Завершилася "ера Єрмака" (Зоя Казанжи)
Редакція Цензор.НЕТ не завжди розділяє думки авторів. Відповідальність за публікації у розділі "Блоги" покладається на самих авторів.
Завершилася "ерa Єрмака", яка послідовно підривала репутацію країни як на міжнародній арені, так і спричиняла руйнування довіри до державних інститутів у середині.
З Єрмаком найзручніше почуває себе саме він. І, напевно, президенту. Адже на вершині влади ми маємо особу, яка потребує постійної підтримки, дорослого супутника — помічника, наглядача, няньки і партнера.
Саме Єрмак, будучи вільним, не одруженим, без дітей та жодних зобов'язань, став ідеальним кандидатом для цієї ролі. Він настільки глибоко увійшов у образ "другої першої особи", що під час свого звільнення влаштував Зеленському "півгодинний спектакль".
Уявляєте, що у них там робиться? Які психологічно проблемні люди отримали можливість керувати країною під час війни!
До речі, всі єрмаковські "призначенці" в час Х чемно промовчали. Жодна людина його не те, що не підтримала, а навіть не поспівчувала.
Те ж саме відбулось і з Трухановим в Одесі.
Це має стати ще одним нагадуванням для тих, хто прагне досягти вершин: обирайте на посади справжніх професіоналів та людей з чіткими моральними принципами.
Давайте згадаємо, як Єрмак став ключовою фігурою в Офісі Президента і зайняв позицію, що можна назвати "другою особою" в державі. Дуже швидко він узяв на себе виконання основних функцій, включаючи призначення необхідних йому кадрів та керівництво важливими напрямками міжнародних переговорів.
Це трапилося одразу після того, як Зеленський повернувся з таємного візиту до Оману в січні 2020 року. Коли журналісти змогли відкрити деталі цього незвичайного візиту, громадськості було представлено версію про приватний відпочинок, який, за словами, сам президент нібито оплатив зі своїх коштів.
Коли громада виявила подив і почала сміятися, до варіанту з особистим відпочинком було додано уточнення щодо "робочих моментів".
Журналісти програми "Схеми" виявили, що 8 січня 2020 року, коли Президент Зеленський терміново повертався до Києва з Маската після трагедії зі збиттям українського літака МАУ в Ірані, той же чартерний літак, на якому він подорожував, раніше прибув до Оману з Москви.
На цьому ж рейсі до Оману прибув Микола Патрушев, секретар ради безпеки Російської Федерації та один з найближчих соратників Володимира Путіна.
Цей факт слугує безпосереднім свідченням того, що в той же час і в тому ж місці, де знаходився президент України, перебував і високопрофесійний представник російського керівництва. Існує велика ймовірність, що там відбулася секретна, непублічна зустріч або переговори між Андрієм Єрмаком, який виконував обов'язки радника президента, або ж Володимиром Зеленським та Миколою Патрушевим. Проте українська влада вирішила не розголошувати цю інформацію.
Деякі аналітики висловлювали припущення, що зустріч могла бути частиною спеціальної операції, організованої російськими службами ФСБ або ГРУ. Основною метою було залучення важливих фігур, зокрема Андрія Єрмака, до конфіденційних переговорів, щоб досягти особистих угод, які в подальшому могли б слугувати інструментом для шантажу українського уряду, утримуючи його в залежному становищі.
Візит до Оману та потенційна таємна зустріч відбулися одночасно з наступними змінами в керівництві Офісу президента: незабаром після повернення Андрій Єрмак став новим головою ОП, змінивши на цій посаді Андрія Богдана.
Це створило основи для висновку, що успішне виконання цієї конфіденційної місії стало вирішальним фактором у його професійному розвитку.
Вплив сина колишнього співробітника Головного розвідувального управління Російської Федерації (батько Борис Єрмак нині на пенсії, згідно з інформацією з відкритих джерел) виявився величезним.
Андрій Єрмак брав активну участь у всіх важливих процесах: міжнародних переговорах (зокрема у сферах безпеки та миру), взаємодії з партнерами, а також у координації дій уряду, силових структур і регіональної політики.
2. Єрмак відповідав за формування кадрового резерву та розстановку своїх людей на ключові посади в міністерствах, державних компаніях, обласних адміністраціях та силових структурах. Його система базувалася на ручному адмініструванні та особистій лояльності.
3. Він організовував інформаційну стратегію, зокрема через часті зустрічі, формуючи "єдиний голос нації". Він здійснював контроль над усіма офіційними інформаційними ресурсами, а також координував роботу певних телеграм-каналів і блогерів, яких називали "позитивними". Ці канали використовувалися для впливу на суспільний порядок денний у країні.
Тобто, Єрмак був скрізь.
Така зосередженість влади та відсутність належного контролю підривають демократичні інституції і сприяють виникненню корупційних загроз.
Гучні конфлікти, що стосуються впливу Єрмака, суттєво позначилися на іміджі української влади в цілому.
Але є позитивний момент: незважаючи на всі його можливості та вплив, Єрмак виявився на межі. Це доводить, що антикорупційні інституції та суспільно-політичний тиск здатні чинити вплив навіть на наймогутніших представників влади.
Які події нас очікують у майбутньому?
1. Безумовно, це перезавантаження офісу президента і повернення повноважень, які будуть більше відповідати конституційній ролі посади, що може призвести до децентралізації прийняття рішень.
2. Можливе усунення заступників керівника Офісу президента, директорів департаментів та голів обласних державних адміністрацій, які були асоційовані з "людьми Єрмака".
3. Підвищення значення парламенту та уряду, а також зменшення впливу "ручного управління" з боку Банкової.
4. Це є добрим знаком для міжнародних партнерів, свідченням ефективності антикорупційних установ, що має вирішальне значення для підтримки фінансових та військових зусиль.
5. Зовнішня політика та взаємодія з партнерами переходять під контроль президента, Міністерства закордонних справ та інших відповідних установ, оскільки знижується зосередження переговорних процесів в одних руках.
Основний виклик: чи стане відставка Єрмака початком реального перезавантаження влади, про яке говорив президент, чи вплив просто перейде до іншої, менш публічної, фігури?
І ще одне. Ярослав Железняк, депутат від "Голосу", зазначає, що варто стежити за ситуацією з Філіпом Проніним та Олексієм Кулебою, які є довіреними особами Єрмака. Якщо вони збережуть свої посади, незважаючи на підозри у мільйонних збагаченнях, це свідчитиме про те, що відставка носить формальний характер. У такому разі Єрмак, незважаючи на емоції та сльози, залишиться хоч і за лаштунками, але все ще впливовою постаттю в українській політичній арені.
Який підсумок можна зробити? Єрмак виконував критично важливу роль для Зеленського під час війни, однак його інституційний вплив виявився шкодливим для України як демократичної нації.