MSF: Медичні гуманітарні потреби в Україні досягають рекордного рівня, вимагаючи невідкладної уваги.
Медичні гуманітарні потреби в Україні досягли критичного рівня, оскільки населення продовжує переживати наслідки війни, що супроводжуються руйнуваннями, бойовими травмами, ампутаціями, смертями і втраченими домівками. Про це повідомляє міжнародна організація "Лікарі без кордонів" (MSF).
"Згідно з пресрелізом, надісланим агентству 'Інтерфакс-Україна', організація зазначає, що навантаження на сервіси Міністерства охорони здоров'я України значно зросло через постійні обстріли лікарень, автомобілів швидкої допомоги та інших медичних закладів."
MSF зазначає, що з 2022 року до організації звертаються більше пацієнти з травмами, пов'язаними з війною, велика кількість з них потребує ранньої реабілітації, а саме після ампутаційної фізичної терапії. Також є висока необхідність лікування посттравматичного стресового розладу. У районах, прилеглих до лінії фронту, щоденні обстріли означають, що деякі з найбільш вразливих груп населення, зокрема люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями, мають вкрай обмежений доступ до медичної допомоги.
MSF нагадують, що організація реалізує проєкт ранньої реабілітації в лікарнях у Черкасах та Одесі, де люди отримують ранню післяопераційну фізичну терапію, психологічну допомогу та сестринський догляд після перенесених складних травм. У 2023 і 2024 роках "Лікарі без кордонів" надали допомогу 755 пацієнтам. У 2024-му кількість пацієнтів, які потребують післяопераційного догляду після ампутації ніг, зростала на 10%.
Крім того, представники "Лікарів без кордонів" повідомляють, що минулого року близько половини всіх пацієнтів їхнього проєкту отримали діагноз посттравматичного стресового розладу або депресії. В Україні спостерігається значна потреба в підтримці психічного здоров'я. Окрім медичних установ у Черкасах та Одесі, організація також активно працює у Вінниці. Тут медичні команди реалізували проєкт, спрямований на допомогу людям, які страждають від посттравматичного стресового розладу.
"Жорстокість цієї війни залишається на тому ж рівні, а потреба в медичній гуманітарній допомозі зростає. Навіть якщо конфлікт завершиться вже завтра, сотні тисяч людей потребуватимуть тривалої фізичної реабілітації та систематичного консультування щодо посттравматичного стресового розладу. Надання такої допомоги вимагає безперервної гуманітарної підтримки", - зазначає головний координатор з надзвичайних ситуацій "Лікарів без кордонів" в Україні Томас Марчезе.
В MSF підкреслюють, що "сьогодні система охорони здоров'я України стикається з величезним тиском, балансуючи між реагуванням на надзвичайні ситуації та поточними потребами пацієнтів, які постраждали від війни".
Для підтримки системи охорони здоров'я України у подоланні цього виклику, організація "Лікарі без кордонів" реалізувала проєкт, що включає бригади швидкої допомоги, які транспортують пацієнтів з переповнених лікарень, розташованих поблизу фронту, до медичних закладів у центральних і західних регіонах країни. Протягом останніх трьох років автомобілі швидкої допомоги "Лікарів без кордонів" здійснили перевезення більше ніж 25 тисяч пацієнтів. З них близько половини отримали травми внаслідок обстрілів, - повідомляє MSF.
Організація повідомляє, що в 2024 році мобільні клініки та бригади швидкої допомоги MSF, які працюють у безпосередній близькості до лінії фронту, зафіксували суттєве зростання кількості пацієнтів із хронічними захворюваннями, такими як серцево-судинні проблеми, діабет і рак. У 2023 році ці випадки становили 24% від загальної кількості звернень, а в 2024-му вони зросли до 33%. Проте регулярні обстріли ускладнюють доступ команди "Лікарів без кордонів" до населених пунктів, розташованих поблизу лінії фронту. Багато людей, які страждають на хронічні захворювання, зокрема літні особи та особи з інвалідністю, змушені проводити значну частину свого життя в підвалах у деяких регіонах.
"Для деяких найбільш вразливих категорій населення переїзд не є можливим. Не всі можуть покинути свої будинки та почати життя заново. А безперервні бойові дії означають, що ці люди часто відрізані від медичної допомоги, так само як і медичні бригади "Лікарів без кордонів", які іноді не можуть дістатися до певних районів через безперервні обстріли", - говорить Марчезе.
В організації MSF підкреслюють, що гуманітарна медична криза стає все більш серйозною з кожним днем, і потреба в стабільному медичному обслуговуванні та підтримці психічного здоров'я зростає до небачених рівнів.
"Навіть якщо війна закінчиться завтра, довгострокові наслідки для людей - фізичні та психологічні - залишаться на довгі роки. Інфраструктура України також зазнала надзвичайно великих пошкоджень, а лікарні постійно потерпають від прямих обстрілів. Сотні тисяч людей потребуватимуть постійного догляду, реабілітації та лікування травм ще довго після того, як прилетить остання ракета", - підкреслюють в організації, наголошуючи, що MSF продовжує працювати в Україні, як поблизу лінії фронту, так і за її межами.