Три роки масштабного конфлікту: хронологія першого дня повного вторгнення.
Сьогодні, 24 лютого, виповнюється три роки з моменту початку повномасштабної агресії Росії, що стала новим етапом у російсько-українському конфлікті. Кремль сподівався на швидке підкорення України, але зіткнувся з непереможним опором українців, які з перших днів війни виявили неймовірну відвагу, зупиняючи російські танки без зброї та організовуючи акції протесту на захоплених територіях.
Цей ранок став незабутнім для українців, адже він назавжди змінив їхнє життя, розділивши його на "до" і "після". Приблизно о четвертій годині ранку вибухи порушили спокій міст, ракети націлилися на аеропорти, військові об'єкти та житлові райони.
"Прямий" викликає спогади про послідовність основних подій, що сталися в перший день великого конфлікту.
00:20. Україна скликала термінову зустріч Ради Безпеки ООН у відповідь на звернення лідерів "л/днр" до кремлівського керівництва Володимира Путіна з проханням про інтеграцію до Російської Федерації.
00:50. Президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням щодо загрози російського вторгнення. За його словами, влада РФ ухвалила рішення про просування російських військ вперед - уздовж українського кордону. Він також робив заяву, що у разі наступу росіян українці будуть захищатися.
01:30. Російська влада оголосила про закриття повітряного простору на кордоні з Україною до 18 травня 2022 року.
02:45. Повітряний простір над Україною повністю закрили для польотів цивільної авіації.
Приблизно о 04:00 ранку перші російські диверсійно-розвідувальні групи намагалися увійти на українську територію. Прикордонники вступили з ними в бій. За цими групами слідували підрозділи збройних сил РФ, і активні бойові дії розпочалися в районі населеного пункту Зоринівка на Луганщині, а також на контрольно-пропускному пункті "Каланчак" на адміністративному кордоні з тимчасово окупованим Кримом.
04:50. Путін оголосив про старт так званої "спеціальної військової операції". Він визначив її основними цілями "демілітаризацію та денацифікацію" України. Крім того, він стверджував про нібито необхідність захисту людей, які протягом восьми років піддаються "знущанням та геноциду з боку київської влади".
04:55. Російські війська здійснили атаки на Україну вздовж усієї лінії кордону, обстрілюючи Луганську, Сумську, Харківську, Чернігівську та Житомирську області. Напади також мали місце з Криму та на Донбасі, а з боку Білорусі ворог проникнув у Київ і Київську область.
Окрім того, окупанти завдали ракетних ударів по Харкову, Одесі, Києву, Житомиру, Броварах, Херсону, Миколаєву, Дніпру, Запоріжжю. Зокрема, здійснили ракетні удари по центрах військового управління, аеродромах та військових складах. Перший масований обстріл України за кількістю випущених ракет - щонайменше 67 одиниць - став одним із наймасовіших.
06:10. Президент України Володимир Зеленський скликає термінове засідання Ради національної безпеки та оборони.
06:30. Президент звернувся до народу України, оголосивши про введення воєнного стану. "Сьогодні від кожного з вас вимагається зберігати спокій. Якщо є можливість, залишайтеся вдома. Ми працюємо, наша армія на бойовому чергуванні, а всі служби безпеки країни також активні. Я буду постійно на зв'язку з вами, як і РНБО та Кабінет міністрів України... Не піддавайтеся паніці! Ми сильні, готові до будь-яких викликів. Ми здобудемо перемогу, адже ми – це Україна. Слава Україні!" - підкреслив Зеленський.
07:40. Російські війська здійснили прорив через зону відчуження Чорнобиля. Охоронці Чорнобильської атомної електростанції вступили в сутичку з агресорами.
07:50. Стало відомо про збиття п'яти російських літаків та одного вертольота.
Також сьогодні вранці Верховна Рада ухвалила рішення про запровадження воєнного стану в Україні, який почне діяти з 24 лютого.
Близько 10:00. Російські війська помітили на кільцевій дорозі поблизу Харкова. Окупанти виставили там блокпости, загородження, танки, і згодом спробували прорватися у місто. Однак зіткнулися із опором захисників - російські танки горіли на дорозі, а окупантів вибили з кільцевої.
