Активи "Сбербанку" на суму 3 мільярди гривень придбала компанія, що належить росіянці, яка працює в офісі колишньої дружини зрадника Деркача, - повідомляє "Схеми".

Переможцем аукціону, організованого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб для продажу активів "дочірніх" російських банків в Україні, що оцінюються в 3 мільярди гривень, стала компанія, зареєстрована на ім'я громадянки Росії, незважаючи на існуючу заборону.

Журналісти проєкту "Схеми" (Радіо Свобода) виявили, що власниця компанії, яка виграла аукціон, не повідомила українським контролюючим органам про своє російське громадянство, вказавши лише наявність американського.

"Це суперечить цілій низці заборон, запроваджених владою після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Так, Кабінет Міністрів забороняє громадянам РФ та їх компаніям стягувати борги з українців, Національний банк - управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів - брати в них участь", - вказують автори розслідування.

Йдеться про аукціон Фонду гарантування вкладів з продажу пулу активів трьох ліквідованих банків, до якого увійшла нерухомість та права вимог за кредитами на 2,8 млрд грн. На 90% пул складався з активів російського "Сбербанку" (перейменованого у "МР Банк"). Ще невелика частка активів у пулі - російського "Промінвестбанку" та українського "Мегабанку".

Найзначніший актив, що пропонується на продаж за 2,3 мільярда гривень, представляє собою боргове зобов'язання, яке у 2011 році було надане футбольному клубу "Чорноморець" одеським бізнесменом Леонідом Клімовим через "МР Банк". Пізніше поручителем за цим кредитом виступило акціонерне товариство "Ринок Маліновський", яке має зв'язки з Клімовим.

Крім того, до списку активів, проданих Фондом, увійшла також нерухомість. Зокрема, в містах Суми та Одеса. В Одесі до складу активів належить, наприклад, торговий центр "Маліновський" з площею 8 тисяч квадратних метрів, який оцінюють у 228 мільйонів гривень. У Сумах серед активів можна знайти магазини, стоматологічний кабінет, аптеку та іншу комерційну нерухомість, загальна вартість якої перевищує 18 мільйонів гривень.

Весь пакет на аукціоні за 124 мільйони гривень був придбаний компанією "Спектрум Ессетс". Згідно з українськими реєстрами, вона є власністю американської компанії Spectrum UA Credit LLC, а кінцевою бенефіціарною власницею зазначена громадянка США Марина Євсєєва. Проте, журналісти з'ясували, що Євсєєва має також російське громадянство і регулярно відвідує Росію вже після початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Також варто зазначити, що компанія "Спектрум Ессетс" має свій офіс у центрі Києва на Кловському узвозі, який належить російській громадянці Оксані Тереховій. Вона є колишньою дружиною Андрія Деркача, екснародного депутата, якого Служба безпеки України підозрює у скоєнні державної зради.

Деркач перебрався до Росії в 2022 році, а нещодавно став членом комітету з безпеки Ради Федерації РФ. Його екс-дружина Терехова також проживає в Росії, про що свідчать відомості про її подорожі між різними містами країни.

З березня 2022 року компаніям, які мають зв'язки з Росією, заборонено брати участь у державних торгах відповідно до регламенту, затвердженого Фондом гарантування вкладів. Проте журналісти виявили, що Марина Євсєєва не розкрила своє російське громадянство українським контролюючим органам. Її підприємство подало лист, в якому стверджується, що компанія і її власниця не мають жодних зв'язків з Росією.

Документ підписала керівниця "Спектрум Ессетс" Неля Воєвчик, яка нині стверджує, що не мала жодної інформації про російське громадянство засновниці компанії.

У Prozorro Sale повідомили, що не мають права перевіряти учасників торгів на наявність зв'язків із країною-агресором. Натомість у Фонді гарантування вкладів зазначили, що під час перевірки користувалися даними з публічного реєстру юридичних осіб, де вказано, що Марина Євсєєва є громадянкою США. У Національному банку також підтвердили, що про громадянство РФ Євсєєвої досі не мали інформації.

Варто зазначити, що Євсєєва не єдина в управлінні своїми бізнесами. Як з'ясували журналісти "Схем", компанією Spectrum UA Credit LLC, зареєстрованою в США, керує Михайло Трубчік. Він родом з Білорусі, де ще має громадянство, але також володіє американським паспортом.

У липні 2020 року Служба безпеки України ухвалила рішення заборонити Михайлу Трубчіку в'їзд до країни на три роки, висловивши підозри щодо його можливого зв'язку з "глибоко законспірованою мережею російських спецслужб", яка начебто використовує підроблені документи американських громадян у своїй розвіддіяльності. Проте влітку 2021 року Окружний адміністративний суд Києва скасував це рішення.

Окрім компанії, яку очолює Марина Євсєєва, Трубчік також керує американською фірмою, що належить її чоловікові, котра має свої інтереси в Україні. Мова йде про Allrise Capital Inc, співвласником якої є Володимир Євсєєв, який, до речі, все ще має громадянство Російської Федерації.

Компанія зареєстрована в Каліфорнії, США і спеціалізується на придбанні, розвитку та управлінні нерухомістю, а також на інвестиціях у приватний капітал та венчурні проєкти. У 2020 році Allrise Capital купила на аукціоні Фонду гарантування стадіон футбольного клубу "Чорноморець" Леоніда Клімова в Одесі.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.