейни, які відкриті протягом усього року. Хоча це й не море, але все одно забезпечує незабутні враження.

Які вигоди від відпочинку на берегах річок та озер? По-перше, це безпечніше. У багатьох місцях немає повітряних тривог або вони трапляються значно рідше. Крім того, це ближче: не потрібно подорожувати тисячі кілометрів. Багато локацій доступні, наприклад, залізницею або автобусом. І, звичайно, атмосфера таких місць дуже приємна.

Це про справжню Україну, це про людей, які самі готують чи варення, чи вина, чи настоянки/лікери. Сьогодні, як ніколи, наш відпочинок має ще одну функцію - підтримувати малого підприємця, берегти себе й дякувати тим, хто дає нам змогу відпочивати.

Відпочинок в умовах війни — це не тільки можливість розслабитися, а й вияв вдячності за кожен безпечний день, за шанси подорожувати, спілкуватися українською мовою в нових місцях, підтримувати малий бізнес і спостерігати, як наша країна продовжує жити. У цьому я бачу величезну силу, адже внутрішній туризм сьогодні є не просто розвагою, а формою опору, підтримки економіки та, врешті-решт, відновлення довіри до себе як нації.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.