Приблизно о 11:00 захисники острова Зміїний, що на півдні України, відмовилися капітулювати під тиском російського обстрілу з крейсера "Москва" та ймовірної висадки ворожих десантників. Саме в цей момент пролуніла знаменита фраза: "Російський військовий корабель, йди на х*й".
На півночі росіяни намагались прорватися через Сумську область, обійшовши обласний центр. Також з'явилось підтвердження, що Чорнобильську зону зайняли російські окупанти.
12:40. Розпочались бойові дії за Гостомель. Російські сили намагалися взяти під контроль аеродром "Антонов". У битві за населений пункт і аеродром брала участь неповна бригада Національної гвардії Збройних Сил України, яка протистояла понад 50 вертольотам та російським спецпідрозділам.
У Київській області, між селами Жуківці та Трипілля в Обухівському районі, стався інцидент: військовий літак Збройних Сил України зазнав аварії, на борту якого перебувало 14 осіб.
Російські загарбники також оволоділи північнокримським каналом та Каховською ГЕС. Проте їм не вдалося утримати позиції, і протягом трьох днів ГЕС переходила з одних рук в інші. Вся територія від Криму до Херсона стала пасткою для українських військових, і єдиним практично можливим виходом залишався Антонівський міст.
Вдень окупанти вже з’явилися в Генічеську та Новій Каховці. Також стало відомо про їхній вихід до стратегічно важливого містечка Мелітополь. Ворог висадив десант у передмісті Херсона, зокрема в Олешках, та спробував захопити Антонівський міст, по якому відбувалася евакуація військових підрозділів і техніки. На жаль, не всім вдалося врятуватися — багато бійців опинилися в полоні. Українські сили чинили запеклий опір, але співвідношення сил було на їхню шкоду.
13:00. Міністр оборони України Олексій Резніков звернувся до українців. "Всі, хто готовий тримати зброю, вступайте до лав Сил тероборони. Даємо зброю всім патріотам, які без вагань готові застосувати її проти ворога!" - закликав Резніков.
Усім охочим у Києві та Харкові роздали автомати: тільки в столиці за кілька годин видали понад 20 тис. автоматів на руки. Водночас резервісти та інші небайдужі громадяни, які вирішили захищати країну зі зброєю в руках, вишикувалися біля військкоматів.
15:00. У Росії вперше оголосили про свою готовність до проведення переговорів з Україною.
Приблизно о 17:00 розпочалися бойові дії за Охтирку та Тростянець. Суми фактично виявилися в оточенні. Біля Чернігова був захоплений розвідувальний підрозділ 74-ї мотострілецької бригади Збройних сил Росії. Російські військові здалися без опору.
Усі урядові установи Генічеського району опинилися під контролем російських загарбників. У районах Скадовська, Берислава та Каховки спостерігалися великий рух техніки, що пересувалася в різні боки. Значна частина Херсонської області виявилася під окупацією.
19:00. Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента, повідомив про захоплення Чорнобильської АЕС російськими військами.
Україна оголосила дані про втрати в перший день конфлікту: загинуло 137 військовослужбовців, 317 отримали травми, 57 цивільних осіб втратили життя, а 169 отримали поранення.
Приблизно о 21:00. Українські сили витіснили російських десантників з Гостомеля. Також стало відомо, що після запеклого бою ворог зміг захопити острів Зміїний.
Приблизно о 23:00 російські війська досягли Конотопа в Сумській області, де зустрілися з потужним опором.
Багато українців активно готувалися до захисту. У різних містах було введено комендантську годину. У супермаркетах швидко розкупили хліб, воду, а також значну кількість круп, консервів і бакалійних товарів.
Для українців перша доба повномасштабного вторгнення запам'яталася вибухами, довгими чергами до аптек, магазинів та банкоматів, моторошними боями у Гостомелі, захопленням ЧАЕС та ночівлею у підвалах, проте усі вірили у те, що Україна вистоїть та переможе. І наш спротив триває і донині - українці ціною своїх життів виборюють свободу та незалежність!