На берегах Одещини виявлено тисячі медуз, які мають ознаки забруднення мазутом, повідомляє еколог Русєв. Додано ВІДЕО та ФОТОрепортаж.
У національному парку "Тузлівські лимани" на Одещині зафіксовано масове скупчення медуз виду аурелія вухата (Aurelia aurita), які, ймовірно, забруднені мазутом.
Цю інформацію оприлюднив на своїй сторінці у Facebook Іван Русєв, керівник науково-дослідного відділу національного парку "Тузлівські лимани", як повідомляє Цензор.НЕТ.
Протягом третього тижня співробітники Національного природного парку "Тузлівські лимани" продовжують спостереження за викидом мазуту на березі Чорного моря в межах парку та на сусідніх територіях. Під час огляду однієї з ділянок парку ми виявили 2 км узбережжя, на якому було скинуто велику кількість медуз виду аурелія вухата (Aurelia aurita)", - повідомив Русєв.
За його інформацією, медузи з розмірами від 2 до 10 см заполонили піщані береги, а на мілководді їх виявилося ще більше, хоча точно підрахувати їх кількість не вдалося. Ці медузи служать біоіндикаторами забрудненості морської води, адже їх слизова оболонка містить бактерії, які можуть поглинати вуглеводні, зокрема нафту.
Еколог припускає, що забруднення мазутом могло виникнути через витоки нафти чи її продуктів у морі, які медузи поглинають з води разом з планктоном.
"Є гіпотеза про те, що більша кількість живих медуз призводить до швидшого споживання нафтопродуктів через поживні речовини, що містять азот і фосфор у їхньому слизу, що підтримує ріст специфічних бактерій. Відомо, що медузи - хижаки, що харчуються переважно дрібними планктонними тваринами. Їжу вони захоплюють ротом, через який безперервно видаляються рештки їжі. Імовірно, з планктоном медузи вживали і нанофракції нафтопродуктів", - пише Русєв.
Цей випадок є першим задокументованим спостереженням такого явища взимку, що викликає тривогу у екологів. Медузи, зокрема вид аурелія вухата, зазвичай не підходять близько до берегової лінії в холодну пору року, і їх масове скупчення на узбережжі може свідчити про суттєві зміни в екосистемі Чорного моря.
Катастрофа російських танкерів
15 грудня поблизу берега в Керченській протоці почали тонути два російські нафтові танкери "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239". Причиною аварії став сильний шторм. Один із танкерів хвилі розрубали майже навпіл.
21 грудня в Керчі було введено режим надзвичайної ситуації через витік мазуту з російських танкерів, які потрапили в аварію в Керченській протоці.
Міндовкілля України зазначило, що до 27 - 29 грудня мазут може досягти Азовського моря. Під загрозою опинилися природоохоронні території, включно з Опукським природним заповідником і ландшафтним парком "Мис Такіль".
27 грудня стало відомо, що президент Російської Федерації Володимир Путін оголосив надзвичайний стан федерального рівня у зв'язку з розливом мазуту в Чорному морі, що стався внаслідок аварії двох танкерів.
4 січня 2025 року в Севастополі, що знаходиться на окупованому півострові Крим, було введено режим надзвичайної ситуації регіонального масштабу у зв'язку з виявленням плям мазуту на узбережжі.
Ранком 11 січня з'явилася інформація про те, що в результаті витоку мазуту у водах Чорного моря загинуло не менше 60 дельфінів.
13 січня в Азовському морі, в районі Керченської протоки, було виявлено значну концентрацію нафтопродуктів, яка займає площу близько 300 квадратних кілометрів і простягається майже на 100 кілометрів вздовж Білосарайської затоки.
24 січня на узбережжі Одеської області було зафіксовано перші свідчення забруднення російським мазутом, що потрапив з танкерів. На пляжах виявили плями мазуту, розташовані всього за кілька десятків метрів від берега.
У той же день "уряд" Севастополя оголосив про введення режиму "надзвичайної ситуації федерального рівня" у зв'язку з наслідками розливу мазуту після аварій нафтових танкерів у Керченській протоці.