Чи включатиметься канал "Рада" до списку виробників марафону "Єдині новини"? Які фінансові джерела будуть використані для цього?

На канал покладається обов'язок забезпечити трансляцію та створення програм для "Єдиних новин", але грошей на це на наступний рік поки не спрямували.

У наступному році фінансування державних медіа парламенту зменшиться майже в два рази: якщо у 2024 році видатки становили 198,2 млн грн, то в 2025 році планується виділити лише 78,2 млн грн. З цієї суми, відповідно до бюджетного запиту, для "Голосу України" заплановано 19,5 млн грн. Для створення телевізійних програм виділено 58,8 млн грн. Проте, варто зазначити, що кошти на виробництво марафону "Єдині новини" не були враховані, хоча у 2024 році на це планувалося близько 105 млн грн.

Телеканал "Рада" не займається виробництвом марафону, але організовує мистецький конкурс для визначення постачальника. З 2021 року переможцем цього конкурсу щорічно стає одна й та ж компанія — ТОВ "Кінокіт". Найновіша угода з цією компанією була підписана 12 січня 2024 року.

Згідно з даними журналістського розслідування Bihus.Info, компанія "Кінокіт" має зв'язок з колишнім заступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком. Раніше співвласниками "Кінокіт" були Володимир Оселедчик, який займав посаду генпродюсера на каналі "1+1", та одеська акторка Юлія Дроздова. Обидвоє мають стосунок до Української кіношколи, заснованої Альоною Тимошенко, дружиною Кирила Тимошенка: Оселедчик викладає там, а Дроздова була студенткою. Від 2021 року Юлія Дроздова стала єдиною власницею цієї продакшн-компанії. Сам Кирило Тимошенко спростував інформацію про те, що він або особи, з ним пов’язані, отримують фінансування за створення телевізійних програм для телемарафону, назвавши ці дані "фейковими" та "абсурдними".

Як повідомляє рух "Чесно", у 2024 році Рахункова палата під час аудиту виявила низку фінансових порушень на телеканалі "Рада". Під час аналізу Рахункова палата виявила, що значна частина обладнання державного підприємства телеканалу "Рада" застаріла та потребує заміни. Начебто через відсутність якісного обладнання парламентський телеканал уклав договори на виробництво медійного продукту з ТОВ "Кінокіт" на загальну суму 276 млн гривень. Частина договорів могла бути укладена без конкуренції через відсутність типових положень про мистецькі конкурси. Після публікації матеріалу Руху "Чесно" в Апараті ВРУ повідомили, що порушень під час мистецьких конкурсів не виявили.

Відсутність фінансової підтримки на наступний рік ставить під сумнів участь парламентського каналу у виробництві марафону через підрядників. У зв’язку з цим "Детектор медіа" направив запит до "Ради", дізнавшись, чи планують вони продовжувати свою участь у марафоні. У відповіді, підписаній керівником каналу В'ячеславом Петренком, зазначається, що "Рада" має зобов'язання виконувати виробництво "Єдиних новин" відповідно до рішень РНБО та указу президента від 19 березня 2022 року. Проте в цих документах наголошується, що "всі загальнонаціональні телеканали, чий контент переважно складається з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних програм, [зобов'язані] вести мовлення на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації — цілодобовому інформаційному марафоні "Єдині новини #UАразом"". Це означає, що всі загальнонаціональні інформаційні канали мають транслювати марафон, а не займатися його виробництвом. В'ячеслав Петренко також звертає увагу на парламентську Постанову від 6 вересня 2022 року, яка покладає на канал обов'язок забезпечити трансляцію та створення програм для "Єдиних новин".

"У разі прийняття рішення про виділення телеканалу "Рада" додаткових асигнувань для забезпечення його участі у цілодобовому інформаційному марафону "Єдині новини #UAразом", телеканалом "Рада" буде укладено договір про закупівлю із переможцем мистецького конкурсу відповідно до вимог законодавства", -- йдеться у відповіді на запит пана Петренка.

12 грудня 2024 року телеканал оголосив про старт нового мистецького конкурсу. Учасникам відводилось п'ять робочих днів для подачі своїх проєктів. Наступного тижня заплановано презентацію, на якій визначать переможця. У попередніх роках ТОВ "Кінокіт" змагалося з такими компаніями, як ТОВ "Голдберрі" (канал "Еспресо"), ТОВ "Імажинаріум" та ТОВ "Ми -- Україна".

ТОВ "Кінокіт", згідно з фінансовою звітністю за 2023 рік, має зростання доходу (186 млн грн) і чистого прибутку (17,2 млн грн). Кількість працівників -- 305.

Згідно з інформацією В'ячеслава Петренка, остання угода між ТОВ "Кінокіт" та телеканалом "Рада" буде діяти до завершення року. Проте він не розкриває, яким чином канал зможе залучити додаткові фінансові ресурси для проведення марафону.

Це фінансування може бути реалізоване через апарат Верховної Ради або шляхом окремого рішення Міністерства фінансів.

Згідно з інформацією, отриманою від джерел "Детектора медіа" в депутатській фракції "Слуга народу", парламентський канал планує продовжити виробництво марафону в 2025 році. Фінансування цього проекту може йти з бюджетної програми, яка також охоплює іномовлення та "Укрінформ". Обсяги фінансування залишилися незмінними в порівнянні з минулим роком і становлять 1,5 мільярда гривень. З цієї суми, відповідно до бюджетного запиту, на виробництво марафону в цьому році виділено 594 мільйони гривень – така ж сума, як і в поточному році. Ці кошти вже кілька років поспіль розподіляються між виробниками марафону, до яких входять медіагрупи "1+1", "Інтер" і StarLightMedia, а також канал "Ми – Україна". Варто зазначити, що раніше телеканал "Рада" не отримував цієї фінансової підтримки. Існує ймовірність, що тепер ці кошти можуть бути розділені між п'ятьма виробниками.

Нагадаємо, що під час участі в марафоні Суспільне також не отримувало фінансування, а створювало контент за власний рахунок, маючи при цьому бюджетні кошти.

Інші публікації

У тренді

novanews

При передруку матеріалів, активне посилання на джерело є обов'язковим.

© Інтернет-видання новин Одеси | novanews.com.ua. All Rights Reserved.