Кабінет Міністрів України - Екологічні органи надали звіт щодо забруднення мазутом узбережжя Чорного моря в Одеській області.

За ініціативи Міндовкілля, відбулася онлайн-нарада за участю Держекоінспекції, ДСНС, Департаменту екології та природних ресурсів та Управління з цивільного захисту Одеської ОВА й УкрНЦЕМ.

"Ми зібралися, щоб заслухати оперативну та всебічну інформацію від служб, які офіційно займаються питаннями фіксації та дослідження ситуації з виявлення мазутних згустків на Одещині. Постійний моніторинг та обмін інформацією, визначення лабораторій, які будуть проводити дослідження зразків забруднення, формування рекомендацій і алгоритму взаємодії між органами влади -- це основні завдання цієї наради", -- зазначив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Сергій Власенко.

Як зазначили представники Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА, у результаті проведення позачергової обласної комісії з питань ТЕБ та НС визначено 4 державні установи, які будуть проводити лабораторні дослідження на факт забруднення морських вод в акваторії Чорного моря:

- Держекоінспекція Південно-Західного округу;

- Український центр морської екології та наукових досліджень.

- Інститут морської біології НАН України;

Одеський регіональний центр моніторингу та попередження захворювань Міністерства охорони здоров'я України.

Було повідомлено, що місцеві громади Одеської області тривають у своїй діяльності щодо збору виявлених згустків мазуту на узбережжі. Саме ці громади несуть відповідальність за очищення території від забруднень та їх тимчасове зберігання у визначених місцях. Після підписання угод з відповідними компаніями, які займаються утилізацією, забруднюючі матеріали будуть передані для подальшої обробки.

Також представники Департаменту подякували громадськості й зазначили, що при виявленні забруднення в першу чергу будуть інформувати територіальні громади та Держекоінспекцію. Щодо точного обсягу виявлених та зібраних мазутних згустків з узбережжя поки важко зазначити, адже прибирання триває.

За інформацією Держекоінспекції Південно-Західного округу, при обстеженні узбережжя Чорного моря 24 січня 2025 року (громадський пляж рекреаційної зони "Катранка" Лиманської громади Одеської області, пересип між Чорним морем та лиманом Джантшейський) вздовж прибережної смуги виявлено осередки речовини чорного кольору (згустки) розміром 0,5-5 см за зовнішніми ознаками схожими на нафтопродукти. Ширина лінії забруднення узбережжя Чорного моря 1,5-2 м, а її протяжність становить близько 1,5 км. Зазначена лінія забруднення знаходиться на відстані 24 м від моря. Крім того, відібрані зразки піску з мазутом, які направлені на дослідження до Науково-дослідної установи "Український науковий центр екології моря". За результатами проведених досліджень, вміст нафтових вуглеводнів у зразку становив 10,5% мас або 105 г/кг речовини.

25 січня 2025 року було проведено обстеження берегової лінії біля села Приморське, а також ділянки між озером Сасик та Чорноморським узбережжям, включаючи затоку Солоний кут. У зазначених районах забруднень не виявлено.

28 січня 2025 року була організована експедиція до Одеського порту, де було виявлено плівку з нафтопродуктів, а також проведено відбір проб. На Приморській косі та в Джантшейському лимані забруднення не було виявлено.

29 січня 2025 року проведено обстеження берегової лінії в селищі Затока протяжністю 3 км від бази Рута до центрального проходу Затока -- забруднень не виявлено.

30 січня 2025 року надійшли відомості про можливе забруднення Тилігульського лиману в околицях села Пшеняново Лиманської ОТГ мазутом. Державні інспектори провели обстеження території, проте забруднень не було виявлено. В той же день, 30 січня 2025 року, за даними Одеської обласної військової адміністрації, на узбережжі Чорного моря, в районі населених пунктів Курортне та Миколаївка, було зафіксовано забруднення берегової лінії нафтопродуктами (речовина, що нагадує мазут за зовнішнім виглядом та запахом), із розміром фракцій близько 2-5 см, яке простягалося по всій акваторії.

Ситуація перебуває під постійним наглядом Державної екологічної інспекції. У разі виявлення загибелі водних біоресурсів, інспекція вживатиме всі необхідні заходи для запобігання та виявлення адміністративних правопорушень на ринках і в місцях можливого продажу свіжої риби, а також фактів реалізації водних біоресурсів у торгових точках та на стихійних ринках.

Міністерство екології спільно з Українським науковим центром екології моря сформували список рекомендацій, які будуть направлені до Одеської обласної військової адміністрації. Ці рекомендації стосуються подальших кроків у зв'язку з витоком мазуту в водах Чорного моря та забрудненням прибережних територій.

"Передусім, це посилення моніторингу всіх служб на місцях, розширення зон самого моніторингу, аналіз впливу забруднення на біоресурси. Потрібно здійснити аналіз потенційного ризику для прибережних природоохоронних територій, пропрацювати це з природоохоронцями. Далі -- організація ліквідації забруднення та безпечної утилізації з ліцензованими компаніями. І головне -- взаємодія між населенням, екологічними службами, місцевою владою та природоохоронними організаціями. Виявлення, вчасне інформування державних екоінспекторів та фіксація шкоди -- це основні превентивні дії, які мають постійно виконуватися", -- додав Сергій Власенко.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.