67% успіху: як функціонує державна програма безкоштовного лікування безпліддя і як можна нею скористатися?
Ілюстративне зображення: Pixabay
"Два дні перед наміченим терміном я вирішила провести тест, і він виявився позитивним."
Згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров'я, приблизно кожен шостий дорослий в усьому світі страждає від безпліддя. Глобальний показник безпліддя склав на 2023 рік склав 17,5%. Надія на лікування і шанс завагітніти зростають завдяки застосуванню методів допоміжних репродуктивних технологій. Але тривалий час вони не були доступні для всіх охочих через високу вартість. Проте з 2024 року Національна служба здоров'я України впровадила пакет лікування за допомогою допоміжних репродуктивних технологій запліднення in vitro.
Таке рішення, згідно з попередніми оцінками Національної служби здоров'я, дозволить щорічно з'являтися на світ понад 10 тисячам новонароджених українців.
І вже в січні цього року у Львові народилися перші в Україні діти, батьки яких скористалися такими послугами. Це двійня - хлопчик Матвій і дівчинка Юстина. Батьки новонароджених - Ігор та Ірина із Львівського району. Вони одні із перших зголосилися взяти участь у державній програмі допоміжних репродуктивних технологій. Як дізналися про програму та що відчувала жінка, коли тест на вагітність показав позитивний результат, поділилася мама двійні Ірина Живчин:
Я дізналася про це через соціальні мережі. Ми зверталися до іншого медичного центру та проходили аналізи, але результатів, які б нас вразили, ми не отримали. Здавалося, що все в порядку, але знову ж таки, ніяких суттєвих даних не було. Нас записали на консультацію до Ганни Іванівни, і вона одразу направила нас на необхідні обстеження, щоб виявити можливі проблеми. Після цього ми почали курс лікування.
Я робила звичайний аптечний тест. Мала запис на аналізи в лабораторію, але я не дочекалася до того. За два дні до запланованої дати я зробила аптечний тест. Він був позитивний. Звичайно, сльози радості були, незвичне відчуття. Бо перед тим теж було багато тестів, які я робила, сподівалася, але вони були негативні, а тут позитивний".
"Будь-яка пара, яка має діагноз безпліддя, може звертатись до нас. Єдине обмеження -- вік жінки"
Допоміжні репродуктивні технології на сьогодні - один із найефективніших методів лікування безпліддя, який і фінансує НСЗУ. Як це працює, пояснила Анна Маркевич, завідувачка відділенням допоміжних репродуктивних технологій Львівського обласного клінічного перинатального центру:
Національна служба забезпечує фінансування всього спектра допоміжних технологій, що входять до складу пакету лікування безпліддя, включаючи методи допоміжної репродукції, такі як екстракорпоральне запліднення (IVF). У нашому центрі ми готові підтримати пари на всіх етапах їхнього шляху: від зачаття до народження та подальшого догляду за дітьми.
В показах повинен бути діагноз безпліддя, жіноча вичерпність. Єдиним обмеженням щодо програми, яку в межах пакету надаємо пацієнтам, це вік жінки, який не повинен перевищувати 40 років. Будь-яка пара, яка має діагноз безпліддя, може звертатись до нас. Незалежно від територіальних обмежень, якихось прив'язок до певних закладів, будь-яка пара може звернутися до нас, не лише з Львівщини, з інших регіонів України, в кого є діагноз безпліддя".
В Україні на сьогоднішній день існує можливість безкоштовно отримати цю послугу в 20 медичних закладах. Серед них 15 приватних, три комунальні та два державні заклади, які мають контракти з НСЗУ на даний пакет послуг. Це стосується медичних установ у Києві, а також у Львівській, Одеській, Дніпропетровській, Тернопільській, Харківській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Рівненській областях. Лікар пояснює, що для отримання послуги слід звернутися до одного з цих закладів, незалежно від вашої реєстрації. Як зазначила Анна Маркевич, для консультації не потрібно мати направлення, і всі необхідні дослідження проведуть фахівці на місці.
