Судді, яких підозрюють у корупційних злочинах, організовують свої зусилля для того, щоб втекти від відповідальності, - заявляє "Автомайдан".
Судді, яких підозрюють у корупційних злочинах, розробили методи для ухилення від покарання. Вони використовують юридичні норми, щоб заблокувати розгляд своїх справ.
Цю інформацію в своїй статті на УП наводить керівник ВО "Автомайдан" Катерина Бутко, повідомляє Цензор.НЕТ.
Відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу України, суд має право призупинити розгляд справи, якщо обвинувачений був мобілізований на військову службу. Розгляд справи відновлюється лише після того, як особа буде звільнена з армії. Проте, терміни давності для притягнення до відповідальності не зупиняються, що може призвести до уникнення покарання, підкреслила вона.
Згідно з інформацією, що надходить з медіа, близько 11 тисяч кримінальних проваджень в Україні були призупинені через мобілізацію осіб, які перебувають під обвинуваченням. При цьому, офіційні дані з цього питання не ведуться Державною судовою адміністрацією України.
"Автомайдан" з'ясував, що за два роки проблема загострилася, є чимало випадків, коли судді, ймовірно, використовують мобілізацію для затягування справ і уникнення відповідальності.
Отже, Бутко представила кілька прикладів подібних ситуацій:
Суддя Сергій Лазюк, який працює в Дзержинському районному суді Харкова.
Його звинувачують у двох випадках: у отриманні 500 доларів за ухвалення заочного рішення у справі, що стосується усунення перешкод у користуванні житлом, а також у вимаганні 75 тисяч гривень за стягнення боргу у розмірі півмільйона гривень. У серпні 2022 року Вищий антикорупційний суд визнав його винним та призначив покарання у вигляді 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Адвокати судді подали апеляцію, а через рік сам Лазюк вирішив мобілізуватися до лав армії. Згідно з його майновою декларацією, він займає позицію головного сержанта, що відповідає за командування мінометом. Апеляційна палата ВАКС, врахувавши прохання захисників, призупинила розгляд справи.
Термін давності у цій справі спливає вже наступного року.
Ексголова Баришівського райсуду Київської області Олександр Лисюк
Його обвинувачують у отриманні $2,5 тисячі за сприяння в ухваленні "необхідних" рішень у цивільній справі, що стосується стягнення 1,3 млн грн. Крім того, він також підозрюється у вимаганні 500 тисяч грн за винесення рішення в іншій справі, пов'язаній зі стягненням 11 млн грн.
У березні 2023 року Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про призначення Лисюку покарання у вигляді 8,5 років позбавлення волі з конфіскацією його активів.
Після оголошення вироку адвокатська команда подала апеляцію, а Лисюк, у жовтні 2023 року, вирішив мобілізуватися до одного з підрозділів Державної прикордонної служби, де зайняв посаду офіцера в управлінні безпілотними літальними апаратами.
Прокурор висловив заперечення проти задоволення клопотання захисника, зазначаючи, що обвинувачений має право брати участь у розгляді апеляції. У той же час, командування військової частини поінформувало суд, що участь Лазюка буде залежати від виконання його службових обов'язків. Апеляційна палата ВАКС ухвалила рішення призупинити провадження до моменту звільнення Лисюка з військової служби. Термін давності у цій справі сплине лише у 2032 році, як зазначено в документах.
Суддя Приморського райсуду Одеси Ілля Лонський
Згідно з версією обвинувачення, у 2023 році суддя виявився залученим до корупційної схеми, що сприяла ухваленню позитивного рішення у справі про керування військовим транспортом в стані алкогольного сп'яніння. Він нібито мав на меті допомогти своєму колезі-адвокату Євгену Берестову вплинути на суддю Анжеліку Русєву. Вважається, що хабар у розмірі двох тисяч доларів вони поділили між собою.
У травні 2024 року Лонський був мобілізований на посаду "оператора РЕБ з БПЛА". Захист обвинуваченого подав клопотання про призупинення розгляду справи. Прокурор виступив проти цієї пропозиції, наголосивши на незначному обсязі доказів, які можна розглянути за декілька засідань (зокрема, 2 години для обшуків, 2 години для негласних слідчих дій та 2 години для допитів свідків). Суд направив запит до Генерального штабу з метою з'ясувати, чи може Лонський брати участь у засіданнях. У відповідь на запит військова частина надала інформацію, що Лонський перебуває у польових умовах і не може долучитися до засідань через відеозв'язок. В результаті ВАКС ухвалив рішення призупинити провадження, - зауважує Бутко.
