Кабінет Міністрів України - Ми володіємо великими можливостями для перепідготовки громадян на професії, які є затребуваними на ринку праці, -- зазначила Тетяна Бережна.
Перекваліфікація та набуття українцями популярних на ринку праці професій є одним з основних шляхів для зменшення структурного безробіття. На це звернула увагу заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна під час бізнес-форуму "Підготовка фахівців у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості: навчання українців для бізнесових потреб", який проходив у Львові. У заході взяли участь представники Державної служби зайнятості, обласної адміністрації та великих регіональних роботодавців.
Сьогодні бізнес стикається з дефіцитом кваліфікованих спеціалістів. Водночас, багато українців не можуть знайти роботу через те, що їхні професійні навички не відповідають вимогам роботодавців. Однак багато людей готові пройти перенавчання, освоїти нові перспективні професії та спеціальності, і ми, як Уряд, надаємо їм усю необхідну підтримку. З початку року вже 23 тисячі українців отримали ваучери на навчання, а понад 30 тисяч пройшли курси в центрах професійно-технічної освіти. У нас є великий потенціал для перенавчання громадян на затребувані спеціальності та їх залучення до ринку праці. Це можливо, зокрема, завдяки зміцненню спроможності центрів профтехосвіти та активній співпраці з бізнесом, -- підкреслила Тетяна Бережна.
Заступник Міністра економіки нагадала, що нині відбувається реформа центрів профтехосвіти, яка, зокрема, передбачає залучення бізнесу до участі у наглядових радах ЦПТО. Це дозволить підприємцям впливати на підготовку фахівців, які потрібні їм саме сьогодні, коригувати навчальні програми згідно із запитами бізнесу та їх тривалість, замовляти підготовку спеціалістів за новими професіями.
Юлія Жовтяк, керівниця Державної служби зайнятості, підкреслила, що заклади професійно-технічної освіти набувають сучасного вигляду, зокрема, поліпшуючи свою матеріально-технічну інфраструктуру.
"Служба зайнятості змінює уявлення про професійну технічну освіту. Сьогодні ми представляємо інноваційні центри, обладнані найсучаснішими технологіями. Професії, за якими проходить навчання, а також освітні програми, відповідають актуальним вимогам ринку праці. Для нас важливі думки бізнесу, адже роботодавець є одним з основних партнерів нашої служби. Ваші запити та потреби – наша відповідальність у реалізації. Бізнес зараз стикається з безпрецедентними викликами на ринку праці, а нестача кадрів гальмує розвиток. Служба зайнятості пропонує повний спектр послуг для роботодавців: від рекрутингу до навчання, компенсацій та грантів. Усе, що потрібно бізнесу – це зробити перший крок до нас, а решту вирішить Служба зайнятості", – підкреслила Юлія Жовтяк.
Учасники форуму провели дискусію щодо стану ринку праці у Львівській області та взаємодії підприємств з центрами професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості в питаннях навчання, перепідготовки та перекваліфікації працівників. Крім того, вони відвідали навчально-виробничі майстерні Львівського центру профтехосвіти та ознайомилися з його навчальними програмами.
Сьогодні у Львівському Центрі Професійно-Технічної Освіти Державної Служби Зайнятості пропонується навчання за 17 ліцензованими професіями та 45 програмами підвищення кваліфікації, які були розроблені у співпраці з роботодавцями. Основний акцент центру зроблено на підготовці спеціалістів для аграрного сектору, зокрема, тут готують трактористів-машиністів усіх категорій. Щороку кількість учнів за цією спеціальністю становить від 700 до 800 осіб. Починаючи з 2024 року, понад 5 300 професіоналів завершили навчання в цьому центрі.
Роботодавці можуть замовити підготовку фахівців у ЦПТО ДСЗ на наявні вакансії, або на вакансії, які з'являться у них найближчим часом. Також вони можуть відправити на навчання новій професії або підвищення кваліфікації вже працюючих у них співробітників, але за власні кошти.
Нині в Україні працюють 8 центрів профтехосвіти Держслужби зайнятості -- в Одесі, Полтаві, Дніпрі, Рівному, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Сумах. В центрах навчають спеціалістів за 98 робітничими професіями та понад 400 напрямками підвищення кваліфікації.
Нагадаємо, бізнес-форум відбувся в рамках міжрегіонального проекту "Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу", що реалізується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО "Розвиток бізнес-сектору України" за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) "Зміцнення громадської довіри (UCBI)".