"Найкраще зателефонувати до нас або на наш call-центр, або безпосередньо до нас у відділення і записатись на первинну консультацію лікаря-репродуктолога. А вже на цій консультації, коли лікар-репродуктолог бачить причину непліддя, назначається день засідання мультидисциплінарного консиліуму. Але переважно це групується так, аби пацієнту було логістично добре, щоб це все і плюс інші обстеження робились в один і той самий день. І тоді, коли консиліум ухвалив рішення, що тільки допоміжні технології показані в цьому випадку, без жодних інших скерувань можна отримати в нас допомогу і лікування методом допоміжних технологій.
Кожна пара, яка з цим бореться і в якої не настає бажана вагітність, розуміє, чому. Коли треба звернутися до репродуктолога? У випадку не настання вагітності більше як 6 місяців після 35 років, бажано пройти на консультацію лікаря-репродуктолога, який правильно скерує вас в русло потрібних обстежень.
Це не означає, що вам одразу запропонують послуги та лікування з використанням допоміжних технологій. Зовсім ні. Репродуктолог детально проконсультує вас щодо подальших кроків. Якщо пара стикається з труднощами у досягненні вагітності до 35 років, їм слід спочатку протягом року вести статеве життя. Варто проаналізувати, як будуть розвиватися події.
Зазвичай пари, які отримали діагноз безпліддя, протягом кількох років проходять лікування різними консервативними методами. Це може включати консультації у їхніх гінекологів або лікування в клініках. Коли всі альтернативи вичерпані і залишається лише можливість використання допоміжних репродуктивних технологій, вони звертаються до нас для первинної безкоштовної консультації. Далі ми формуємо мультидисциплінарний консиліум, до складу якого входять декілька досвідчених лікарів-експертів, і ухвалюємо рішення про подальшу допомогу парам.
67 % успіху від загальної кількості
Перше в Україні відділення допоміжних репродуктивних технологій на базі комунальної лікарні у Львові відкрили у 2023 році. Для цього, за словами Марії Малачинської, директорки Львівського обласного перинатального центру, зібрали команду фахівців, репродуктологів та ембріологів:
"Команда повністю сформована і кожен член команди є надзвичайно важливим в цьому процесі. Репродуктологи, ембріологи -- це фахівці, які на сьогодні були лише в приватних клініках. В державних закладах цей фах не розвивався і не було можливості, скажімо, підтримати цей напрямок, оскільки такої послуги не надавалося.
Тому ми вирішили запросити кількох фахівців з приватних медичних установ. Деякі з них вже мали досвід роботи у нашій команді, проходили навчання, коли ми готувалися до відкриття даного відділення. Наші спеціалісти постійно займаються безперервним професійним розвитком, активно беручи участь у конференціях та конгресах, організованих Американською асоціацією репродуктивної медицини та Європейським товариством репродукції людини та ембріології.
Цей напрямок потребує безперервного розвитку та руху вперед, оскільки репродуктивна медицина стрімко вдосконалює технології для покращення результатів. Протягом останніх 2-3 років в цій сфері з'явилося безліч інновацій, які сприяють досягненню успіху з першої спроби.
Ми цей відсоток маємо і в нашій клініці від початку відкриття, а це 67% успіху від загальної кількості. Це є високий європейський показник".
За словами Марії Малачинської, Національна служба здоров’я України компенсує медичним закладам 85 тисяч гривень за процедуру лікування безпліддя, з яких половина суми витрачається на придбання необхідних медикаментів.
"Вартість ліків складає практично 50 відсотків від цієї суми. Для даного етапу забезпечуються високотехнологічні препарати, які по якості і по біодоступності є на найвищому рівні. Тому висока вартість ліків - це також один із важливих компонентів забезпечення успішності результатів.