На даний момент суддя Лонський не виконує своїх обов'язків у сфері правосуддя.
Суддя Лалі Новік з Дніпропетровського районного суду, що розташований у Дніпропетровській області.
Їй пред'явлено обвинувачення в отриманні хабара в розмірі 2,5 тисячі доларів США за прийняття рішення на користь конкретної особи в цивільному процесі.
У першій інстанції, фактично уже перед самим вироком, захист подав клопотання про зупинення справи, оскільки суддя Новік планувала мобілізувати у званні "солдат" на військову службу і в день вироку вже була в ТЦК. Однак суд у задоволенні клопотання відмовив і в результаті ухвалив обвинувальний вирок. Судді Новік призначили 5 років ув'язнення з конфіскацією автомобіля та земельної ділянки, а наступного дня вона вже мобілізувалася.
Внаслідок цього Апеляційна палата ВАКС прийняла рішення призупинити провадження.
Суддя Київського районного суду Одеси Людмила Салтан
Обвинувачують в отриманні $4 тисяч доларів за ухвалення рішення у справі про стягнення $14,2 тисячі та 15 тисяч грн боргу.
Від моменту затримання судді до направлення обвинувального акта до суду минуло всього три місяці. Проте, після ретельного аналізу всіх доказів та допитів свідків, адвокат Салтан звернувся з клопотанням про призупинення справи через її призов на посаду матроса резервної роти.
Суд звернувся до Міністерства оборони України, Головного управління Військової служби правопорядку та командира військової частини, де проходить службу Салтан, щоб з'ясувати, чи може вона брати участь у судових засіданнях. З отриманих відповідей стало зрозуміло, що вона може користуватися мобільним та інтернетом і вільно пересувається по Одесі.
У січні 2025 року Салтан була притягнена до відповідальності за те, що з'явилася на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння. Її хода була нестійкою, очі та обличчя почервоніли, а мова стала нечіткою. Від неї також відчувався запах алкоголю. Суд наклав на неї штраф у розмірі 17 тисяч гривень, повідомляє Бутко.
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Володимир Сердинський
У 2023 році був викритий на отриманні хабаря в розмірі $4 тисяч за ухвалення потрібного рішення. Також він отримав підозру у ще одній справі про підробку документів.
У січні 2025 року Вищий антикорупційний суд зупинив кримінальне провадження стосовно Сердинського у зв'язку з мобілізацією. Відповідаючи на запит суду, військова частина, де він служить, повідомила, що Сердинський виконує обов'язки стрільця-помічника гранатометника у стрілецькому відділенні стрілецької роти. У зв'язку з цим його участь у судових засіданнях, включаючи відеоконференції, є неможливою через місце розташування його підрозділу.
Суддя Валентин Заверюха з Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області.
Згідно з інформацією, наданою НАБУ, суддя Заверюха разом із ще двома колегами, Боярським і Савицьким, отримали неправомірну вигоду, зокрема через незаконне втручання в автоматизовану систему судового діловодства. Вони ухвалювали неправомірні рішення щодо місця проживання дітей з батьками, що дозволяло чоловікам уникати мобілізації. Цю справу було ініційовано за скаргою Національного антикорупційного бюро.
Суддя Заверюха разом з адвокатом намагалися затягнути процес розгляду скарги у Вищій раді правосуддя, стверджуючи, що слухання слід призупинити через його службу в Силах Оборони України. Після відхилення їхнього клопотання, вони почали оскаржувати кожного члена Дисциплінарної палати. Як і очікувалося, жодна з цих заяв не була задоволена. Адвокат заявив, що ВРП начебто "перешкоджає реалізації прав" захисту. Незважаючи на це, палата продовжила розгляд справи та ухвалила рішення. Заверюха має можливість його оскаржити. До винесення остаточного рішення, суддя відсторонений від виконання своїх обов'язків, як зазначено в матеріалах справи.
"Мобілізація не повинна використовуватися як спосіб уникнення покарання. Коли судді, підозрювані в корупційних злочинах, йдуть на службу в армію, щоб уникнути відповідальності, це не тільки спотворює основи військової служби, але й підриває довіру до правосуддя. Кожен день, який ці представники Феміди "проводять" у війську, наближає їх до моменту, коли термін притягнення до відповідальності закінчиться, і вони зможуть безкарно повернутися до своїх посад", - підкреслила Бутко.
На її думку, необхідно внести корективи до законодавства та призупинити терміни давності у подібних справах. В такому разі зловживання мобілізацією втратив би будь-який сенс.