Перейшли з традиційних ринків в цифровий формат. Які зміни відбулися у кількості ФОПів в Україні на початку 2026 року та в яких галузях вони найактивніше реєструються?
У першому кварталі 2026 року в Україні відкрилось на 11 тис. більше ФОПів, ніж закрилось. Найбільший приріст підприємців зафіксовано у сферах роздрібної торгівлі поза магазином, освіти та консалтингу.
У першому кварталі 2026 року кількість нових фізичних осіб-підприємців, які відкрили бізнес, перевищила число тих, хто його закрив, на 11 297, згідно з даними Опендатабот.
Всього 63 920 підприємців розпочали свою діяльність, тоді як 52 623 фізичні особи-підприємці зупинили свою роботу в період з січня по березень.
Загалом, за даними Держстату, станом на 1 квітня в Україні зареєстровано 1 801 587 фізичних осіб-підприємців.
Найзначніший зріст кількості ФОПів спостерігався в роздрібній торгівлі поза межами традиційних магазинів, зокрема через онлайн-платформи, соціальні мережі та месенджери, де додалося 2527 підприємців. Крім того, у сфері освіти було зареєстровано на 1899 нових підприємців більше, ніж закритих. Позитивна динаміка також спостерігається у консалтингових послугах (+1230), інших інформаційних послугах (+1033) та у бізнесі, пов'язаному з орендою нерухомості (+862).
Одночасно найбільш значне зниження спостерігається в секторі роздрібної торгівлі, що охоплює ринки та торгові лотки (-2531 ФОП), а також у неспеціалізованих магазинах (-1062).
Крім того, спостерігається зниження чисельності підприємців у галузі ремонту побутової техніки (-291), вантажних перевезень (-126) та у сфері телевізійного мовлення (-125).
Київ займає перше місце за збільшенням кількості підприємців, зростаючи на 1826 осіб. На другому місці перебуває Львівська область з приростом у 1651 підприємця, за нею слідують Дніпропетровська (+1450), Київська (+1159) та Одеська області (+775).
Натомість найбільше зменшення зафіксовано в прифронтових і окупованих територіях: Донецька область (-479), Херсонщина (-224), Сумщина (-204), Запоріжжя (-97) та Луганщина (-56).
Як було зазначено, прем'єр-міністерка Юлія Свириденко повідомила, що Міжнародний валютний фонд проявив розуміння щодо чутливості питання впровадження податку на додану вартість для фізичних осіб-підприємців.