Друге - це забезпечення ембріологічних процесів. Це також досить витратний етап, який займає другу частину всієї програми. Усе необхідне для функціонування ембріологічної лабораторії включено сюди. Додатково, було впроваджено кріозберігання, що є ще однією дорогою опцією, яка вимагає значних фінансових вкладень. Безумовно, враховано також витрати на оплату праці, обслуговування обладнання, його профілактичні роботи та підтримку у належному стані, що включає регулярну перевірку та калібрування апаратури.
Ми бачимо, що всі сучасні методи лікування безпліддя включають в себе також складні лабораторні процедури, дороговартісні медикаменти та високоточне обладнання. Тому ці всі опції додають собівартість дуже високу. І інколи пояснити пацієнтові дуже складно, тому що, направду, процес відбувається під контролем ока на мікроскопах високої точності, що дуже фаховий рівень спеціалістів може лише забезпечити такий успішний і високий результат нашої роботи.
Це є цінова політика на рівні державних закладів і програми медичних гарантій та підтримки саме цього пакету. В приватних клініках ці ціни вдвічі вищі, тому держава створила ці умови. Ми закликаємо пацієнтів використовувати ці можливості і максимально допомагали і нам, і всій Україні покращувати демографічні показники".
Лікування безпліддя в рамках програми НСЗУ може проводитися як в амбулаторних умовах, так і в стаціонарі — денному або звичайному, в залежності від рекомендацій лікаря.
Як протікає процес запліднення?
Запліднення, що здійснюється за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, відбувається поза тілом. У цьому процесі жінка надає свої яйцеклітини, а чоловік – сперматозоїди. Після проведення аналізу ембріонів на наявність різних хромосомних і генетичних аномалій, їх імплантують у матку жінки.
Процес збору клітин у жінок здійснюється під загальним знеболенням. Пацієнтка не відчуває дискомфорту, процедура триває недовго, і вже в той же день вона може повернутися додому. Чоловік надає свій біологічний матеріал, тоді як яйцеклітини жінки ми отримуємо для подальшого запліднення в лабораторних умовах. Після цього ми культивуємо зародки, спостерігаючи за процесом запліднення. На кожному етапі існує певний відсоток селекції, в результаті чого залишається декілька ембріонів, зазвичай 1-2. Надалі ми можемо провести тестування цих ембріонів на різні хромосомні та генетичні аномалії. Коли жінка буде готова до переносу, це може статися через місяць або навіть наступного місяця. Якщо проводиться тестування, то воно займає 21 день, після чого ми підготуємо жінку до переносу ембріона.
Сьогодні в Україні вибір статі для новонароджених є недопустимим, тобто селекція за статевою ознакою не може мати місця. Єдине виняткове обставина, коли це можливо – це випадки генетичних захворювань, пов'язаних зі статтю. Наприклад, у випадку гемофілії, хлопчики завжди страждають на це захворювання, тоді як дівчата можуть бути лише носіями. Тому в таких ситуаціях ми можемо цілеспрямовано обирати лише дівчинку. В інших випадках подібна практика є неприпустимою.
Є випадки, коли ми можемо подати один ембріон, є випадки, коли ми пропонуємо або пацієнти обирають два ембріони. Але на сьогодні йде тенденція до селекції єдиного, найкращого ембріона та одноплідної вагітності. Коли ми можемо подати два ембріона? Коли ми бачимо, що другий не настільки потенційний, як перший. Також -- бажання пацієнта. Якщо жінка здорова, гарна, без супутніх захворювань, то можемо на її бажання подати два ембріона.
Не обов'язково, що при допоміжних технологіях народжуються двійні. Навпаки, йде тенденція до зменшення багатоплідних вагітностей при наших допоміжних технологіях. Тому що одноплідна вагітність - це і певніша вагітність, це і здоровіша вагітність. І це є прогнозовано доношена вагітність".
