Міністерство культури України направило запит до ЮНЕСКО щодо введення санкцій у зв'язку з ушкодженнями пам'яток в Одесі.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій повідомляє, що Україна розглядає варіанти впровадження спеціальної процедури швидкого моніторингу ушкоджень будівлі Одеської обласної філармонії.
"Увечері 31 січня внаслідок балістичного обстрілу, завданого російським агресором, пошкоджені пам'ятки культурної спадщини в історичному середмісті Одеси. Пошкоджень зазнали 26 будівель, які знаходяться в зоні охорони ЮНЕСКО, серед яких -- готель "Бристоль", Музей західного і східного мистецтва, Історико-краєзнавчий музей, Музей іноземних письменників. Крім того, в будівлі Одеської обласної філармонії імені Давида Ойстраха, збудованої у 1894 році до сторіччя Одеси, вибито вікна та пошкоджено фасади. Ця пам'ятка перебуває під посиленим захистом ЮНЕСКО", - йдеться в повідомленні міністерства.
У зв'язку з цим, міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький підкреслив, що його відомство вже звернулося до представників ЮНЕСКО з проханням вжити відповідних заходів на основі Гаазької конвенції. Це необхідно для захисту об'єктів, що мають статус охорони ЮНЕСКО, а також для розробки механізму санкцій проти осіб, які завдають шкоди культурній спадщині України.
"Точицький підкреслив, що Росія повинна зазнати реальної міжнародно-правової відповідальності за вчинені злочини. Тому важливо, щоб у співпраці з союзниками була проведена всебічна робота для покращення механізмів притягнення агресора до відповідальності за знищення культурної спадщини", - зазначили в Міністерстві культури.
Міністр переконаний, що союзники та партнери підтримають ініціативу щодо запровадження нових санкцій проти всіх, хто завдає шкоди культурній спадщині України.
"У цій справі важливим є залучення Міжнародного кримінального суду до процесу притягнення до відповідальності за воєнні злочини проти культурної спадщини. За словами очільника МКСК, у цьому контексті необхідно вдосконалити покроковий план дій для України, детально оцінити руйнування тисяч українських пам'яток, пошкоджених росією, і направити за ініціативи ЮНЕСКО висновки до Міжнародного кримінального суду щодо руйнування культурної спадщини", - йдеться в повідомленні.
Міністр звернув увагу на те, що в ході засідання Комітету Другого протоколу ЮНЕСКО, яке відбудеться у грудні 2024 року, Україна ініціювала спеціальну процедуру прискореного моніторингу руйнувань будівлі Держпрому в Харкові. Ця будівля також підлягає посиленому захисту відповідно до норм Міжнародного гуманітарного права.
"Зараз наші фахівці вивчають можливість застосування такої ж процедури і щодо будівлі Одеської обласної філармонії. Будемо працювати з Комітетом ІІ Протоколу для запуску відповідних процедур" , -- додав він.
Відзначається, що за тиждень днів відбудеться місія реактивного моніторингу ЮНЕСКО та ICOMOS до Одеси для напрацювання спільних рішень для захисту та збереження культурних цінностей в умовах війни.