Як розказала директорка цього медзакладу Марія Малачинська, попри те, що охочих є багато і запис на першу консультацію розписано вже на три тижні, хвилюватися не варто, адже обмежень кількості наданих безкоштовних послуг у Центрі немає:
"На сьогоднішній день ми маємо вже більше 250 пар, які пройшли лікування. З них 67% успішних результатів. Продовжуємо очікувати на народження дітей від цієї програми. Перші дітки народилися, ми їх вже успішно виписали додому. І зараз в процесі лікування є 40 пар.
Черги, звичайно, є, тому що процес консультування першого візиту займає тривалий час, він інколи буває до години часу. Тому в нас запис зараз вже на три тижні вперед, але ці процеси, як на мене, мають бути планові, виважені і максимально приділено на першому візиті увагу, щоб правильно розписати маршрут. Тому десь є така, скажімо, почерговість до цих і записів, і до консультацій.
У нашій клініці працюють два репродуктологи, які щоденно надають консультації. Ми не стикаємось із ситуаціями, коли б не встигали або не могли надати необхідну допомогу. Пацієнти, які записуються на прийом, гарантовано отримують першу консультацію протягом 2-3 тижнів, що є найважливішим етапом. Після цієї консультації формується індивідуальний план дій та визначаються дати початку лікування. Отже, ключовим моментом є запис на первинний прийом, і ви отримаєте всю необхідну підтримку, щоб здійснити свою мрію про материнство.
Чоловіки також можуть шукати допомогу у лікуванні безпліддя. Для військовослужбовців доступна процедура кріоконсервації біоматеріалів.
Конфіденційність для учасників програми лікування безпліддя забезпечується медичним закладом, що здійснює цю процедуру. Анна Маркевич, керівник відділу допоміжних репродуктивних технологій Львівського обласного клінічного перинатального центру, зазначає, що пацієнти з усіх куточків України, таких як Київ, Дніпро, Луцьк, Чернівці та Одеса, звертаються до їхньої установи для отримання послуг в рамках програми НСЗУ.
У перинатальному центрі жінки можуть пройти лікування, що завершується народженням дитини, після чого вони повертаються додому і продовжують спостереження у місцевих лікарів. Також немає жодних обмежень щодо вибору пологового будинку, де вагітні бажають народжувати. Єдине обмеження в рамках програми безкоштовного лікування безпліддя стосується віку жінки, який не має перевищувати 40 років.
Чоловіки також можуть самостійно звертатися за лікуванням непліддя. У нашому центрі працюють кваліфіковані урологи та андрологи, які готові надати необхідну допомогу. Військовослужбовці, які відвідують рідний дім під час відпустки, мають можливість скористатися безкоштовною послугою кріоконсервації, що дозволяє зберігати їх біоматеріал для подальшого використання в процесі запліднення. Як зазначила Марія Малачинська, директор Львівського обласного перинатального центру, для цього їм слід звернутися до медичного закладу.
"За 2024 рік ми мали 50 випадків таких звернень. Військові можуть скористатися безкоштовною послугою кріоконсервації матеріалу в нашому Центрі.
Ця процедура є надзвичайно важливою, оскільки вона дозволяє зберегти біоматеріал на випадок, якщо в майбутньому виникнуть труднощі з зачаттям дитини. Ми усвідомлюємо, що стреси та переохолодження можуть суттєво впливати на репродуктивну систему, тому, якщо у пари є плани щодо дітей, важливо звертатися за допомогою заздалегідь.
Ми забезпечуємо прийом усіх, хто до нас звертається. В минулому році зафіксовано 50 таких випадків. На даний момент ми не спостерігаємо нових запитів щодо продовження репродуктивних планів. Можливо, війна вплинула на ці процеси, але ми сподіваємося, що незабаром весь накопичений матеріал буде використаний парами і принесе позитивні результати.
Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко під час свого візиту до Львівської області повідомив, що в нашій країні наразі зареєстровано 1100 успішних вагітностей, які стали можливими завдяки програмі допоміжних репродуктивних технологій. Для підтримки цієї програми в бюджеті на поточний рік закладено більше ніж 380 мільйонів гривень.